Wzory na idealną masę ciała
Ile powinienem ważyć? Jeśli często zadajesz sobie to pytanie, dobrze trafiłeś. Istnieje kilka sposobów na obliczanie idealnej masy ciała. Niektóre są mniej, inne bardziej skomplikowane. Do najbardziej znanych wzorów na wyznaczanie prawidłowej masy ciała należą: BMI, wzór Broca, Broca-Brugsha, Bernharda, Pottona, Lorentza i Amerykańskiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.
Spis treści
- 1. Body Mass Index (BMI)
- 2. Wzór Broca
- 3. Wzór Broca-Brugsha
- 4. Wzór Bernharda
- 5. Wzór Pottona
- 6. Wzór Lorentza
- 7. Wzór Amerykańskiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie
- Jak prawidłowo się ważyć?
Ile powinienem ważyć? Jeśli często zadajesz sobie to pytanie, dobrze trafiłeś. Istnieje kilka sposobów na obliczanie idealnej masy ciała. Niektóre są mniej, inne bardziej skomplikowane. Zwykle formuła obliczeniowa uwzględnia wzrost i płeć, a uzyskana wartość wagi idealnej odnosi się do tych dwóch czynników.
Do najbardziej znanych wzorów na wyznaczanie prawidłowej masy ciała należą: BMI, wzór Broca, Broca-Brugsha, Bernharda, Pottona, Lorentza i Amerykańskiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.
Wszystkie te wzory należy jednak traktować orientacyjnie, gdyż nie uwzględniają składu ciała, czyli stosunku masy mięśniowej do masy tkanki tłuszczowej. Często osoby aktywne fizycznie o wysokiej masie mięśniowej według formuł obliczeniowych klasyfikowane są jako osoby z nadwagą. Wzory na idealną wagę są zatem najbardziej miarodajne dla osób o przeciętnej budowie ciała.
Opierając się na poniższych wzorach, uzyskujemy wyniki o pewnych rozbieżnościach, dlatego nie powinny być one jedynym wyznacznikiem prawidłowej masy ciała. Ważnym czynnikiem jest sylwetka, wygląd ciała, samopoczucie, a przede wszystkim zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, która jest głównym wskaźnikiem prawidłowej masy ciała i można ją zmierzyć prostą metodą bioimpedancji elektrycznej.
Przyjrzyjmy się wzorom stosowanym do obliczania idealnej masy ciała.
1. Body Mass Index (BMI)
BMI to najczęściej wykorzystywany wskaźnik właściwej masy ciała. Przedstawia on zakresy niedowagi, wagi prawidłowej, nadwagi i otyłości. Liczymy go według wzoru:
BMI=masa ciała [kg] / wzrost [m]2 (sprawdź swoje BMI w kalkulatorze)
Przedziały BMI wyglądają następująco:
- niedowaga: BMI < 18,5
- waga prawidłowa: BMI 18,5-24,9
- nadwaga I stopnia: BMI 25-26,9
- nadwaga II stopnia: BMI 27-29,9
- otyłość I stopnia: BMI 30-34,9
- otyłość II stopnia: BMI 35-39,9
- otyłość III stopnia (śmiertelna): BMI 40-49,9
- otyłość IV stopnia (skrajna) BMI > 50
Jeśli Twój wskaźnik BMI zawiera się w zakresie 18,5-24,9, oznacza to właściwą masę ciała.
2. Wzór Broca
Podczas badań prowadzonych przez francuskiego lekarza Pierre’a Broca na żołnierzach w XIX wieku zauważono zależność, według której przeciętnie masa ciała badanych stanowiła wartość wzrostu w cm – 100. Obecnie stosuje się modyfikację tego wzoru z uwzględnieniem płci. Przyjmuje się, że wzór Broca jest miarodajny dla osób o wzroście nie mniejszym niż 160 cm i nie większym niż 190 cm.
- wzór Broca dla kobietnależna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100) x 0,85
- wzór Broca dla mężczyznnależna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100) x 0,90
3. Wzór Broca-Brugsha
Wskaźnik Broca-Brugsha jest podobny do podstawowego wzoru Broca. Wartość odejmowana od wzrostu w celu ustalenia wagi jest zmienna w zależności od przedziału wzrostu, w jakim znajduje się dana osoba.
- wzór Broca-Brugsha dla osób o wzroście 155-164 cmnależna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100)
- wzór Broca-Brugsha dla osób o wzroście 165-175 cmnależna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 105)
- wzór Broca-Brugsha dla osób o wzroście 176-190 cm należna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 110)
4. Wzór Bernharda
We wzorze Bernharda oprócz wzrostu uwzględnia się również obwód klatki piersiowej. Nie ma rozróżnienia związanego z płcią, natomiast obwód klatki piersiowej u kobiet powinien być mierzony tuż pod biustem.
- należna masa ciała [kg] = wzrost [cm] x obwód klatki piersiowej [cm] / 240
5. Wzór Pottona
Wzór można stosować u osób o wzroście powyżej 150 cm.
- wzór Pottona dla kobietnależna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100) / 10
- wzór Pottona dla mężczyznnależna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100) / 20
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, a przy tym jeść zdrowo, smacznie i bez wyrzeczeń. Skorzystaj z Jeszcolubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!
6. Wzór Lorentza
Wzór można stosować u osób o wzroście powyżej 150 cm.
- wzór Lorentza dla kobietnależna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100 – 0,5 x (wzrost [cm] – 150)
- wzór Lorentza dla mężczyznnależna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100 - 0,25 x (wzrost [cm] – 150)
7. Wzór Amerykańskiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie
Wzór można stosować u osób o wzroście powyżej 150 cm.
- należna masa ciała [kg] = 50 + 0,75 x (wzrost [cm] – 150)
Przykład
Dla porównania w tabelce przedstawiono należną masę ciała obliczoną według powyższych wzorów dla kobiety o wzroście 172 cm i obwodzie klatki piersiowej pod biustem 73 cm.
WZÓR | NALEŻNA MASA CIAŁA |
Brocka | 61,2 kg |
Brocka-Brugsha | 67 kg |
Bernharda | 52,3 kg |
Pottona | 64,8 kg |
Lorentza | 61 kg |
AmerykańskiegoTowarzystwaUbezpieczeńna Życie | 66,5 kg |
Jak prawidłowo się ważyć?
- Czas – ważyć trzeba się o tej samej porze, najlepiej rano, w samej bieliźnie lub nago, na czczo i po wypróżnieniu. Wtedy masa ciała jest najmniej zmieniona przez czynniki zewnętrzne.
- Częstotliwość – waż się raz w tygodniu. Codzienne ważenie może wywoływać frustrację, bo masa ciała zmienia się wyraźnie w zależności od ilości zatrzymywanej w organizmie wody metabolicznej i codziennie może być inna – nie zawsze zgodna z oczekiwaniami osoby odchudzającej się.
- Sprzęt – używaj zawsze tej samej wagi. Pomiar obciążony jest dzięki temu tym samym błędem.
- Miejsce – waż się zawsze w tym samym miejscu. Wskazanie wagi może być nieco inne zależnie od tego, czy postawisz ją na kafelkach, czy na podłodze z paneli, ponieważ zmienia się twardość podłoża.
- Mierz obwody – na początku odchudzania sprawdź swoje obwody w talii, na wysokości pępka, na biodrach i w udzie. Kontroluj je co 3-4 tygodnie. To bardzo dobry wyznacznik postępów w odchudzaniu.
Polecany artykuł: