Ponoć można zgubić 2-3 kg w ciągu tygodnia. Rzucisz chleb dla sylwestrowej sukienki?

2023-12-22 17:30

Ekspresowe diety absolutnie nie nadają się na okres okołoświąteczny, więc przyznajmy - sylwester nadchodzi nie w porę. Błyskawiczna utrata wagi nie dość, ze jest najczęściej niezdrowa, polega realnie na odwodnieniu, to przede wszystkim wymaga głodowania. To w grudniu nie przejdzie. Może dlatego w tym czasie nasila się zainteresowanie dietą bez chleba?

Ponoć można zgubić 2-3 kg w ciągu tygodnia. Rzucisz chleb dla sylwestrowej sukienki?
Autor: GettyImages

Umówmy się, dieta bez chleba brzmi kusząco, skoro jej zwolennicy zapewniają, że w dwa tygodnie można zgubić 5 kg. Nawet gdyby to była prawda, takie tempo chudnięcia jest niezdrowe i grozi efektem jo-jo. Nie interesuje cię to, skoro chcesz zmieścić się w wybraną kreację, a po imprezie choćby koniec świata? Cóż, mamy więcej niedobrych wiadomości.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Dieta bez chleba nie oznacza rezygnacji tylko z chleba

Przede wszystkim nazwa tego pomysłu na redukcję wagi jest myląca. Chodzi o rezygnację z pieczywa i wszelkich wyrobów cukierniczych, a to już nie jest tak kuszące. Taki sposób żywienia rozpropagowało dwóch  rozpropagowało amerykańskich kardiologów: Robert Coleman Atkins i William Davis. Według współczesnej wiedzy nie mieli racji.

Pierwszy stworzył bardzo popularną w XX wieku czterofazową dietę ubogowęglowodanową, znaną jako dieta Atkinsa. Zakładała ona, że redukcja masy jest możliwa dzięki eliminacji cukrów prostych, w które obfitują wyroby cukiernicze.

Drugi, William Davis, będący autorem książek: "Dieta bez pszenicy", "Pszeniczny brzuch" czy "Zdrowie kryje się w jelitach", posunął się jeszcze dalej. Twierdził, że nawet osoby szczupłe powinny zapomnieć nie tylko o chlebie, ale najlepiej o wszystkim, co z pszenicy powstaje. Ten pogląd w jakimś stopniu utrzymał się do dziś, chociaż już wiemy, że gluten dla zdrowych ludzi nie jest trucizną.

Wyznawcy obu panów nie byli szczupli jak szczypiorki i nie dożywali setki, ale zawsze można spróbować.

Kto schudnie na takiej diecie?

Jeśli rzeczywiście podstawą twojej diety jest chleb, w dodatku niezdrowy, możliwe, że jego eliminacja pomoże ci schudnąć. Upewnij się jednak, ze tyjesz właśnie od niego, bo winowajców jest przecież znacznie więcej.

Dziś najpopularniejszą dietą nieskowęglowodanową jest dieta keto i rozsądnie stosowana przez osoby zdrowe może być pomocna w walce z nadwagą. Nie wolno jednak zapominać, że cukier (węglowodany) organizmowi jest potrzebny, bo to najlepsze paliwo dla twojego mózgu. Nim zdecydujesz się na ten sposób żywienia, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Bochenek białego chleba ma ok. 1200 kcal. To naprawdę sporo, skoro bezpieczne diety oparte na deficycie kalorycznym niejednokrotnie niewiele więcej proponują do spożycia przez cały dzień. Z drugiej strony bochenek ciemnego pieczywa kalorii ma jeszcze więcej: niejednokrotnie ponad 1400 kcal.

Zdecydowanie trudniej jednak opychać się zdrowym, pełnym błonnika, witamin i minerałów, chlebem pełnoziarnistym, który usprawnia procesy trawienne, niż słodkawym, pozornie lekkim pieczywem białym. W procesach metabolicznych warto więc zwracać uwagę nie tylko na kalorie i nie demonizować pieczywa, jeśli jest tylko dodatkiem do zróżnicowanej, dobrej diety i bazą dla dobrych, zdrowych produktów.

Przecież jedna kromka to tylko:

  • ok. 65 kcal, gdy wybierzesz biały chleb pszenny (25 g)
  • ok. 95 kcal, chleb razowy orkiszowy (40 g)
  • ok. 75 kcal chleb razowy bez dodatków (35 g)
  • ok. 80 kcal chleb żytni razowy (35 g)
  • ok. 80 kcal maślany chleb tostowy (30 g)

Jak wyeliminować chleb z diety?

Nadal się upierasz, ze tyjesz od chleba i pomoże ci jego wyeliminowanie, ale bardzo go lubisz? Zaplanuj samotne święta lub zacznij plan odchudzający już po nich. Zabraknie dni, by zmieścić się w wymarzoną sukienkę? Nowa sylwetka będzie jak znalazł na wakacje.

Internet obfituje w masę propozycji zamienników dla pieczywa. Nie wierz w ciemno, że każdy cienki placek, przypominający w smaku tekturę, jest lepszy od chleba. Sprawdź koniecznie skład i kaloryczność. Przykładowo tortilla też jest z pszenicy, którą masz przecież wyeliminować, a jeden placek bez wsadu to ok. 140 kcal.

Czytaj także; Chleb życia - sieć oszalała na jego punkcie. "Prosty sposób na raka"