Stosuj zasadę 9-5-2-1-0. Uchroni cię przed otyłością i pomoże schudnąć
Zasada 9-5-2-1-0 jest prosta, skuteczna i znać powinien ją każdy. Choć powstała z myślą o zdrowiu najmłodszych, eksperci nie mają wątpliwości – dorośli także powinni z niej korzystać. Dzięki niej możesz wprowadzić do swojego życia zmiany, które mogą uchronić cię przed otyłością i konsekwencjami, jakie się z nią wiążą.
Zdrowe nawyki są szczególnie istotną częścią profilaktyki. Wielu chorobom możemy zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia. I choć dużo mówi się o tym, jak ważne są zdrowe nawyki, czasami wymagają odświeżenia.
Zasada 9-5-2-1-0 ułatwi ci zrzucenie zbędnych kilogramów i zmniejszy ryzyko otyłości
Z pomocą przychodzi Koalicja Bezpiecznych i Zdrowych Dzieci, która stworzyła specjalny program "9-5-2-1-0 Let's Go!". Kampania ma na celu edukację najmłodszych i ich rodzin w kontekście zdrowych nawyków oraz pomoc w zmniejszaniu otyłości u dzieci.
By wrócić na właściwe tory, żyć zdrowiej i czuć się lepiej, może pomóc zasada 9-5-2-1-0. Jest prosta i bez większego trudu w swojej codzienności może zastosować ją każdy z nas. Choć składa się tylko z cyfr, każda z nich odpowiada za ważny nawyk:
- 9 – tyle godzin snu powinien spać każdy z nas; utrata snu może powodować poważne zdrowotne problemy, które obejmują zmęczenie, trudności z koncentracją w szkole i pracy, a także prowadzić do podjadania,
- 5 — staraj się jeść pięć porcji owoców i warzyw dziennie; eksperci zaznaczają, że dieta bogata w owoce i warzywa wiąże się z niższym wskaźnikiem chorób przewlekłych takich jak schorzenia serca, cukrzyca, otyłość;
- 2 — do tylu spróbuj ograniczyć czas, jaki spędzasz przed ekranem; przesiadywanie przed ekranami smartfonów, telewizorów i laptopów sprzyja podjadaniu, mniejszej aktywności fizycznej, problemom z zasypianiem; aby skrócić czas korzystania z ekranów, postaraj się je trzymać z dala od sypialni i ustawić granice czasu, jaki przed nimi spędzisz;
- 1 — przeznacz co najmniej jedną godzinę dziennie na aktywność fizyczną; ruch to podstawa sprawności i dobrego zdrowia przez całe życie, a u dzieci, które regularnie ćwiczą, zauważa się niższy poziom depresji i stresu,
- 0 — szczególnie dzieci nie powinny spożywać dziennie żadnych słodkich napojów; specjaliści zalecają, by tego typu napoje były okazjonalną ucztą, a nie elementem codziennej diety; zwiększone spożycie napojów bogatych w cukier negatywnie wpływa na stan uzębienia i wiąże się z nadmiernym przyrostem masy ciała.
Mimo tego, że powyższe zalecenia są skierowane do dzieci, specjaliści podkreślają, że każdy z nas powinien je znać i stosować. Zasada 9-5-2-1-0 sprawdzi się zarówno u dzieci i dorosłych, dlatego warto ją stosować w swoich rodzinach.
Otyłość zwiększa ryzyko wielu chorób
Problem otyłości urósł już do rozmiarów epidemii. W 2017 r. – biorąc pod uwagę globalne obciążenie chorobami - z powodu nadwagi lub otyłości zmarło ponad 4 mln osób na całym świecie. Wskaźniki nadwagi i otyłości rosną nie tylko u dorosłych, ale także dzieci.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w latach 1975-2016 częstość występowania dzieci i młodzieży z nadwagą lub otyłością wzrosła ponad czterokrotnie. Choć kiedyś sądzono, że ten problem dotyka głównie kraje o wysokich dochodach, liczba osób z nadprogramowymi kilogramami dramatycznie wzrasta w państwa o niskich i średnich dochodach.
Otyłość jest chorobą przewlekłą, która zwiększa ryzyko innych schorzeń takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, obturacyjny bezdech senny, udar. Nadmierne kilogramy sprzyjają także rozwojowi wielu nowotworów np. raka endometrium czy raka nerki.