Tiktokerzy promują ricezempic na odchudzanie. Co to jest i czy rzeczywiście działa?

2024-08-07 13:02

Na TikToku i innych mediach społecznościowych często pojawiają się nowe trendy. Jedne są sprawdzone, a inne cóż... niekoniecznie. Najnowszym hitem jest jednak domowy napój, który ochrzczony został nazwą "ricezempic". Czy to nowy świetny sposób na chudnięcie, czy kolejny kit?

Tiktokerzy promują ricezempic na odchudzanie. Co to jest i czy rzeczywiście działa?
Autor: fot. Getty Images Tiktokerzy promują ricezempic na odchudzanie. Co to jest i czy rzeczywiście działa?

W mediach społecznościowych można znaleźć wiele treści dotyczących diety i zdrowego stylu życia. Przeglądając internet, łatwo trafić na "sztuczki", które mają pomóc nam szybko zrzucić wagę. 

Ricezempic zdobywa popularność. Co to jest za napój

W ostatnim czasie popularność zyskuje napój, który nazwany został  ricezempiciem. Powstaje on przez namoczenie surowego ryżu, a następnie odcedzenie go, by móc wypić pozostałą skrobiową wodę. 

Zwolennicy tej sztuczki są zdania, że wspomaga on utratę wagi, sprawia, że dłużej czujemy się syci i hamuje apetyt. W tym ma działać podobnie, jak popularny ostatnio lek na utratę wagi - stąd też wzięła się nazwa domowego napoju. 

Ricezempik przygotowuje się namaczając pół szklanki białego (niepłukanego) ryżu w ciepłej lub gorącej wodzie przez maksymalnie noc. Następnie płyn odcedzamy do szklanki. Dodajemy do niego sok z połowy limonki lub cytryny i wypijamy.

Według użytkowników TikToka powinno się pić ten napój raz dziennie, zaraz po przebudzeniu, przed zjedzeniem. Według nich, jeśli pijesz go regularnie, to więcej będziesz mógł schudnąć. 

Według niektórych, wprowadzenie tego napoju do diety może sprawić, że stracimy nawet 27 kilogramów w dwa miesiące.

Jak to jednak naprawdę wygląda?

Polacy masowo rezygnują z odchudzania. Jak schudnąć, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

Czy ricezempic działa? To mówią badania

Zwolennicy tej sztuczki są zdania, że ricezempic pomaga tracić wagę dzięki zawartości skrobi opornej, którą zawiera ryż. Jest ona rodzajem błonnika pokarmowego, który klasyfikowany jest również jako prebiotyk. 

Brak jednak solidnych dowodów, że zapewnia on dłuższe uczucie sytości. Ma on natomiast udowodnione korzyści zdrowotne.

Według badań, spożywanie skrobi opornej może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, wspomagać utarte wagi oraz poprawiać zdrowie jelit.

Co więcej, spożywanie skrobi opornej może zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i innych chorób przewlekłych. Znajduje się ona w wielu produktach społecznych. Wśród nich powinniśmy wymienić fasolę, soczewicę, owies, jęczmień, ziemniaki, nasiona, orzechy, banany i ryż - a w szczególności brązowy ryż.

Pół szklanki surowego białego ryżu zawiera około 0,6 grama skrobi opornej. Dziennie zaleca się spożywać 15-20 gramów skrobi opornej. 

Tak więc czy ricezempic działa podobnie jak leki odchudzające? Cóż, choć skrobia zawarta w ryżu może mieć podobne do nich właściwości, to nie ma żadnych badań naukowych, które sprawdzałyby skuteczność ricezempicu w połączeniu z przepisami promowanymi w mediach społecznościowych.

Eksperci stwierdzają, że prawdopodobnie nie zauważymy żadnych znaczących zmian w swojej wadze pijąc ricezempic, jeśli nie dokonamy żadnych innych zmian w swojej diecie lub stylu życia.

6 produktów, które pomagają obniżyć ryzyko zachorowania na raka