Typ figury: gruszka. Jaka jest najlepsza dieta dla gruszki?

2013-10-25 14:39

Figura typu gruszka była w starożytności kojarzona z płodnością, co widać choćby po figurkach bogiń, których szczupłe ramiona i mały biust są kontrastem dla szerokich bioder. Dowiedz się, co ci służy, a czego lepiej unikać i jaka dieta będzie dla ciebie najlepsza, gdy masz figurę typu gruszka.

gruszka
Autor: Jupiterimages Dobrze jest poznać wady i zalety swojej sylwetki. Dzięki temu będziesz wiedziała jaką dietę i ćwiczenia zastosować, by skorygować figurę i jaki strój zatuszuje jej mankamenty, a podkreśli atuty.

Figura typu gruszka oznacza, że twoją dietą powinna stać się dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym, bo masz tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej. Gruszką może być zarówno kobieta szczupła, jak i nieco okrąglejsza. Pani gruszka ma długie ręce, chociaż często niedostatecznie umięśnione. Barki i ramiona są wąskie i szczupłe, pozbawione tłuszczyku, dzięki czemu ta okolica wygląda zgrabnie. Ale szczupłe barki i mały biust podkreślają obfite biodra, które wydają się większe niż w rzeczywistości.

Jak tyje figura typu gruszka?

Tłuszczyk odkłada się na biodrach i udach. Wtedy zwiększa się dysproporcja między obfitym dołem a szczupłą górą. Gruszki rzadko mają brzuszek, nawet gdy przybędzie im parę kilogramów. Kłopotów przysparzają im pośladki. Gdy gruszka tyje, zlewają się z linią bioder. Sylwetka jest wówczas optycznie cięższa.

Dieta, gdy masz typ figury gruszka

Organizm gruszki ma tendencje do gromadzenia toksyn, a więc do odkładania się tkanki tłuszczowej. Dlatego pani o tej figurze nie jada pokarmów wysoko przetworzonych ani konserwowanych. Wybiera żywność o niskim indeksie glikemicznym. Np. unika gotowanych ziemniaków, bo mają dużo węglowodanów, które są szybko przyswajane przez organizm i zmuszają go do wytwarzania większej dawki insuliny. To sprawia, że nie wykorzystuje on nagromadzonego tłuszczyku do przerobienia go na energię. Na talerzu gruszki powinny się znaleźć kasze, drób, świeże lub gotowane na parze warzywa. Odstawić należy białe pieczywo, makarony, ryż, banany, czerwone mięso, słodycze. Bez ograniczeń można jeść fasolkę, soczewicę, ziarna. Gruszka nie podjada, chyba że mało słodki owoc. Powinna pić dużo wody. Alkohol jest zakazany, jego picie kończy się zaokrągleniem bioder, ud i brzucha.

Figura typu gruszka: w co się ubrać?

Dobre są długie żakiety zakrywające biodra i pośladki. Szerokie klapy lub detale przy szyi zniwelują różnice między małą górą a dużym dołem. Za to wąski pasek w talii podkreśli ją. W stroju gruszki więcej musi się dziać na górze – duże korale, szale, duże kolczyki, bolerka, bluzki w paski. Od pasa w dół – gładkie i ciemniejsze tkaniny. Dobre są spódnice w kształcie litery A i szerokie spodnie. Unikaj bardzo krótkich spódnic, bo optycznie skracają nogi i poszerzają biodra. Nie dla gruszki są obcisłe spodnie, ołówkowe spódnice, bryczesy i pantofle zapinane w kostce.

Ćwiczenia, gdy masz figurę typu gruszka

Trzeba się skupić na treningu, który rozwinie górne partie ciała, wzmocni ramiona i mięśnie klatki piersiowej. Warto więcej uwagi poświęcić również dbaniu o wyprostowaną sylwetkę. Aby ją zachować, można przez 10 minut dziennie chodzić z książką na głowie. Ściągając łopatki do tyłu i trzymając się prosto, sprawiamy wrażenie osoby wyższej i szczuplejszej. Niewskazane są intensywne ćwiczenia dolnych partii ciała, bo gdy biodra i uda będą mocno umięśnione, dysproporcje ciała staną się jeszcze wyraźniejsze.