Wibrująca kapsułka na odchudzanie. Pomoże schudnąć bez efektów ubocznych

2023-12-28 11:16

Naukowcy stworzyli kapsułkę, która pomaga schudnąć. Po połknięciu zaczyna delikatnie wibrować w żołądku, aktywując receptory, które wysyłają do mózgu sygnał, że żołądek jest już pełny. Jak twierdzą jej wynalazcy, może skutecznie wspierać przestrzeganie diety odchudzającej, ale też zastąpić leki na odchudzanie.

Wibrująca kapsułka na odchudzanie. Pomoże schudnąć bez efektów ubocznych
Autor: Getty Images

Kapsułka na odchudzanie oszukuje żołądek

Nie bez powodu osobom na diecie odchudzającej zaleca się wypicie szklanki wody przed posiłkiem. Zabieg ten ma "oszukać" żołądek i szybciej dać uczucie sytości. Dzięki temu najdalej w połowie posiłku poczujemy, że wystarczy - zjemy mniej, co w prosty sposób pomoże schudnąć.

Właśnie to zjawisko wykorzystali naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytetu Harvarda i Brigham and Women's Hospital, którzy opracowali rewolucyjną kapsułkę pomagającą w odchudzaniu.

W formie 24: nawyki, które pomogą schudnąć

Jak działa kapsułka na odchudzanie?

Zespołem badawczym kierowała dr Shriya Srinivasan, a w badaniach uczestniczył m.in. prof. Giovanni Traverso, bioinżynier i gastroenterolog. Naukowcy wykorzystali naturalne mechanizmy pracy żołądka.

W trakcie posiłku ścianki żołądka rozciągają się, a wyspecjalizowane komórki za pośrednictwem nerwu błędnego wysyłają wówczas do mózgu sygnały, co stymuluje produkcje insuliny, czy hormonów takich jak peptyd C, czy GLP-1, które pomagają w procesie trawienia i dają poczucie sytości.

Spada jednocześnie poziom greliny, czyli hormonu odpowiadającego za uczucie głodu. Badania dowiodły, że proces ten można wywołać sztucznie, wykorzystując delikatne wibracje w żołądku.

Naukowcy zaprojektowali specjalną kapsułkę (wielkości standardowej kapsułki z suplementem) z elementem wibrującym. Gdy kapsułka zasilana niewielką bateryjką z tlenku srebra dociera do żołądka, kwas żołądkowy rozpuszcza pokrywającą galaretowaną błonkę, którą jest pokryta, co aktywuje "silniczek" wibracyjny. Wibracje aktywują zaś receptory, które odpowiadają za sygnał pełności, wysyłany do mózgu w trakcie tradycyjnego posiłku.

Kapsułka na odchudzanie - efekty

Badania na zwierzętach wykazały, że podanie kapsułki 20 minut przed posiłkiem pobudzało uwalnianie hormonów odpowiadających za uczucie sytości, a także zmniejszało spożycie pokarmu średnio o 40 proc. - podobnie, jak w przypadku popularnych leków na odchudzanie.

U zwierząt nie obserwowano przy tym żadnych objawów niedrożności czy perforacji, nie miały one również efektów ubocznych takich jak problemy żołądkowo-jelitowe.

Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone w próbach klinicznych na ochotnikach, kapsułka może stanowić małoinwazyjną metodę leczenia otyłości bez efektów ubocznych, obserwowanych w przypadku dostępnych obecnie metod farmakologicznego leczenia otyłości.

Obecna wersja kapsułki może wibrować w żołądku przez około pół godziny i przechodzi przez przewód pokarmowy w ciągu czterech-pięciu dni, po czym jest wydalana. Badacze chcą zbadać, czy możliwe jest opracowanie kapsułki, która pozostawałaby w żołądku dłużej, i którą można byłoby bezprzewodowo włączać i wyłączać.