Witamina D sprzyja szczupłej sylwetce

2014-07-23 14:21

O tym, że witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości, wiadomo od dawna. Ostatnie badania wskazują też na dużą rolę, jaką witamina D odgrywa w profilaktyce otyłości, zwłaszcza jej najgroźniejszej formy, czyli otyłości brzusznej.

słońce a skóra opalanie się
Autor: Photos.com Promienie słoneczne szkodzą skórze. Choć wiemy to od dawna, to jednak lubimy opalony odcień skóry i wygrzewanie się na słoneczku. Czy każda dawka promieni UV szkodzi? I jak dokładnie działają one na naszą skórę, włosy i oczy?

Spis treści

  1. Opalanie a synteza witaminy D

Z badań amerykańskich naukowców, których wyniki zamieszczono na łamach "American Journal of Clinical Nutrition", wynika, że dzieci, które mają niedobór witaminy D, tyją szybciej niż dzieci z jej prawidłowym poziomem, a w dodatku tkanka tłuszczowa odkłada się u nich na brzuchu. Otyłość brzuszna jest tymczasem uważana za najgroźniejszą dla zdrowia, bo towarzyszy jej otłuszczenie narządów wewnętrznych, ten typ otyłości zwiększa też ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Witamina D wytwarzana jest przez ludzki organizm pod wpływem słońca. Dobrym jej źródłem są też tłuste ryby morskie, wątróbka, jajka czy produkty mleczne wzbogacaną w tę witaminę. Najlepiej działa w duecie z wapniem (dostarcza go mleko i jego przetwory, ale też zielenina, np. natka pietruszki i rzeżucha.

Opalanie a synteza witaminy D

Warto wiedzieć, że naturalną syntezę witaminy D pod wpływem promieniowania UVB ogranicza stosowanie filtrów przeciwsłonecznych (nawet o 90 proc.!). Tworzy się swego rodzaju błędne koło - chroniąc się przed nowotworem skóry, "fundujemy" sobie niedobór witaminy D. Dlatego żeby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D, powinniśmy dostarczać ją w diecie i stosować suplementację (zwłaszcza jesienią i zimą).

Według dokładnych wyliczeń polskich ekspertów, w naszej strefie geograficznej synteza skórna witaminy D występuje od kwietnia do września przy zapewnieniu min. 15-minutowej ekspozycji na słońce 18% powierzchni ciała (odsłonięte ramiona i nogi) w godzinach 10-15 bez stosowania filtrów ochronnych. Natomiast od października do marca synteza skórna witaminy D praktycznie nie następuje.

Źródło: "Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D", prof. dr hab. med. Anna Dobrzańska (konsultant krajowy do spraw pediatrii) i zespół ekspertów

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

miesięcznik "Zdrowie"