Wypróbuj metodę SMART. Raz na zawsze pozwoli ci schudnąć

2022-12-29 12:57

Nadwaga i otyłość to plaga dzisiejszych czasów. Oprócz tego, że to poważne zagrożenie dla zdrowia, nadprogramowe kilogramy sprzyjają również rozwojowi wielu chorób np. schorzeniom układu krążenia. Dla wielu ludzi zrzucenie zbędnych kilogramów jest trudne, dlatego eksperci rekomendują metodę SMART. Tworzą ją skuteczne zasady w walce z nadmierną masą ciała, ale to także sposób na to, by zapewnić długoterminowe efekty.

Wypróbuj metodę SMART. Raz na zawsze pozwoli ci schudnąć
Autor: Getty Images Wypróbuj metodę SMART. Raz na zawsze pozwoli ci schudnąć

Dokonanie trwałych zmian w życiu może być naprawdę trudne. Złe nawyki potrafią dawać złudne uczucie komfortu i wracać niczym boomerang. Stres, codzienne wyzwania i zmiany mogą zaburzać nasze plany, dlatego eksperci podkreślają, że ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Specjaliści z Kliniki Mayo wskazują, że istotne jest wyznaczenie priorytetów. Znaną z zarządzania metodę SMART, która służy określaniu konkretnych celów, przenieśli na walkę ze zbędnymi kilogramami.

Metoda SMART pozwala schudnąć

Często odchudzanie przychodzi z trudem. Niektórym udaje się to bez większych wysiłków, inni narzekają na efekt jo-jo. W zrzuceniu zbędnych kilogramów świetnie sprawdzi się metoda SMART, która jest prosta i przede wszystkim – pozwoli zatrzymać efekt odchudzania na dłużej.

Metoda SMART, wykorzystana w odchudzaniu, polega na wyznaczeniu celów, które powinniśmy zrealizować, jeśli chcemy schudnąć. Każda z liter określa konkretny cel, czyli:

  • S oznacza sprecyzowany – naukowcy podkreślają, że zdrowe odżywianie to ogólny termin, a by schudnąć, musimy działać konkretnie; zalecają więc by wyeliminować z diety napoje gazowane, pamiętać o spożywaniu pięciu porcji warzyw dziennie albo ograniczeniu spożycia cukru w ciągu dnia do 30 g;
  • M, czyli mierzalny – postawienie na mierzalny cel jest niezwykle istotne ze względu na monitorowanie swoich postępów; w opinii specjalistów warto wybrać coś, co jest łatwe do zmierzenia np. założenie, że będziemy przynajmniej trzy razy w tygodniu chodzić na spacery;
  • A to atrakcyjny – eksperci przestrzegają przed wyznaczaniem wyimaginowanych celów, ale także zbyt prostych; w odchudzaniu powinniśmy postawić na cel, który jest atrakcyjny dla nas, czyli będzie motywował nas do pracy, np. włożenie wymarzonej kreacji na spotkanie rodzinne;
  • R cechuje realizm – zrzucenie 5 kg tygodniowo brzmi świetnie, ale to nieosiągalny cel, który może zniechęcić do pracy i zwiększyć prawdopodobieństwo rezygnacji ze swoich planów; naukowcy podkreślają, że wybranie realistycznego celu, pomoże osiągnąć plany i zamierzenia, dlatego zalecają, by był zrównoważony i wynosił np. utratę 0,5 kg tygodniowo;
  • T oznacza terminowy – każdy dobry cel zakłada przybliżony czas jego realizacji; w odchudzaniu jest podobnie: powinniśmy nasze działania osadzić w czasie i obserwować, co udało nam się już osiągnąć, a ile jeszcze pracy przed nami, a w tym pomoże prowadzenie dziennika lub robienie zdjęć w trakcie naszej drogi po wymarzoną sylwetkę.

Należy pamiętać, że odchudzanie wymaga cierpliwości. Nadmiarowe kilogramy nie pojawiły się znikąd, więc czasu wymaga także ich zrzucenie. Jednak warto to zrobić w trosce o swoje zdrowie.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?

Otyłość ściśle wiąże się ze spożywaniem większej ilości kalorii, szczególnie tych zawartych w niezdrowym jedzeniu. Nadmiar energii musi zostać zmagazynowany przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Lekarze od dawna podkreślają, że niezwykle ważne jest, by podjąć odpowiednie kroki i walczyć z otyłością i nadwagą.

Poza powodowaniem oczywistych zmian fizycznych otyłość jest przede wszystkim niebezpieczna dla naszego zdrowia. To choroba, którą prowadzi do poważnych i potencjalnie niebezpiecznych stanów zagrażających życiu takich jak cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, schorzenia układu krążenia, a nawet nowotwory - otyłość sprzyja rozwojowi raka piersi czy raka jelita grubego.

Otyłość wpływa również na jakość życia i prowadzi do problemów psychicznych np. niskiej samooceny i depresji.