Chroni przed zwłóknieniem płuc i przedłuża życie. W aptece kupisz za kilka złotych

2024-01-15 8:11

Trwające nieustannie badania nad korzyściami płynącymi z kwasów omega-3 dla zdrowia ujawniają nowe dowody. Ostatnie odkrycia wskazują na ich znaczącą rolę w hamowaniu postępu włóknienia płuc, co stanowi jeden z głównych wyzwań współczesnej medycyny.

Chroni przed zwłóknieniem płuc i przedłuża życie. W aptece kupisz za kilka złotych
Autor: Getty Image Chroni przed zwłóknieniem płuc i przedłuża życie. W aptece kupisz za kilka złotych

W kontekście walki z włóknieniem płuc, oprócz leczenia farmakologicznego, niezwykle istotne jest przyjęcie odpowiedniej diety. Badania pokazują, że dieta bogata w kwasy omega-3 może znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów. Zmiana nawyków żywieniowych i włączenie do diety produktów bogatych w te kwasy, takich jak ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki), orzechy, nasiona chia czy len, może być kluczowym elementem terapii.

W formie 24: źródła kwasów omega-3

Rola kwasów omega-3 w diecie

Kwasy tłuszczowe omega-3, znane ze swoich prozdrowotnych właściwości, są obecne głównie w tłustych rybach, orzechach i olejach roślinnych. Od dawna wiadomo, że mają one korzystny wpływ na zdrowie serca, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów krwi oraz mogą zapobiegać rozwojowi niektórych typów raka, w tym raka piersi. Ponadto badania sugerują ich pozytywny wpływ w profilaktyce choroby Alzheimera oraz innych form demencji.

Włóknienie płuc a kwasy omega-3

Włóknienie płuc jest chorobą prowadzącą do pogorszenia funkcjonowania układu oddechowego. Jest to stan nieodwracalny, utrudniający wymianę gazową, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do duszności i ograniczenia zdolności do wykonywania ćwiczeń. W świetle najnowszych badań dieta bogata w kwasy omega-3 może mieć kluczowe znaczenie w opóźnianiu rozwoju tej choroby.

Badanie Uniwersytetu Virginia nad omega-3

Zespół badawczy pod kierownictwem Johna Kima z University of Virginia School of Medicine (UVA) przeprowadził badania, które wykazały, że wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi, wynikający ze spożycia bogatej w te kwasy diety, koreluje z lepszą funkcją płuc oraz dłuższym okresem, w którym pacjenci nie potrzebują przeszczepu płuc.

Rola kwasów omega-3 w profilaktyce chorób

Badanie uwzględniało dane od ponad 300 osób z chorobą płuc, zarejestrowanych w Pulmonary Fibrosis Foundation Registry oraz informacje od uczestników z UVA Health i Uniwersytetu w Chicago. Większość badanych stanowili mężczyźni z idiopatycznym włóknieniem płuc. Wyniki potwierdziły, że wyższy poziom omega-3 w osoczu krwi koreluje z lepszą zdolnością do wymiany dwutlenku węgla oraz dłuższym przeżyciem bez konieczności przeszczepu płuc.

Podczas gdy kwasy omega-3 mają korzystny wpływ na zdrowie płuc, tłuszcze nasycone i trans mogą mieć działanie przeciwne. Dieta bogata w te tłuszcze może prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób serca, co pośrednio wpływa na zdrowie płuc. Należy zatem unikać żywności wysoko przetworzonej, fast foodów oraz tłuszczów zwierzęcych.

Choć najlepszym źródłem kwasów omega-3 są produkty naturalne, w niektórych przypadkach konieczna może być suplementacja. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które z różnych powodów nie mogą włączyć do swojej diety odpowiedniej ilości tych składników. Suplementy omega-3 są szeroko dostępne i mogą stanowić uzupełnienie diety, jednak ich stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.