Czy łykanie multiwitaminy naprawdę działa? Przebadali 60-latków i już wiedzą

2024-02-07 12:24

Jeśli należysz do zwolenników klasycznej medycyny i zgodnie z nią przychylasz się do opinii, że stosowanie jakichkolwiek suplementów poza wit. D nie ma najmniejszego sensu, możesz się zdziwić wynikami badań przeprowadzonych na Wydziale Psychiatrii w Massachusetts General Hospital. Wnioski dotyczą funkcji poznawczych i osób starszych.

Czy łykanie multiwitaminy naprawdę działa? Przebadali 60-latków i już wiedzą
Autor: Getty Images Czy łykanie multiwitaminy naprawdę działa? Przebadali 60-latków i już wiedzą

Jedna tabletka, 20 różnych składników mineralnych i witamin, zero efektu? "Codzienne przyjmowanie multiwitaminy może stanowić atrakcyjną i przystępną metodę pozwalającą zwolnić osłabienie funkcji poznawczych u osób starszych" - zapewnia kierujący badaniami dr Chirag Vyas. Ich wyniki opublikowano w styczniu w uznanym periodyku "American Journal of Clinical Nutrition", pod auspicjami Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia (ASN).

Czy warto stosować suplementy diety

Suplementy: COSMOS do trzech razy sztuka

- Osłabienie funkcji poznawczych jest jednym z głównych problemów zdrowotnych większości starszych dorosłych – przypomina dr Chirag Vyas i przyznaje, że to główny powód przeprowadzenia badań sprawdzających ewentualny związek między przyjmowaniem multiwitaminy a poprawą pamięci i funkcji poznawczych. Każdy sensowny pomysł wspierania dojrzałych mózgów jest na wagę złota.

To nie jest pierwsze badanie zespołu z psychiatrii szpitala w Massachusetts. Mówimy o trzecim podejściu w ramach projektu COSMOS. Podczas dwóch pierwszych prób także dowiedziono pozytywnego wpływu suplementacji, ale metodologia badań budziła spore wątpliwości, bo wnioski opierały się wyłącznie na subiektywnej ocenie uczestników, przekazanej telefonicznie i internetowo.

Tym razem było inaczej.

Badanie kliniczne potwierdza: suplement może pomóc seniorom

Trzecie badanie miało jednak charakter kliniczny: badacze osobiście przeprowadzili szczegółową ocenę funkcji poznawczych u ponad 570 uczestników, z których wszyscy mieli ponad 60 lat i mieszkali na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W porównaniu z placebo, multiwitamina wypadła zauważalnie lepiej, ale tylko w niektórych aspektach. Wyraźnie poprawiła się pamięć epizodyczna (inaczej pamięć zdarzeń, które umiemy umieścić w przestrzeni czasowej, np. "pamiętam moje 18 urodziny", "wiem, co robiłem wczoraj o 16.") i nieznacznie ogólne funkcje poznawcze.

Suplement okazał się nie mieć wpływu na koncentrację uwagi i funkcje wykonawcze, do których zaliczamy zamysł, planowanie, celowe działanie, efektywne wykonanie oraz prawidłowe włączanie informacji zależnie od sytuacji. Stanowią one fundament dla takich czynności, jak podejmowanie decyzji, powstrzymywanie się od impulsywnych reakcji, planowanie czynności i rozwiązywanie problemów.

Czyli: zawsze coś, ale szału nie ma.

Niemniej jednak to trzecie badanie, wraz z metaanalizą wszystkich trzech, wg Vyasa: 

- dostarcza mocnych i spójnych dowodów na to, że codzienne przyjmowanie multiwitaminy zawierającej ponad 20 niezbędnych mikroelementów pomaga zapobiegać utracie pamięci i spowalniać starzenie się funkcji poznawczych.

Multiwitamina i pamięć: jaki efekt jest realnie możliwy

Codzienne przyjmowanie multiwitaminy wg badaczy może spowolnić starzenie się funkcji poznawczych o ok. 2 lata. Nadal nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób osiąga się ten efekt.

- Teraz niezwykle ważne jest zrozumienie mechanizmów, dzięki którym codzienna dawka multiwitaminowa może chronić przed utratą pamięci i pogorszeniem funkcji poznawczych – komentuje Howard Sesso, zastępca dyrektora Oddziału Medycyny Prewencyjnej Brigham and Women’s Hospital oraz współautor badania.

Czytaj także: 36 proc. osób nie wie, że ma demencję. Na te objawy zwróć uwagę