Melatonina nie będzie odpowiednia dla każdego. Te osoby powinny jej unikać

2024-07-29 14:34

Melatonina, lepiej znana jako hormon snu - reguluje prawidłowy rytm czuwania i snu. Wiele osób sięga po nią jako suplement, by łagodzić dolegliwości związane z jej niedoborem. Nie każdy jednak powinien po nią sięgać. Sprawdzamy, kto powinien z daleka omijać ten suplement.

Melatonina nie będzie odpowiednia dla każdego. Te osoby powinny jej unikać
Autor: fot. Getty Images Melatonina nie będzie odpowiednia dla każdego. Te osoby powinny jej unikać

Melatonina często jest wykorzystywana w leczeniu zaburzeń snu, zarówno w przypadku bezsenności, jak i jet laga (zaburzenie zegara biologicznej przez przekraczanie kilku stref czasowych), pracy zmianowej czy u osób niewidomych. 

Melatonina - dla kogo, na co i ile?

Melatonina jest dostępna bez recepty w formie zarówno leku, jak i suplementu. Melatonina w tabletkach jest syntetycznie produkowanym odpowiednikiem naturalnego hormonu, a dawka powinna być dobierana indywidualnie.

Zazwyczaj stosuje się ją w ilości od 1 do 3 mg na dobę. Czasem jednak zaleca się branie nawet 5 mg. Preparat powinno się przyjmować wieczorem, minimum na godzinę przed planowanym zaśnięciem. 

Warto również pamiętać, że melatonina nie ma działania natychmiastowego. Obserwuje się je natomiast stopniowo, z reguły po dwóch tygodniach od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu.

Melatoninę zazwyczaj przyjmują osoby w wieku powyżej 55 lat. U osób młodszych z długoterminowymi problemami ze snem zaleca się kontakt ze specjalistą przed rozpoczęciem suplementowania.

Nie każdy powinien jednak sięgać po melatoninie. Sprawdzamy, kiedy lepiej będzie się trzymać z daleka.

L.Stadt - Koncert MUZO - Pozwól Zasnąć / Idzie Sen

Melatonina nie dla każdego. Przeciwwskazań jest sporo

Jak w przypadku większości leków i suplementów, do stosowania melatonin również są przeciwwskazania. Nie powinny jej brać osoby nadwrażliwe na melatoninę, nadużywające alkoholu oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie powinno się również spożywać produktów z nikotynom, ponieważ mogą one zmniejszać jej działanie, nasilając przy tym skutki uboczne.

Osoby uczulone na syntetyczną melatoninę oraz cierpiący na różne schorzenia wątroby również powinny zapomnieć o braniu tego suplementu. Przeciwwskazaniem będą również choroby autoimmunologiczne, jak na przykład  reumatoidalne zapalenie stawów.

Należy również zachować ostrożność u osób z depresją, zaburzeniami hormonalnymi i cierpiących na padaczkę - może powodować zwiększenie częstotliwości napadów.

Warto pamiętać, że jeśli nie mamy pewności, że możemy stosować melatoninę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć melatoniny?

Melatoniny nie powinno się łączyć z lekami:

  • immunosuprecyjnymi
  • przeciwzakrzepowymi
  • na cukrzycę
  • antykoncepcyjnymi
  • przeciwdrgawkowymi
  • na ciśnienie krwi
  • niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi
  • benzodiazepinami