Nie łącz tych 3 suplementów ziołowych z lekami. Zapalenie wątroby i ryzyko krwawienia
Rynek suplementów pęka w szwach. Jedni biorą coś na sen, inni na obniżenie glikemii, jeszcze inni na trawienie itd. Niestety sam fakt, że tego typu produkty dostępne są bez recepty, sprawia, że można wpaść w pułapkę. Jednym z ważnych aspektów jest interakcja z lekami. Okazuje się, że ziołowe specjały mogą namieszać.
Ziołowe suplementy zyskują na popularności, ponieważ kojarzą się z naturalnym sposobem leczenia. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji są bezpieczne. W końcu skoro faktycznie mają działać, to trzeba wziąć pod uwagę ich wpływ na zażywane leki. Pod lupę bierzemy 4 popularne produkty.
Czy suplementy diety można brać z lekami?
Zdecydowanie nie i nawet jeśli dany suplement przeznaczony jest do wsparcia organizmu w innym problemie niż zażywany lek, to może dojść do interakcji poszczególnych substancji. Stąd nawet pijąc zioła, należy zgłosić ten fakt lekarzowi lub farmaceucie wydającemu leki.
Przykładem oddziaływania suplementów na poszczególne medykamenty może być prosty dziurawiec. Najczęściej używany w celu łagodzenia niestrawności, czy innych uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Choć trzeba przyznać, że napar ten rzeczywiście jest w stanie przynieść dużą ulgę, to łączenie go z lekami jest kiepskim pomysłem.
Zarówno napar jak i dziurawiec w formie sproszkowanego suplementu może doprowadzić do zespołu serotoninowego. To stan, do którego najczęściej dochodzi w wyniku interakcji różnych substancji, które ostatecznie blokują wychwyt zwrotny serotoniny, czyli ważnego neuroprzekaźnika.
Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli tzw. leki SSRI stosowane są między innymi w leczeniu depresji, zespołu lęku napadowego, czy w celu złagodzenia PTSD (zespół stresu pourazowego). Dlatego jeśli przyjmujemy leki przepisane przez psychiatrę, nie należy łączyć dziurawca z tymi medykamentami. A zamiar suplementacji bezwzględnie zgłosić lekarzowi.
Jak objawia się zespół serotoninowy?
Zespół serotoninowy to poważna reakcja na dany lek czy interakcję pomiędzy lekiem a suplementem. Dochodzi wówczas do wysokiego poziomu serotoniny w organizmie i choć substancja ta jest niezbędna dla pracy mózgu i układu nerwowego, to zbyt duża dawka powoduje różne objawy.
Część z nich jest łagodna i wówczas mówimy np. o biegunce, czy dreszczach. Natomiast w ciężkim przebiegu pojawia się gorączka, sztywność mięśni i drgawki. Zlekceważenie tego stanu może z kolei doprowadzić do wystąpienia ciężkiego zespołu serotoninowego, a ten z kolei stanowi zagrożenie życia.
Nie łącz tych ziół z lekami. Kurkuma
Kurkuma, a tak naprawdę zawarta w niej kurkumina także stanowią popularny rodzaj suplementu. Znana i ceniona z właściwości przeciwzapalnych dodawana jest nie tylko w formie przyprawy do różnych potraw, ale także dostępna w formie żółtych tabletek. I choć jako dodatek do żywności jest bezpieczna, to sięganie po nią w dużych dawkach może nam zaszkodzić.
Szczególną uwagę na suplementowanie kurkumy powinny zwrócić osoby chore na cukrzycę, które przyjmują leki. Badania wykazały, że wspomniana kurkumina może także obniżać glikemię. A zatem kiedy poza przepisanymi medykamentami suplementujemy kurkumę, istnieje ryzyko hipoglikemii, czyli nagłego i zbyt dużego spadku poziomu cukru we krwi.
To nie jedyny istotny fakt, otóż kurkuma zwiększa przepływ krwi w żyłach ze względu na działanie antykoagulacyjne. Jednym słowem zapobiega powstawaniu zakrzepów. Niemniej jak wiadomo, chorzy na cukrzycę często borykają się także z zakrzepicą żył głębokich i w tym celu stosują specjalne antykoagulanty farmaceutyczne przepisane przez lekarza.
Stąd suplementacja kurkumy niesie kolejne zagrożenie, a mianowicie ryzyko krwotoku na skutek zbyt dużego rozrzedzenia krwi.
Z jakimi lekami wchodzi w interakcje cynamon? Uważaj na to połączenie
Na rynku dostępne są produkty w formie różnych kapsułek, w tym także zawierających cynamon kasja. Tego typu przyprawa zawiera sporo kumaryny, czyli tak jak w przypadku opisanej wyżej kurkumy może rozrzedzać krew.
Dlatego jeżeli zażywamy takie leki jak aspiryna, warfaryna, czy specjalne antykoagulanty nie zależy na własną rękę przyjmować suplementów z cynamonem. W przeciwnym razie poza siniakami mogą występować niebezpieczne krwawienia lub problem z zatamowaniem krwi podczas urazu.
Cynamon kontra leki. Opis przypadku
Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż kumaryna zawarta w kurkumie czy cynamonie może powodować hepatotoksyczność. Przykładem jest pacjentka, która zgłosiła się na Szpitalny Oddział Ratunkowy z biegunką, bólem brzucha i wymiotami po tygodniu suplementacji cynamonem.
73-letnia kobieta przyjmowała statyny, ponieważ zdiagnozowano u niej chorobę wieńcową. Po wykonanej diagnostyce na SOR stwierdzono, że doszło do zapalenia wątroby. Wstrzymano podawanie statyn i cynamonu. Kilka tygodni po wypisaniu pacjentki ze szpitala wznowiono leczenie statynami i wskazano, aby zaprzestała suplementacji cynamonu.
Nie odnotowano kolejnych powikłań. W rozpoznaniu wskazano, że do zapalenia wątroby doszło na skutek interakcji pomiędzy lekiem a suplementem.