Przyjaciółka oczu i skóry może być toksyczna. W ten sposób unikniesz przedawkowania
Jej zalety doceniamy przede wszystkim wiosną i latem. Chroni skórę przed poparzeniami i przebarwieniami, a także przed przetłuszczaniem i przedwczesnym starzeniem się. Dzięki tej witaminie widzisz po zmierzchu, unikasz stresu oksydacyjnego, masz lepszą odporność. Aż się prosi, żeby ją suplementować. I tu zaczyna się problem.
Retinol i jego pochodne, beta-karoten, wreszcie – witamina A. To określenie odnosi się do kilku organicznych związków z grupy karotenoidów, o czym czasem zapominamy. Spora rodzina substancji o podobnym działaniu sprzyja problemom. Witamina A jest nam niezbędna do życia, ale w nadmiarze może poważnie zaszkodzić. Jeśli stosujesz suplementy z karotenoidami, nietrudno o przedawkowanie.
Przedawkowanie witaminy A
Retinol w tabletkach przeciw starzeniu, beta-karoten dla skóry, A+E dla oczu, izotretynoina (pochodna witaminy A), by wyleczyć trądzik... Jeszcze może jakiś "wzmacniający" zestaw witamin i minerałów. Skutki? Opłakane.
Czasem wystarczy nadużywany jeden preparat, by narobić sobie kłopotów, ale połączenie paru preparatów to już mieszanka wybuchowa.
Przedawkowanie witaminy A grozi zaburzeniem funkcjonowania niektórych narządów wewnętrznych, zwłaszcza śledziony i wątroby. Hiperwitaminoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu.
Podajesz preparaty z witaminą A dziecku? Jej nadmiar może powodować zaburzenia lub nawet zahamowanie wzrostu, zaburzenia wzroku i słuchu, a także uszkodzenie wzroku.
Jak uniknąć przedawkowania witaminy A
Nie suplementuj niczego bez wskazań lekarskich. Czytaj uważnie ulotki dołączone do opakowania i naucz się dodawać, by nie przekroczyć zapotrzebowania na dane substancje odżywcze. Zasady są dość oczywiste.
Przede wszystkim pamiętaj, że zdrowy człowiek nie przedawkuje witaminy A z żywności. Racjonalna dieta, która uchroni cię przed niedoborami, zarazem nie doprowadzi do przedawkowania.
Witaminę A znajdziesz w produktach roślinnych i zwierzęcych. W tych pierwszych jeszcze jako prowitamina, a w drugich - już gotowa witamina właściwa. Jedne i drugie źródła są znakomite dla organizmu.
Zróżnicowana dieta zaspokoi zapotrzebowanie organizmu na witaminę A. Znajdziesz ją w drobiu i żółtku jajka, niektórych rybach (np. w łososiu) i produktach mlecznych, a także w mięsie (szczególnie wątrobie) oraz w owocach i warzywach, głównie o zabarwieniu żółto-pomarańczowym, ale też czerwonym i zielonym.
Niedobory witaminy A są rzadkie. Zwykle wystarcza nam taka ilość, jaką dostarczamy wraz z pożywieniem.
Po co nam potrzebna jest witamina A
Dbaj o zdrową dietę, by organizmowi nie zabrakło nie tylko cennej witaminy. Ta jest niezbędna do prawidłowego przyswajania białek i tłuszczów i regeneracji komórek. Umożliwia prawidłowy wzrost, zapobiega niektórym nowotworom, poprawia pracę wzroku, pozwala na odnowę naskórka.
Ponieważ stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze, działa przeciwzmarszczkowo. Zmniejsza wrażliwość skóry na promienie UV, więc chroni przed podrażnieniami słonecznymi.
Nie ma zdrowia bez witaminy A, ale nie zapominaj, że co za dużo, to niezdrowo.