Spalisz tłuszcz, wesprzesz serce i skołatane nerwy. Uważaj jednak, jeśli masz problemy z żołądkiem

2024-05-03 0:42

Zyskuje na popularności przede wszystkim dlatego, że jest zaliczana jest do spalaczy tłuszczu. Medycyna alternatywna poleca ją głównie ze względu na jeden, unikalny składnik. Uchodzi za stosunkowo bezpieczną, zwłaszcza gdy stosujesz ją zgodnie z zalecanym dawkowaniem.

Spalisz tłuszcz, wesprzesz serce i skołatane nerwy. Uważaj jednak, jeśli masz problemy z wątrobą (zdjęcie ilustracyjne)
Autor: GettyImages

Jeśli będziesz pamiętać, że w medycynie i dietetyce nie istnieją drogi na skróty, a suplementy diety to jedynie produkty spożywcze, które niczego nie leczą, zapewne nie zrobisz sobie krzywdy korzystając z tzw. medycyny alternatywnej.

Stosujesz na własne ryzyko, nie spodziewasz się cudów i oczywiście możesz liczyć na pewne efekty, bo z fitoterapii i natury korzystają przecież nawet lekarze i nowoczesna farmakologia.

W przypadku leków wymagania dotyczące dowiedzenia skuteczności preparatu, warunków produkcji i jej kontrola, są zupełnie inne. Tak czy owak - popularność pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii) rośnie. Dlaczego?

Poznaj lecznicze właściwości pokrzywy - do czego można wykorzystać pokrzywę [WIDEO]

Pokrzywa indyjska, forskolina - zioło ajurwedyjskie

Jeśli ufasz starohinduskiej, tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, zapewne pomysł wypróbowania pokrzywy indyjskiej przypadnie ci do gustu. Warto jednak przy tym mieć na uwadze, że w swojej ojczyźnie nie jest przepisem na długowieczność.

Średnia długość życia w Indiach jest wyraźnie krótsza niż w wielu państwach świata (także w Polsce) i wynosi 69,4 lat dla kobiet oraz 67 lat dla mężczyzn.

Pokrzywa indyjska to roślina, która jest tradycyjnie wykorzystywana w łagodzeniu objawów niewydolności serca, stanów wyczerpania nerwowego, problemów z oddychaniem o różnym podłożu, chorób dróg moczowych. Ma też pomagać przy zaburzeniach snu i zmianach skórnych.

Nie oznacza to jednak, że wystarczy wypić herbatkę z pokrzywy i od razu będzie lepiej. Nawet zwolennicy medycyny naturalnej mówią o "łagodnym efekcie" i zachęcają do stosowania ekstraktów czy koncentratów z pokrzywy indyjskiej.

Forskolina na odchudzanie

Pokrzywa indyjska bywa też nazywana szałwią lub forskoliną. Tę ostatnią nazwę zawdzięcza zawartej w roślinie substancji czynnej o działaniu przeciwzakrzepowym i proreprodukcyjnym - ma poprawiać potencję i podnosić poziom testosteronu.

Przede wszystkim jednak forskolina stosowana regularnie uważana jest za skuteczny "spalacz tłuszczu". Ponoć sprzyja utracie kilku kilogramów w ciągu paru miesięcy, wpływając pozytywnie na metabolizm lipidów i regulując proces odkładania się tłuszczu w organizmie.

W jednym z badań kobiet z nadwagą, którym podawano 2 razy dziennie 250 mg preparatu z pokrzywą indyjską, po okresie 8. tygodni odnotowano obniżenie masy ciała oraz zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej o 8%. Dodatkowym korzystnym efektem było obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Część ekspertów podważa jednak wiarygodność tej analizy ze względu na metodologię i brak szczegółowych, rozstrzygających danych o grupie badawczej oraz innych potencjalnych czynnikach, które mogły u nich wpłynąć na redukcję masy ciała.

Suplementy z pokrzywy indyjskiej - dawkowanie i bezpieczeństwo

Jeśli suplement ma być bezpieczny, kupuj go z pewnego źródła, od sprzedawcy, który nie pozostaje anonimowy. Na całym świecie dochodzi do zatruć preparatami reklamowanymi jako środki oparte na medycynie tradycyjnej. Minimalizuj to ryzyko.

W aptekach dostępne są produkty z pokrzywy indyjskiej w postaci ekstraktów, kapsułek, tabletek czy herbat zawierających wyizolowaną substancję czynną - forskolinę. Można nawet kupić kremy z forskoliną, które ponoć, stosowane zewnętrznie, też redukują tkankę tłuszczową.

Zazwyczaj zalecane jest stosowanie preparatów zawierających ekstrakt w dawce 250 mg, przyjmowanej dwa razy dziennie.

Chociaż nie ma danych o poważnych działaniach niepożądanych czy działaniu toksycznym szałwii indyjskiej, takich preparatów nie należy stosować u kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz u dzieci.

Przeciwwskazaniem są też zaburzenia krzepnięcia krwi, choroba wrzodowa oraz nadkwaśność żołądka.

Generalnie każda osoba z chorobą przewlekłą powinna skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po suplementy. Zdrowym również nie zaszkodzi rozmowa z lekarzem.

Sonda
Stosujesz suplementy diety?

Źródła:

  • Zintegrowana Platforma Edukacyjna
  • J. Baraniak, Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii Briq) – właściwości biologiczne i aktywność terapeutyczna, www.postepyfitoterapii.pl.
  • T. Patel, M. Saraf, A review on the pharmacology of coleus forskohlii briq:a threatened medicinal plant, www.researchgate.net.
  • R.Vattikonda, N. R. Amanchi, S.Sabita Raja, Antifeedant activity of forskolin, an extract of Coleus forskohlii, against Papilio demoleus L. (Lepidoptera: Papilionidae) larvae, www.imedpub.com.