Te suplementy przedłużają życie i młodość? Wiemy, które warto stosować

2024-01-10 22:51

Nim wydasz pieniądze na wybrane suplementy, musisz wiedzieć, że są liczne dowody wskazujące na ich obojętność dla zdrowia, znikome efekty, a nawet szkodliwość. Kiedy czytasz o tym, że udowodniono skuteczność jakiejś substancji, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie u myszy lub na modelach komórkowych. Wtedy to tylko teoria do potwierdzenia.

Te suplementy przedłużają życie i młodość? Wiemy, które warto stosować
Autor: GettyImages

Gdyby brać całkiem serio wszystko, co każdego dnia można wyczytać w mediach lifestylowych, w medycynie i nauce niemal bez przerwy dokonuje się przełom. Jesteśmy zasypywani doniesieniami o cudownych substancjach uzdrawiających, przedłużających życie i zapewniających nam nieustające szczęście. Tymczasem przełom ma to do siebie, że zdarza się rzadko. Na procesy w organizmie wpływa wiele czynników i trudno sobie wyobrazić, że jakiś barwnik czy białko rzeczywiście może znacząco odmienić naszą przyszłość. Są jednak przynajmniej 3 pewniaki, które faktycznie mogę cię wspomóc, jeśli pochodzą z pewnego źródła. Pytanie tylko, czy musisz przyjmować je w formie suplementu.

Poradnik Zdrowie: wpływ magnezu na organizm

Pewniak nr 1 - witamina D

To jedyna witamina, którą zaleca się suplementować w Polsce zdrowym dorosłym. Standardowa dawka to 2000 j.m. i niech ci się nie wydaje, że więcej znaczy lepiej, bo nadmiar witaminy D szkodzi.

Witamina D jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej gęstości kości i wchłaniania wapnia. Jej wpływ na odporność czy układ krążenia, a także działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe budziły wątpliwości niektórych badaczy, ale ostatecznie dowiedziono jej zbawiennego wpływu na ludzi.

Liczy się także jej powiązanie z wapniem, bo to minerał, ktory pozwala nie zostać przedwcześnie wapniakiem.

Wit. D trudno dostarczyć wraz z pożywieniem, a produkcja w skórze pod wpływem promieni słonecznych zimą okazuje się niewystarczająca. Możesz wybrać suplement, ale bez recepty są też leki - staranniej kontrolowane, podlegające ostrzejszym przepisom.

Pewniak nr 2 - magnez

Teoretycznie zapotrzebowanie na magnez zaspokoisz stosując racjonalną dietę. Trzeba jednak przyznać, że ten makroelement ma wyjątkową zdolność znikania z organizmu, np. pod wpływem stresu. Stąd - niedobory są powszechne, wiele osób odczuwa związane z nimi dolegliwości i w ich przypadku suplementacja może mieć pewne uzasadnienie.

Odpowiednia dawka magnezu to nie tylko dobrostan układu nerwowego, ale mięśni i kości. Magnez reguluje też ciśnienie krwi. Jego dobre źródła w diecie to produkty zbożowe, orzechy, banany, ryby i owoce morza, kakao.

Na rynku jest mnóstwo preparatów z magnezem, ale ich wchłanianie przez organizm zróżnicowane.

Więcej na ten temat: Taki magnez najlepiej się wchłania, ale nie jest dla każdego. Jak wybrać odpowiedni suplement?

Pewniak nr 3 - tłuszcze omega

Suplementy z olejem rybim pozwalają na uzupełnienie diety o kwasy omega-3, czyli składniki ważne dla zdrowia serca i wyrównania poziomu cholesterolu, które działają także przeciwzapalnie.

Zdecydowanie polecamy jednak dietę, która dostarczy bezcennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli obfitującą w ryby, wzbogaconą w tłuszcze roślinne, orzechy.