Taki magnez najlepiej się wchłania, ale nie jest dla każdego. Jak wybrać odpowiedni suplement?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo nasz organizm potrzebuje magnezu. Wiele osób ratuje się suplementami, ale niewiele wie, że magnez magnezowi nierówny, a reklamowane produkty niekoniecznie są najlepsze. Kluczowe jest przyswajanie pierwiastka i twój ogólny stan zdrowia. Cytrynian magnezu, tlenek, a może mleczan? Sprawdź, co wybrać.
Nie musisz suplementować magnezu. Codzienna, dobrze zbilansowana dieta, w zupełności powinna zaspokoić potrzeby organizmu. Wiemy jednak, że choćby wszechobecny stres sprawia, że magnez dosłownie znika, a my odczuwamy jego niedobory. Potrzebę uzupełnienia pierwiastka najlepiej skonsultować z lekarzem, a jeśli już robisz to na własną rękę, przestrzegaj zaleceń w ulotce. Pamiętaj też, że znaczenie ma nie tylko dawkowanie, ale w ogóle to, po jaki preparat sięgniesz.
Który preparat z magnezem jest najlepiej przyswajany?
Przychodzisz do apteki i prosisz po prostu o jakiś magnez lub preparat, którego nazwa utknęła ci w pamięci? To trochę mało. Nasz organizm nie przyswaja równie dobrze wszystkich związków z magnezem, a dostępne tabletki nie zawierają tego makroelementu w czystej postaci.
Tlenek magnezu, cytrynian, mleczan, chlorek, węglan - najczęściej takie związki są oferowane w aptekach. Różnią się działaniem i tym, jak reaguje na nie twój organizm.
Kiedy przyjmujesz preparat, chcesz, by dostarczany wapń był jak najlepiej przyswojony. Na co więc należy postawić?
- Dla osób zdrowych, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę, najlepszym rozwiązaniem jest mleczan lub cytrynian magnezu - mówi Paulina Front, farmaceutka. Podkreśla, że są dowody naukowe, wskazujące na najlepszą wchłanialność akurat tych substancji.
jaki magnez wybrać, gdy masz problemy z żołądkiem
Farmaceutka zwraca jednak uwagę, że najlepiej wchłanialne związki magnezu nie są wcale najlepszym rozwiązaniem dla każdego pacjenta:
- Jeśli cierpimy na choroby związane z układem pokarmowym, choćby nadkwaśność czy stany zapalne śluzówki żołądka, lepszym wyborem będzie tlenek. Z kolei przy niedokwasowości - chlorek magnezu.
To nie musi być niedobór magnezu
Problemy z koncentracją, pamięcią i ze snem, bóle głowy, skurcze nóg, drżenie powiek i rąk, brak energii, nadmierna kruchość włosów i paznokci, problemy ze stawami, osłabiona odporność - wiele tych objawów może być związanych z niedoborem magnezu, ale wcale nie musi.
Krótkotrwałe, rozsądne przyjmowanie suplementów nie powinno ci zaszkodzić, ale po diagnozę i zalecenia warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Upewni się, co faktycznie kryje się za dolegliwościami i zaordynuje właściwe leczenie.
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w aptekach na terenie Niepołomic i jest współwłaścicielką jednej z nich. Systematycznie śledzi zmiany na rynku farmaceutycznym oraz aktywnie je komentuje, głównie na Twitterze i Instagramie. Entuzjastka receptury aptecznej, rozpoczęła swoją przygodę w sieci na blogu mgrfront.pl, dzieląc się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.