Taki magnez najlepiej się wchłania, ale nie jest dla każdego. Jak wybrać odpowiedni suplement?

2023-12-13 12:31

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo nasz organizm potrzebuje magnezu. Wiele osób ratuje się suplementami, ale niewiele wie, że magnez magnezowi nierówny, a reklamowane produkty niekoniecznie są najlepsze. Kluczowe jest przyswajanie pierwiastka i twój ogólny stan zdrowia. Cytrynian magnezu, tlenek, a może mleczan? Sprawdź, co wybrać.

Taki magnez najlepiej się wchłania, ale nie jest dla każdego. Jak wybrać odpowiedni suplement?
Autor: GettyImages

Nie musisz suplementować magnezu. Codzienna, dobrze zbilansowana dieta, w zupełności powinna zaspokoić potrzeby organizmu. Wiemy jednak, że choćby wszechobecny stres sprawia, że magnez dosłownie znika, a my odczuwamy jego niedobory. Potrzebę uzupełnienia pierwiastka najlepiej skonsultować z lekarzem, a jeśli już robisz to na własną rękę, przestrzegaj zaleceń w ulotce. Pamiętaj też, że znaczenie ma nie tylko dawkowanie, ale w ogóle to, po jaki preparat sięgniesz.

Poradnik Zdrowie: wpływ magnezu na organizm

Który preparat z magnezem jest najlepiej przyswajany?

Przychodzisz do apteki i prosisz po prostu o jakiś magnez lub preparat, którego nazwa utknęła ci w pamięci? To trochę mało. Nasz organizm nie przyswaja równie dobrze wszystkich związków z magnezem, a dostępne tabletki nie zawierają tego makroelementu w czystej postaci.

Tlenek magnezu, cytrynian, mleczan, chlorek, węglan - najczęściej takie związki są oferowane w aptekach. Różnią się działaniem i tym, jak reaguje na nie twój organizm.

Kiedy przyjmujesz preparat, chcesz, by dostarczany wapń był jak najlepiej przyswojony. Na co więc należy postawić?

- Dla osób zdrowych, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę, najlepszym rozwiązaniem jest mleczan lub cytrynian magnezu - mówi Paulina Front, farmaceutka. Podkreśla, że są dowody naukowe, wskazujące na najlepszą wchłanialność akurat tych substancji.

jaki magnez wybrać, gdy masz problemy z żołądkiem

Farmaceutka zwraca jednak uwagę, że najlepiej wchłanialne związki magnezu nie są wcale najlepszym rozwiązaniem dla każdego pacjenta:

- Jeśli cierpimy na choroby związane z układem pokarmowym, choćby nadkwaśność czy stany zapalne śluzówki żołądka, lepszym wyborem będzie tlenek. Z kolei przy niedokwasowości - chlorek magnezu.

To nie musi być niedobór magnezu

Problemy z koncentracją, pamięcią i ze snem, bóle głowy, skurcze nóg, drżenie powiek i rąk, brak energii, nadmierna kruchość włosów i paznokci, problemy ze stawami, osłabiona odporność - wiele tych objawów może być związanych z niedoborem magnezu, ale wcale nie musi.

Krótkotrwałe, rozsądne przyjmowanie suplementów nie powinno ci zaszkodzić, ale po diagnozę i zalecenia warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Upewni się, co faktycznie kryje się za dolegliwościami i zaordynuje właściwe leczenie.

Paulina Front
Paulina Front, farmaceutka

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w aptekach na terenie Niepołomic i jest współwłaścicielką jednej z nich. Systematycznie śledzi zmiany na rynku farmaceutycznym oraz aktywnie je komentuje, głównie na Twitterze i Instagramie. Entuzjastka receptury aptecznej, rozpoczęła swoją przygodę w sieci na blogu mgrfront.pl, dzieląc się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.