Nadkwasota: właściwa dieta podstawą leczenia przykrych dolegliwości

2011-06-09 9:19

Nadkwasota to nieprzyjemna dolegliwość ze strony układu trawiennego. Objawia się zgagą, wzdęciami, nudnościami, zaparciami, odbijaniem kwaśnej treści żołądka i pieczeniem za mostkiem. Jeśli masz takie dolegliwości powinieneś koniecznie zmienić dietę.

Nadkwasota: właściwa dieta podstawą leczenia przykrych dolegliwości
Autor: Thinkstockphotos.com

Nieregularne posiłki, ciągły pośpiech, stres, alkohol, palenie papierosów... To może być nadkwasota czyli nadmiar wydzielania się soków żołądkowych, zwłaszcza kwasu solnego. Pełni on ważną funkcję w procesie trawienia, ale ma silnie żrące właściwości. Gdy jesteś zdrowa, nie musisz się go obawiać, bo żołądek pokrywa gruba warstwa śluzu, który neutralizuje działanie kwasów. Jednak gdy ta naturalna bariera ochronna jest uszkodzona, a dodatkowo wytwarzasz dużo soków żołądkowych, pojawiają się objawy nadkwasoty: kwaśne odbijanie, nudności, wymioty, pieczenie za mostkiem, wzdęcia, zaparcia i zgaga. W takim przypadku zazwyczaj stosuje się środki zobojętniające kwasy lub hamujące ich wydzielanie. Ale kluczową rolę w leczeniu tych dolegliwości odgrywa dieta. Jedzenie powinno dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, ograniczać wydzielanie kwasu solnego, neutralizować sok trawienny i nie podrażniać żołądka.

Podstawa diety: regularne posiłki

Posiłki jadaj regularnie co najmniej 5 razy dziennie. Potrawy powinny być świeże, ani za zimne, ani za gorące, rozdrobnione, najlepiej o konsystencji papki. Krócej wówczas zalegają w żołądku, co sprawia, że wydziela się mniej kwasu solnego. Możesz doprawiać je łagodnymi przyprawami ziołowymi, które wspomagają trawienie (np. koperkiem, natką, melisą). Wskazane są zupy przecierane i sosy podprawiane zawiesiną mąki i śmietany lub mąki i mleka. Nie  przejadaj się. Zbyt obfity posiłek powoduje rozciągnięcie ścianek żołądka, to zaś pobudza wydzielanie gastryny – hormonu, który nasila produkcje kwasu solnego.

Ważne

Dieta stosowana przy nadkwasocie, która hamuje wydzielanie soków żołądkowych oraz zobojętnia sole kwasów żółciowych może być korzystna, gdy cierpisz na refluks.

Dieta bogata w białko

Gdy w żołądku jest za dużo kwasu solnego, z pomocą przychodzi pełnowartościowe białko. Wiąże ono nadmiar kwasu solnego. Źródłem białka może być chude mięso, ryby i nabiał oraz jajka. Dziennie trzeba zjeść ok. 85 g białka. Tę ilość dostarcza rozłożone na kilka posiłków następujące produkty: 3,5 szklanki mleka (1,5 proc. tłuszczu), 2 szklanki jogurtu naturalnego, 50 g chudego twarogu, 80 g gotowanego mięsa, 25 g chudej szynki albo polędwicy, 20 g gotowanej ryby i jedno jajko.

Zrób to koniecznie

Przykładowe menu na jeden dzień
Śniadanie: czerstwa bułka pszenna z 2 łyżkami pasty bananowej (przepis powyżej), kawa zbożowa z chudym mlekiem 
II śniadanie: budyń z marchwi (przepis na następnej stronie) 
Obiad: zupa krem jarzynowa z grzankami, 2 pulpety z sosem koperkowym, 2 łyżki ziemniaków purée, 2 łyżki drobno utartych gotowanych buraków skropionych sokiem z cytryny, kompot owocowy lekko słodzony (bez owoców!) 
Podwieczorek: twarożek, szklanka soku rozcieńczonego mlekiem 
Kolacja: 2 łyżki makaronu nitki z pokruszonym chudym twarogiem, pieczone jabłko, słaba herbata z mlekiem

Wpływ tłuszczu na hamowanie wydzielania soku żołądkowego

Jest niezbędny do przyswajania beta-karotenu, witaminy A, D, E i K z posiłków. Co więcej, niewielka ilość tłuszczu hamuje wydzielanie soku żołądkowego, a jednocześnie spowalnia ruchy żołądka. Dobrym źródłem tłuszczu jest masło (najwyżej 2 łyżeczki), śmietana i oleje (do 2 łyżek): sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy, lniany i z oliwek.

Dieta uboga w błonnik

Posiłki wysokobłonnikowe zalegają w żołądku, pobudzają wydzielanie soków i mechanicznie podrażniają śluzówkę. Dlatego z diety wyklucz pieczywo razowe i pełnoziarniste, grube kasze oraz surowe warzywa i owoce. Warzywa i owoce najlepiej gotuj i miksuj, a soki owocowe i warzywne rozcieńczaj mlekiem.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Wpływ słodyczy na hamowanie wydzielania soków trawiennych

W codziennym menu możesz także uwzględnić niewielkie ilości cukru, prawdziwego miodu, domowej marmolady (razem nie więcej niż 4–5 łyżeczek). Słabe roztwory cukru hamują bowiem wydzielanie soków trawiennych przez żołądek.

miesięcznik "Zdrowie"