Czy warto kupić PATELNIĘ CERAMICZNĄ?

2012-07-30 11:14

Dietetycy odradzają smażenie, bo znacznie zwiększa kaloryczność potraw oraz jest obciążające dla układu trawiennego. Twórcy naczyń wymyślili więc patelnie pokryte teflonem, by smażyć bez tłuszczu. Ale istnieją przypuszczenia, że teflon może być szkodliwy. Powstały więc patelnie ceramiczne, na których też można smażyć bez tłuszczu. Co wybrać?

Dobra patelnia
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Na patelni ceramicznej smażysz bez tłuszczu

Patelnie ceramiczne reklamowane są jako ekologiczne i sprzyjające smukłej sylwetce oraz zdrowiu. A co z patelniami teflonowymi? Teflon jest polimerem, bardzo odpornym i nie wchodzącym w reakcje z żadnymi substancjami. Do tego śliskim, czemu zawdzięczamy fakt, że smażone na teflonowej powierzchni mięso czy warzywa nie przywierają. Producent tej substancji zapewniają, że zaczyna się ona rozkładać przy temperaturze 400 st. C, najwyższe temperatury zaś jakie osiągamy podczas smażenia to ok. 330 st. C. Naukowcy przypuszczają więc, że z tej strony teflon nam nie zagraża. Jednak niebezpieczeństwo może kryć się w samym procesie produkcji teflonu. Potrzebny jest do tego kwas perfluorooktonowy, który może być szkodliwy dla osób, które pracują przy wtytrwarzaniu teflonu. Istnieją też przypuszczenia, że zanieczyszczenia wytwarzane przy produkcji teflonu przyczyniają się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Tak więc bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia nie ma, ale pewne obciążenie dla środowiska istnieje.

Patelnie ceramiczne - bardziej naturalne

Powłoka, którą pokryte są patelnie ceramiczne powstaje z minerałów i gliny wypalanych w bardzo wysokiej temperaturze, ok. 1250 st. C. Powstaje wtedy trwała i odporna powłoka. Jest też gładka, co zapewnia nieprzywieranie. Patelnia może być nagrzewana do plus 400 st. C i zamrażana do minus 20. Jedno na co trzeba zwracać uwagę to, by nie narażać powłoki na gwałtowne zmiany temperatury (np. nie zalewać rozgrzanej patelni zimną wodą), bo wtedy można taką ceramiczną patelnię uszkodzić. Ale skoro potrawy nie przywierają, a powierzchnia jest gładka i bardzo łatwo ją umyć - zalewanie woda nie jest potrzebne.

Zalety patelni ceramicznych

Oprócz łaskawego dla środowiska procesu produkcji powłoki pokrywającej patelnię, ma ona jeszcze kilka innych zalet. Po pierwsze równomiernie się rozgrzewa, co sprawia, że w każdym miejscu patelni potrawa podgrzewa się jednakowo. Poza tym patelnia długo trzyma ciepło i przygotowanej potrawy nie trzeba trzymać na małym ogniu czekając na podanie, bo długo jest ciepła. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii. Powłoka ceramiczna w żaden sposób nie wpływa na smak przygotowywanego na niej jedzenia i nie wchodzi w reakcje z żadnymi składnikami (co zdarza się np. w patelnich żelaznych). Patelnie ceramiczne dostępne są w wersji tradycyjnej - przystosowane do smażenia na kuchenkach gazowych, płytach elektrycznych i ceramicznych. Ale można kupić także patelnie ceramiczne na płyty indukcyjne.