Czy zmywarka do naczyń jest niebezpieczna dla zdrowia?
Zmywarka do naczyń ma ułatwić życie. Tymczasem okazuje się, że zmywarki do naczyń mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są bowiem siedliskiem szkodliwych grzybów i pleśni.
Spis treści
- Zmywarka do naczyń siedliskiem grzybów i bakterii
- Jak chornić się przed grzybami i bakteriami ze zmywarki?
Wiele osób ostrzega przed nawykiem zostawiania mokrych ściereczek czy zmywaków na blacie kuchennym. Wilgotne środowisko oraz dosyć wysoka temperatura panująca w kuchni (zwłaszcza podczas gotowania) to warunki sprzyjające namnażaniu się grzybów i bakterii.
Na gąbkach kuchennych może znajdować się nawet 40 tysięcy bakterii na jednym centymetrze kwadratowym, a to nawet 70. razy więcej niż na podłodze w domu.
Co w takim razie ze zmywarką, do której codziennie wrzucamy naczynia z resztkami jedzenia, które mogą zalegać w niej tygodniami?
Zmywarka do naczyń siedliskiem grzybów i bakterii
Okazuje się, że zmywarka jest siedliskiem grzybów, które mogą wydzielać silne toksyny. Grzyby uwielbiają resztki jedzenia oraz wilgoć i ciepło, w związku z tym zmywarka do naczyń to dla nich idealne miejsce. Zmywarkom przyjrzeli się naukowcy. Zbierali z nich zalegające resztki i sprawdzali, czy znajdują się na nich jakieś mikroorganizmy. Okazało się, że rosną na nich niebezpieczne gatunki grzybów, które sa groźne zwłaszcza dla osób z osłabioną odpornością.
Szczególnie niebezpieczne są dwa gatunki grzybów: Exophiala dermatitidis oraz Exophiala phaeomuriformis, ponieważ są oporne na działanie wysokiej temperatury (nawet do 80 st.C) i agresywnych detergentów. Warto wiedzieć, że ich siedliskiem może być też ekspres do kawy lub pralka.
Z kolei bakterie namnażające się w zmywarce, to np. E.coli, pałeczki Pseudomonas, Acinetobacter. Zarówno grzyby, jak i bakterie mogą być przyczyną silnych zatruć, infekcji dróg moczowych czy skóry.
Jak chornić się przed grzybami i bakteriami ze zmywarki?
- nie zapominaj o tym, że jest to jedno z wielu urządzeń regularnie użytkowanych w domu i tak jak pozostałe wymaga regularnego mycia w całości. Przynajmniej raz w miesiącu postaraj się umyć zmywarkę nie tylko z zewnątrz, ale również w środku
Gumowe uszczelki w zmywarce do naczyń to miejsce, na których gromadzi się najwięcej mikroorganizmów
- po każdym programie zmycia naczyń, już po tym jak wyciągniesz ze zmywarki suche talerze, przetrzyj dokładnie gumę, która stanowi uszczelkę między klapą zmywarki, a resztą urządzenia. W ten sposób możesz pozbyć się siedliska bakterii i grzybów, które najczęściej wybierają to miejsce. W ten sposób chronią się przed szczególnie wysokimi temperaturami, które panują wewnątrz sprzętu