Czy zmywarka do naczyń jest niebezpieczna dla zdrowia?

2018-11-23 11:54

Zmywarka do naczyń ma ułatwić życie. Tymczasem okazuje się, że zmywarki do naczyń mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są bowiem siedliskiem szkodliwych grzybów i pleśni.

Czy zmywarka do naczyń jest niebezpieczna dla zdrowia?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zmywarka do naczyń siedliskiem grzybów i bakterii
  2. Jak chornić się przed grzybami i bakteriami ze zmywarki?

Wiele osób ostrzega przed nawykiem zostawiania mokrych ściereczek czy zmywaków na blacie kuchennym. Wilgotne środowisko oraz dosyć wysoka temperatura panująca w kuchni (zwłaszcza podczas gotowania) to warunki sprzyjające namnażaniu się grzybów i bakterii.

Na gąbkach kuchennych może znajdować się nawet 40 tysięcy bakterii na jednym centymetrze kwadratowym, a to nawet 70. razy więcej niż na podłodze w domu.

Co w takim razie ze zmywarką, do której codziennie wrzucamy naczynia z resztkami jedzenia, które mogą zalegać w niej tygodniami?

Zmywarka do naczyń siedliskiem grzybów i bakterii

Okazuje się, że zmywarka jest siedliskiem grzybów, które mogą wydzielać silne toksyny. Grzyby uwielbiają resztki jedzenia oraz wilgoć i ciepło, w związku z tym zmywarka do naczyń to dla nich idealne miejsce. Zmywarkom przyjrzeli się naukowcy. Zbierali z nich zalegające resztki i sprawdzali, czy znajdują się na nich jakieś mikroorganizmy. Okazało się, że rosną na nich niebezpieczne gatunki grzybów, które sa groźne zwłaszcza dla osób z osłabioną odpornością.

Szczególnie niebezpieczne są dwa gatunki grzybów: Exophiala dermatitidis oraz Exophiala phaeomuriformis, ponieważ są oporne na działanie wysokiej temperatury (nawet do 80 st.C) i agresywnych detergentów. Warto wiedzieć, że ich siedliskiem może być też ekspres do kawy lub pralka.

Z kolei bakterie namnażające się w zmywarce, to np. E.coli, pałeczki Pseudomonas, Acinetobacter. Zarówno grzyby, jak i bakterie mogą być przyczyną silnych zatruć, infekcji dróg moczowych czy skóry.

Jak chornić się przed grzybami i bakteriami ze zmywarki?

  • nie zapominaj o tym, że jest to jedno z wielu urządzeń regularnie użytkowanych w domu i tak jak pozostałe wymaga regularnego mycia w całości. Przynajmniej raz w miesiącu postaraj się umyć zmywarkę nie tylko z zewnątrz, ale również w środku

Gumowe uszczelki w zmywarce do naczyń to miejsce, na których gromadzi się najwięcej mikroorganizmów

  • po każdym programie zmycia naczyń, już po tym jak wyciągniesz ze zmywarki suche talerze, przetrzyj dokładnie gumę, która stanowi uszczelkę między klapą zmywarki, a resztą urządzenia. W ten sposób możesz pozbyć się siedliska bakterii i grzybów, które najczęściej wybierają to miejsce. W ten sposób chronią się przed szczególnie wysokimi temperaturami, które panują wewnątrz sprzętu