Dania wigilijne, czyli jak zdrowo przeżyć Święta Bożego Narodzenia?
W wielu krajach Boże Narodzenie jest najważniejszym wydarzeniem roku. To okres radości, szczodrości i... niebywałego obżarstwa. Na okres świąt pieczołowicie przygotowujemy bardzo kaloryczne, odświętne potrawy. Zjadamy dużo i syto, a potem często chorujemy. Jak przygotować zdrowe święta i ustrzec się od przytycia kilku kilogramów?
Spis treści
- Dania wigilijne – spis obowiązkowy
- Dania wigilijne – co robić by dobrze trawić
- Dania wigilijne – jedzenie z umiarem
Wigilia jest najbardziej wzruszającym i uroczystym wieczorem roku. Rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia, te jakże rodzinne święta, pełne przeróżnych pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Potrawy stawiane podczas kolacji na wigilijnym stole są uważane za dania postne, ale czy są zdrowe? Zgodnie z tradycją przyrządza się je bez udziału produktów pochodzenia mięsnego. Nie używa się do smażenia smalcu, słoniny, masła. Tego wieczoru nie spożywa się mięs, galaret ani śmietany i mleka.
Dania wigilijne – spis obowiązkowy
Na stole goszczą wówczas ryby, bigos z grzybami, barszcz, zupa z suszu, pieczywo, kapusta z grochem, łazanki z makiem, kasza ze śliwkami, pierogi z grzybami.
Do przygotowywania dań wigilijnych nie stosuje się dodatku tłuszczu zwierzęcego, dlatego też potrawy przygotowywane zgodnie ze starymi recepturami powinny być z natury niskokaloryczne.
Oczywiście można tu przesadzić z ilością zjadanych dań, ale ogólnie rzecz ujmując potrawy wigilijne są bezpieczne dla naszego żołądka.
Po dietetycznej wigilii stajemy przed nie byle jakim wyzwaniem – przeżycia dwóch dni świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to okres łatwy. Wszelkie spotkania rodzinne, wspólne obiadki i podwieczorki sprzyjają nadmiernemu spożywaniu pokarmów. Nie oszukujmy się – wszelkie potrawy świąteczne: flaki, rosoły, golonki, żeberka, faszerowane mięsa i ciasta, nie należą do dań dietetycznych.
Dania wigilijne – co robić by dobrze trawić
Dodatkowym utrudnieniem dla każdego z nas, jest fakt, że częstym zwyczajem w polskich domach jest pozostawanie za stołem przez cały dzień. Siadamy do stołu przed śniadaniem, a pozostajemy za nim, aż do pory kolacji i to bez przerwy na jakikolwiek spacer, czy rozrywkę na świeżym powietrzu.
Zwykle tracimy zdrowy rozsądek i popadamy w świąteczne obżarstwo. A nasz biedny przewód pokarmowy samodzielnie musi się z tym nadmiarem jakoś uporać. Pomożesz mu łącząc mięsne i rybne smakołyki z warzywami - częściowo surowymi, częściowo gotowanymi. Możesz też urozmaicić świąteczne menu o kilka suszonych fig lub moreli - wspomagają "wymiatanie" złogów zalegających w jelitach.
Dania wigilijne – jedzenie z umiarem
Nie ma lepszej rady niż zachowanie umiaru w spożywaniu wszystkiego, co pyszne, pachnące i niezwykle kuszące. Jeżeli nie chcemy cierpieć na kilka dni przed balem sylwestrowym z powodu 2-3 niewinnie zdobytych świątecznych kilogramów, rozważnie nakładajmy sobie na talerz wszelkie kulinarne dobro.
Nie należy z drugiej strony popadać w skrajność i nerwowo przeliczać wszystkich kalorii, odbierając sobie w ten sposób radość z ucztowania, ale zasada zdroworozsądkowego umiaru nikomu nie zaszkodzi.
Czytaj też:
- Domowe sposoby na przejedzenie. Jak poradzić sobie z przejedzeniem?
- Dieta na święta. Jak zdrowo świętować Boże Narodzenie i utrzymać dietę?
- Lekkostrawna Wigilia czyli odchudzanie potraw wigilijnych
- Wigilia cukrzyka: co jeść w święta, a czego nie, gdy chorujesz na cukrzycę?
Jak zdrowo przeżyć święta:
- Unikaj całodniowego przesiadywania za stołem.
- Staraj się spędzać czas przy stole raczej na rozmowie niż na jedzeniu.
- Pamiętaj, że nie musisz spróbować wszystkich potraw na raz.
- Nie nakładaj sobie bardzo dużych porcji na talerz.
- Zamiast frytek, klusek i ziemniaków sięgaj po porcję surówki.
- Nie jedz niczego na siłę – przejadanie to najgorszy wróg szczupłej sylwetki.
- Deseru nie jedz bezpośrednio po obiedzie, odczekaj trochę, daj organizmowi czas na strawienie dwudaniowego obiadku.
- Nie przesadzaj ze słodyczami i ciastami – tłuszcz najszybciej się odkłada.
- Unikaj alkoholu – najpierw alkohol zostanie spalony a pozostały posiłek powędruje do magazynów organizmu.
- Po spożyciu głównego posiłku wstań od stołu – unikniesz przegryzania między posiłkami.
- Zmobilizuj rodzinę do wspólnego spaceru przynajmniej 1 raz dziennie. Aktywność fizyczna pozwoli uruchomić szybsze spalanie pokarmów.