Dania wigilijne dla niemowląt i małych dzieci

2021-12-07 15:01

Warto sprawić, by wigilia niemowlaka czy małego dziecka była niezwykła także pod względem smaków, a do tego kształtowania jego zdrowych nawyków żywieniowych na przyszłość. Sprawdź, jak przygotować zdrowe dania wigilijne dla niemowląt i małych dzieci - wykorzystaj pomysły i przepisy.

Dziecko przy stole wigilijnym
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dania wigilijne dla niemowlaka po 6. miesiącu życia
  2. Dania wigilijne dla rocznego dziecka
  3. Dania wigilijne dla dwulatka
  4. Dania wigilijne dla trzylatka

Wigilia i Boże Narodzenie to dla dzieci czas niezwykłych emocji. Zadbaj o to, by również dania wigilijne dla niemowlaka czy małego dziecka były zdrowe i dostosowane do wieku. Nie musisz jednak gotować podwójnie, możesz włączyć dziecięce pozycje do dorosłego menu albo nieco zmodyfikować przepisy na tradycyjne świąteczne dania. Pamiętaj jednak, żeby jadłospis przewidziany dla dziecka uwzględniał jego wiek i zaspokajał zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. To bardzo ważny element tzw. programowania żywieniowego, które warunkuje metabolizm dziecka i jego nawyki żywieniowe na całe przyszłe życie. Okres pierwszych 3 lat życia jest kluczowy dla tego procesu.

Jak nie zwariować w święta?

Dania wigilijne dla niemowlaka po 6. miesiącu życia

W tym wieku nadal głównym posiłkiem malucha jest mleko. Na pewno jednak zaczynasz już urozmaicać jego posiłki i podajesz mu lekkostrawne kaszki bezglutenowe, warzywa i owoce. W czasie świąt bez obaw możesz podać dziecku odżywczą wigilijną zupkę z buraczkami. Zamiast soli i cukru użyj do przyprawienia zupy ziół i soku z cytryny.

Barszczyk dla niemowlaka powinien mieć gęstszą konsystencję. Ugotowaną zupkę z buraczków zmiksuj i dodaj kilka kropel oliwy z oliwek.

Kilkumiesięcznemu dziecku możesz też bezpiecznie podać domowy kisiel owocowy, najlepiej z owoców bogatych w witaminę C np. z truskawek.

Dania wigilijne dla rocznego dziecka

Specjalnie dla dziecka w tym wieku możesz przygotować lekkostrawną wersję pierożków. W wersji z białym serem lub owocami z pewnością przypadną dziecku do gustu. Świąteczną atmosferę pomoże wam też z pewnością stworzyć przetarte, upieczone jabłuszko.

Pamiętaj, że nie powinnaś podawać dziecku tradycyjnego karpia. Nie dość, że zawiera dużo drobnych ości, to jeszcze zazwyczaj trafia na nasz wigilijny stół w wersji smażonej. W posiłku dziecka zastąp karpia świeżymi filetami z ryb morskich, świetnie sprawdzi się na przykład łosoś lub dorsz, najlepiej w postaci gotowanej lub upieczonej w ziołach.

Ale możesz też bez obaw podać dziecku rybę przyrządzoną na parze (np. duszoną z warzywami) albo w galarecie. Pamiętaj, aby z porcji, którą podajesz dziecku, dokładnie usunąć ości.

Ważne

Pamiętaj, żeby wszystkie dania dla dziecka przygotowywać ze świeżych, dobrej jakości składników. Bilansuj je też odpowiednio, dbając o to, żeby w posiłkach malca znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z jego diety (a najlepiej z jadłospisu całej rodziny) wyklucz sól, cukier i niezdrowe przekąski. 

Dania wigilijne dla dwulatka

Dietę dwulatka możesz wzbogacić o jeszcze inne świąteczne przysmaki. Oczywiście w niewielkich ilościach i przygotowane specjalnie z myślą o dziecku – z ograniczoną zawartością cukru.

Możesz na przykład podać dziecku kawałek sernika, ale bez dodatku orzechów, które możesz zastąpić na przykład owocami. Pamiętaj też, że to sezon na cytrusy, które zawierają dużo witamin.

Dwulatkowi możesz też dać spróbować pachnących, domowych pierniczków. Z dużym prawdopodobieństwem możesz nawet liczyć na jego drobną pomoc np. przy ich ozdabianiu. Pamiętajcie tylko, żeby ograniczyć dodatek cukru, miodu i korzennych przypraw.

Czytaj też: Co dziecko może jeść w Wigilię i święta? [LISTA POTRAW]

Dania wigilijne dla trzylatka

Może ci się wydawać, że twoje dziecko w tym wieku je już to samo, co ty, jednak pamiętaj, że nadal jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do wszystkich, szczególnie ciężkostrawnych pokarmów.

Nadal nie powinnaś podawać mu grzybów i ich przetworów (pierogów i pasztecików z farszem grzybowym, wigilijnej zupy grzybowej). U małego dziecka mogą one powodować poważne problemy z brzuszkiem.

Jeśli twoje dziecko bardzo lubi wigilijną kapustę, pamiętaj, aby doprawić ją suszoną śliwką i kminkiem; dzięki nim będzie mniej ciężkostrawna.