Deska do krojenia: bakterie lubią ją bardziej od deski klozetowej. Sposoby na czyszczenie
Deska do krojenia jest podstawowym i niezbędnym przyrządem w każdej polskiej kuchni. Na początku prezentuje się ładnie, ale po pewnym czasie użytkowania staje się siedliskiem bakterii, jeśli odpowiednio jej nie pielęgnujemy. W głąb deski do krojenia może wniknąć nawet do 200 razy więcej bakterii kałowych, niż jest na desce klozetowej. Dlaczego tak się dzieje?
Deska do krojenia, jeśli o nią nie dbamy, staje się „chodzącą wylęgarnią bakterii”. Kto by pomyślał, że na desce, na której kroimy przeważnie chleb, żyje aż tyle bakterii kałowych! Czy jednak nie powinna to być deska klozetowa? Okazuje się, że według specjalistów jednak nie!
Spis treści
- Deska do krojenia: skąd pochodzą niebezpieczne bakterie?
- Deska do krojenia: jak pielęgnować?
- 5 sposobów na pielęgnację deski do krojenia
Deska do krojenia: skąd pochodzą niebezpieczne bakterie?
Surowe mięso to istny raj dla bakterii. Wnikają one w powierzchnię deski do krojenia w wyniku kontaktu surowego mięsa z drewnem. Zazwyczaj towarzyszy nam przeświadczenie, że jak umyjemy deskę po filetowaniu mięsa, to możemy jej bezpiecznie użyć do krojenia warzyw, owoców czy chrupkiego pieczywa. A to dopiero bardzo wysoka temperatura zabija większość drobnoustrojów.
Aby zachować higienę w kuchni, warto zaopatrzyć się w kilka desek do krojenia, a jedną z nich przeznaczyć wyłącznie do mięsa. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko groźnych zatruć i chorób. Nie możemy przede wszystkim zapominać o prawidłowej konserwacji deski do krojenia, a w szczególności tej drewnianej.
Desek do krojenia jest wiele i różnią się między sobą z rodzajem materiałów i kolorami. Specjaliści poddali je testom bakteryjnym. W wyniku których zauważyli, że bakterie szybciej rozmnażają się na marmurowych, szklanych i plastikowych deskach do krojenia niż na drewnianych. Im gładsza powierzchnia deski do krojenia, tym stanowi lepsze środowisko dla drobnoustrojów.
Deska do krojenia: jak pielęgnować?
Deskę do krojenia trzeba dokładnie czyścić najlepiej po każdym użyciu. Tu nie mamy żadnych wątpliwości. Tylko jak je pielęgnować? Plastikową deskę do krojenia możemy śmiało włożyć do zmywarki albo myć ręcznie z użyciem płynu do naczyń i środków dezynfekujących. Natomiast z deskami drewnianymi nie jest tak łatwo. Są one mniej odporne na wodę, zatem w ich pielęgnacji sprawdzają się sprytne triki.
Polecamy także: Liście z herbaty – nie wyrzucaj ich do kosza! 5 sposobów na ponowne wykorzystanie
5 sposobów na pielęgnację deski do krojenia
1. Sól
W czyszczeniu deski do krojenia jest bardzo pomocna sól. Wystarczy raz na kilka dni posypać powierzchnię deski solą i zostawić ją na noc. Na drugi dzień rano musimy przepłukać ją pod bieżącą wodą i deska będzie już gotowa do użytku.
2. Sól z octem
Tę miksturę robi się wręcz błyskawicznie. Do octu wystarczy wlać gorącą wodę, dosypać szczyptę soli i wymieszać. W ten sposób otrzymujemy domowej produkcji płyn do przecierania deski krojenia i innych przyrządów kuchennych.
3. Olej z solą
Z połączenia oleju z solą powstaje skuteczny płyn do czyszczenia deski do krojenia. Produkty te każdy ma w swojej kuchni, więc warto wykorzystać je również do innych celów niż gotowanie. Mieszankę musimy wcierać w porysowane, popękane miejsca na desce do krojenia i w sumie tyle. Dezynfekcję można uznać za zakończoną.
4. Cytryna
Sok z cytryny świetnie nadaje się do czyszczenia. W tym przypadku również się sprawdzi. Nacieranie deski do krojenia cytryną, to dobry sposób, by chronić ją przed inwazją bakterii.
5. Cytryna i sól
Cytryna doskonale działa w zestawieniu z solą. Musimy owoc przekroić na pół, posypać grubo solą, a później wyszorować deskę do krojenia. Po takim zabiegu można ponownie jej używać.
Czytaj też:
- Dlaczego nie należy pić kawy tuż po obudzeniu?
- Jak gotować, by nie stracić witamin?
- Cała prawda o PRZECHOWYWANIU ŻYWNOŚCI