PIECZENIE w folii - nowoczesna metoda przyrządzania potraw
Zachęcamy do pieczenia w folii. Potrawy przyrządzone w ten sposób są smaczne, aromatyczne, soczyste i zdrowe. Pieczenie w folii przypomina duszenie we własnym sosie, bo produkty owinięte folią pieką się bez dodatku wody i czasem tylko z minimalną ilością tłuszczu.
Każdy rodzaj obróbki termicznej nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia wartości odżywczej produktów. Ale można te straty zminimalizować, wybierając nowoczesne metody przyrządzania potraw. Jedną z nich jest właśnie pieczenie w folii. Potrawy z folii są ponadto aromatyczne i soczyste. Po prostu rozpływają się w ustach.
Zalety pieczenia w folii
Podczas pieczenia w sposób tradycyjny mięso, rybę czy warzywa polewamy wodą, bulionem albo dodajemy tłuszcz, żeby się nie przypaliły i za bardzo nie wyschły (tylko w przypadku warzyw zawierających dużo wody jest to zbędne). Na skutek tego „uciekają” do wody cenne witaminy i minerały. Największe straty dotyczą witaminy C i z grupy B. Dodatek tłuszczu sprawia, że potrawa staje się bardziej kaloryczna, a spieczona skorupka powstała podczas pieczenia jest ciężko strawna. Pieczenie w folii przypomina duszenie we własnym sosie, bo owinięte produkty pieką się bez dodatku wody i czasem tylko z minimalną ilością tłuszczu. Korzyści? Więcej składników odżywczych i mniej kalorii. Takie pieczenie trwa krócej niż tradycyjne, co też zapobiega dużym stratom witamin. Zalety potraw pieczonych w folii doskonale znają osoby stosujące dietę lekko strawną. Ale do tego sposobu powinni się przekonać także ci wszyscy, którzy chcą się zdrowo odżywiać, oraz rodzice małych dzieci, zwłaszcza niejadków. Tak przyrządzone produkty zachowują naturalny wyrazisty smak, aromat i kolor oraz nie są wysuszone. A ponieważ apetyczne wydaje się to, co ładnie wygląda i pachnie, łatwiej zachęcić dziecko do jedzenia oraz przyzwyczaić do nowych smaków. Potrawy pieczone w folii nie przypalają się i nie brudzą piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. Nie musisz więc potem szorować brytfanny lub blachy, tylko zużytą folię wyrzucasz do kosza.
Pstrąg z koperkiem
- 4 sprawione pstrągi (1,2 kg)
- 4 łyżeczki masła
- 4 gałązki świeżego koperku
- 3 łyżki oliwy
- 1/2 cytryny
- sól
Ryby umyj, osusz kuchennym ręcznikiem, natrzyj solą od środka. Z cytryny wyciśnij sok. Oliwę wymieszaj z cytryną i posmaruj ryby z zewnątrz. Do każdego pstrąga włóż po gałązce koperku, rozłóż wiórki masła (z lodówki). Ryby zawiń oddzielnie w folię aluminiową i włóż do lodówki na godzinę. Pakieciki z pstrągami ułóż na blasze, piecz 20–30 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C. Podawaj w lekko rozchylonym pakieciku z folii z ziemniakami z wody.
4 porcje po 360 kalorii
Owoce w papilotach
- 3 gruszki
- 3 jabłka
- 6 śliwek
- 6 łyżeczek cukru pudru
- łyżeczka cynamonu
- masło do smarowania folii
Gruszki przekrój wraz z ogonkiem na pół, wydrąż gniazda nasienne, jabłka oczyść z gniazd i pokrój w kostkę, śliwki przekrój na pół i usuń pestki. Folię aluminiową potnij na kwadraty o boku równym szerokości folii. Każdy kwadrat na środku posmaruj cienko masłem, połóż pół jabłka w kostkach, postaw połówkę gruszki, dodaj śliwkę. Każdą porcję posyp łyżeczką cukru pudru i szczyptą cynamonu. Folię chwyć za rogi i starannie zagnij tak, aby otrzymać zamkniętą torebkę. Piecz na grillu 10–15 minut.
6 porcji po 120 kcal
Które produkty nadają się do pieczenia w folii
W folii można upiec wszystko: drób, mięso, ryby, krewetki, owoce i warzywa. Jest wprost idealna do pieczenia ryb – nie wysychają i nie wytapia się z nich cenny tłuszcz. To jedyny zdecydowanie korzystny dla zdrowia tłuszcz zwierzęcy. Nie powoduje miażdżycy, obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa dobrego, zapobiegając zawałom i zakrzepom. Ale mięso trzeba wybierać chude, dlatego że podczas pieczenia nie wytopi się z niego tłuszcz, którego powinniśmy unikać. Owoce i warzywa najlepiej piec całe albo w dużych kawałkach ze skórką – zachowają wtedy najwięcej cennych witamin i minerałów. Jaką folię wybrać? Zależy od tego, co i w czym chcemy upiec (np. w piekarniku czy w kuchence mikrofalowej). Do wyboru mamy folie aluminiowe i z cienkiego celofanu.
Folie aluminiowe przeznaczone do pieczenia
Są przeznaczone do pieczenia w piekarnikach gazowych i elektrycznych oraz na grillu. Mają różną grubość. Cieńsze nadają się do pieczenia w piekarnikach. Do grilla albo do ogniska lepiej używać folii grubszych – mają większą wytrzymałość, więc nie uszkodzą się podczas pieczenia. Przed użyciem folię trzeba odrobinę posmarować oliwą (masłem), żeby produkty nie przywarły do niej podczas pieczenia. Wcześniej mięso można zamarynować, po upieczeniu będzie miękkie, kruche i smaczniejsze. Ryba zyska na smaku, gdy upiecze się ją z dodatkiem świeżych ziół. Produkty przeznaczone do pieczenia zawijamy w folię, dokładnie łącząc brzegi. Można ułożyć je na ruszcie, blasze, w brytfannie, naczyniu żaroodpornym. Zwilżenie folii zapobiegnie jej przywarciu do dna i rozdarciu przy wyjmowaniu. Temperatura w piekarniku nie powinna przekroczyć 210°C. Bardzo wygodne jest pieczenie w papilotach. Na czym to polega? Na pieczeniu w folii małych rybek, dzwonka albo filetu, owoców morza, warzyw czy owoców tak, żeby stanowiły porcję dla jednej osoby. Można każdy produkt upiec oddzielnie albo skomponować gotowe danie, np. kawałek ryby, marchewki, różyczka brokułu, talarki ziemniaka. Aby zapewnić równomierny obieg ciepła, papiloty trzeba tak ułożyć na blasze, żeby się ze sobą nie stykały. Pakunki powinny być starannie uformowane, aby efektownie wyglądały na stole. Można folię zawinąć jak cukierek albo złączyć rogi po przekątnej, nadając całości kształt zabawnej paczuszki. Papiloty podaje się na okrągłych talerzykach kamionkowych albo z żaroodpornego szkła zaraz po wyjęciu z piekarnika.
UWAGA!
- Błyszcząca strona folii aluminiowej chroni przed ciepłem, a matowa je przepuszcza. Jeśli chcesz coś upiec, zawiń tak, by matowa strona folii znalazła się na zewnątrz. Jeżeli chcesz, żeby upieczony kurczak nie wystygł, zawiń go błyszczącą stroną na zewnątrz.
- Folii aluminiowej nie wolno używać w mikrofalówkach.
Rękawy do pieczenia
Wykonane z cienkiej przezroczystej folii wyglądają jak torby 3-, 4-metrowej długości z otworami z obu stron. Mają różną szerokość. Można je stosować do pieczenia w piekarniku dużych kawałków drobiu, mięsa, ryb, większej ilości warzyw czy owoców. Są też folie perforowane specjalnie przeznaczone do kuchenek mikrofalowych. Odcinamy taki kawałek rękawa, jaki jest nam potrzebny. Wkładamy do środka to, co chcemy upiec, i zamykamy końce specjalnymi klipsami. Przed pieczeniem trzeba jeszcze nakłuć rękaw w kilku miejscach szpikulcem. Klipsy są dołączone do opakowania folii. Do pieczenia mniejszych kawałków można użyć specjalnej torebki foliowej do pieczenia. Podobnie jak w przypadku rękawa, trzeba ją zamknąć dołączonym klipsem tak, by w środku było jak najwięcej powietrza, i nakłuć w 2–3 miejscach.
UWAGA!
- Pieczenie w foliowym rękawie i torebce nie wymaga użycia tłuszczu.
- Podczas pieczenia folia nie powinna dotykać do ścianek piekarnika czy mikrofalówki.
- Rękawów ani torebek nie należy używać w temperaturze wyższej niż 200–220°C i przy włączonym grillu.
miesięcznik "Zdrowie"