Wigilia cukrzyka: przepisy dla diabetyków na Wigilię i święta
Dla cukrzyka Wigilia i święta mogą być czasem przyjemności. Tradycyjne dania wigilijne można bowiem przygotować w taki sposób, aby nie przyczyniały się do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi i jednocześnie pozwoliły poczuć smak prawdziwie domowych świąt. Oto przepisy, które pozwolą przygotować dania na Wigilię i święta dla diabetyków.
Dla cukrzyka Wigilia nie musi oznaczać rezygnacji z większości świątecznych potraw. Wystarczy jedynie zmodyfikować świąteczne przepisy i niektóre składniki zastąpić tymi, które mają niski indeks glikemiczny, a tym samym nie przyczyniają się do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Diabetycy powinni unikać ciast słodzonych tradycyjnym cukrem i tych wykonanych na bazie mąki pszennej (IG=85). Tę można zastąpić mąką żytnią, zwłaszcza razową, której IG jest o połowę mniejsze i wynosi 45. Z kolei cukier można zastąpić ksylitolem, czyli cukrem z kory brzozy, którego IG=8. Alternatywą jest także stewia - naturalny słodzik pozyskiwany z liści stewii.
Spis treści
- Wigilia cukrzyka - świąteczny sernik dla cukrzyków
- Wigilia cukrzyka - pierogi z kapustą dla cukrzyków
- Wigilia cukrzyków - barszcz czerwony dla cukrzyków
Wigilia cukrzyka - świąteczny sernik dla cukrzyków
Ilość porcji: 20
Masa serowa:
- 1 kg zmielonego chudego twarogu (0,50 g tłuszczu/100 g)
- 1 jajko
- 4 żółtka
- 3 łyżki stewii
- budyń śmietankowy bez cukru (35 g)
- aromat pomarańczowy lub sok z połowy pomarańczy
Masę serową najlepiej wyrobić w mikserze. W pierwszej kolejności należy utrzeć jaja, dopiero potem można dodać ser, stewię, budyń i aromat lub sok. Na końcu warto spróbować, czy masa jest wystarczająco słodka.
Ciasto:
- pół kilo mąki żytniej (ok. 3 szklanek)
- 4 żółtka
- 1 i 1/2 łyżki stewii
- kostka masła (250 g)
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Mąkę wymieszaj ze stewią, kakao i proszkiem do pieczenia. Następnie dodaj masło, żółtka i wszystko dokładnie wyrób. Gotowe ciasto podziel na dwie części, owiń w folię spożywczą i włóż pod zamrażalnik na ok. 2 godziny.
Formę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia. Następnie na tarce o dużych oczkach zetrzyj jedną część ciasta na spód blachy. Na ciasto wylej masę serową. Na wierzch ponownie daj ciasto starte na tarce o grubych oczkach. Tak przygotowany sernik piecz przez 1,5 godz. w piekarniku nagrzanym do temp. 170 st. C.
Wigilia cukrzyka - pierogi z kapustą dla cukrzyków
Ilość porcji: ok 25 pierogów
Ciasto:
- 300 g mąki żytniej razowej
- 120 ml ciepłej wody
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek
- duża szczypta soli
Mąkę przesiej do miski (lub na stolnicę) i dodaj do niej sól i oliwę. Po trochu dodając ciepłą wodę, zagniataj ciasto. Gotowe ciasto odstaw na pół godziny, a potem podziel je na 2-3 części. Każdą z nich rozwałkowuj na grubość ok. 2 mm., podsypując od czasu do czasu mąką, by ciasto się nie przyklejało do stolnicy i wałka.
Za pomocą szklanki wytnij z ciasta krążki. Na środek każdego z nich nałóż łyżeczkę farszu, złóż na pół i zlep brzegi. Pierogi wrzucaj do wrzącej osolonej wody i gotuj ok. 3 min. (aż wypłyną na powierzchnię).
Farsz:
- 0,5 kg kiszonej kapusty
- 2 duże cebule pokrojone w kostkę
- przyprawy: liść laurowy, sól i pieprz
Do wysokiego garnka włóż kapustę z liściem laurowym, podlej ją wodą. Gotuj na wolnym ogniu do miękkości (ok. 45 minut). Cebulę zeszklij na patelni z nieprzywierającą powłoką. Ostudzoną kapustę odcedź i posiekaj. Następnie dodaj do niej drobno pokrojoną cebulę, szczyptę pieprzu i soli do smaku i dokładnie wymieszaj.
Wigilia cukrzyków - barszcz czerwony dla cukrzyków
Ilość porcji: ok. 4-5
- 0,5 zakwasu buraczanego
- 2-3 duże buraki
- 1/2 selera (ok. 10 dag)
- 1 pietruszka
- 5 szklanek wody
- przyprawy: listek laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz mielony
Warzywa umyj, obierz, a następnie pokrój w cienkie talarki. Przełóż je do garnka, zalej zimną wodą (tak, aby przykrywała warzywa) i gotuj pod przykryciem ok. godzinę. Barszcz przecedź, dodaj zakwas buraczany, przyprawy do smaku i ponownie zagotuj.
Przepis na zakwas:
- 1 kg buraków czerwonych
- 3 ząbki czosnku
- przyprawy: listek bobkowy i ziele angielskie, sól
- skórka chleba razowego na zakwasie
Buraki umyj, obierz ze skórki i pokrój w niegrube talarki. Czosnek obierz i pokrój w plasterki. Plastry buraków i czosnku układaj na przemian warstwami w słoiku. Na wierzch połóż listek bobkowy, ziele angielskie i posyp solą.
Całość zalej ciepłą wodą i połóż na wierzch skórkę od chleba. Słój przykryj gazą lub ściereczką, obwiąż sznurkiem i odstaw w ciepłe miejsce na 4 dni.
Po tym czasie zdejmij z wierzchu szumowiny i pianę, wyjmij skórkę chleba i przelej kwas do czystej butelki. Zamknij szczelnie i przechowuj w lodówce.
Czytaj też:
- Wigilia cukrzyka: co jeść w święta, a czego nie, gdy chorujesz na cukrzycę?
- Dietetyczne dania wigilijne, czyli jak „odchudzić” wigilijne potrawy?
- Wigilia bezglutenowa - co jeść, gdy cierpisz na celiakię?