"Cholesterol nie jest ważny, tylko trójglicerydy". Pytamy lekarza, skąd ten pomysł

2023-10-05 15:35

W sieci krąży mnóstwo zaskakujących, nie mających poparcia w wiedzy naukowej, teorii dotyczących zdrowia i żywienia. Wśród nich mocno się trzyma taka, która sugeruje, że cholesterol ma zbawienny wpływ na organizm, a za wszelkie nieszczęścia odpowiedzialne są wyłącznie trójglicerydy. Aż strach ją powtarzać, bo ktoś może pomyśleć, ze coś w tym jest.

Cholesterol nie jest ważny, tylko trójglicerydy. Pytamy lekarza, skąd ten pomysł
Autor: GettyImages

Rzeczywiście, bez cholesterolu nie ma życia. To substancja tłuszczowa wykorzystywana przez organizm przy produkcji hormonów płciowych: estrogenów, progesteronu, testosteronu. Cholesterol umożliwia rozwój dziecięcego mózgu, wchłanianie tłuszczów w jelitach, przyswajanie witaminy D. nadal nie zmienia to faktu, że w nadmiarze jest trucizną przede wszystkim dla naszego układu krążenia. To nie przypadek, że lekarz kontroluje nasz cały profil lipidowy. To wiedza na wagę życia.

Kontrola poziomu cholesterolu

Cholesterol i groźna dezinformacja

Fala obrońców cholesterolu jest w Polsce na tyle silna, że tematem zajęło się Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (dawny Instytut Żywności i Żywienia).

Prof. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek, ekspertka z zakresu zdrowia publicznego, przypomniała, że uznanie podwyższonego poziomu cholesterolu za czynnik rozwoju chorób sercowo-naczyniowych opiera się na licznych, niepodważalnych badaniach obserwacyjnych i klinicznych. Znaczenie ma zarówno zbyt wysoki cholesterol całkowity, jak i cholesterol LDL (frakcja potocznie nazywana złym cholesterolem). Zwłaszcza LDL powyżej normy jest niebezpieczny.

- Obniżenie stężenia cholesterolu w surowicy o 38 mg/dl (1 mmol/L) prowadzi do zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu, jak również zawału niezakończonego śmiercią o 20-25 proc. Obniżenie cholesterolu LDL jest jak najbardziej uzasadnione, co wykazano w raportach ekspertów europejskich, amerykańskich i polskich dotyczących leczenia zaburzeń lipidowych i profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych - przypomina prof. Kłosiewicz-Latoszek.

Ważny cały profil lipidowy

Jakub Grabski, lekarz ogólny, podkreśla, że w codziennej pracy lekarza interesuje go cały profil lipidowy (lipidogram), czyli poziom całkowitego cholesterolu (CHOL), frakcji lipoprotein HDL (ang. High-density lipoprotein – lipoproteina o wysokiej gęstości) i frakcji trójglicerydów (TG).

- Ani obecnie obowiązujące zalecenia, ani doświadczenie, nie wskazują, że któreś z nieprawidłowości można zlekceważyć, a inne okazują się w wyraźnie większym stopniu powodem do niepokoju. W codziennej pracy obserwuję negatywne konsekwencje zarówno nadmiaru cholesterolu, jak i trójglicerydów - przekonuje lekarz.

Niezależnie od tego, czy pacjent ma za wysoki poziom cholesterolu, czy trójglicerydów, lekarz obserwuje związek między stylem życia chorego a problemami zdrowotnymi. Oczywiście, są wyjątki, gdy problemy są uwarunkowane genetycznie, występuje wielochorobowość itd. Najczęściej jednak ci, którzy mają złe wyniki, stosują niezdrową dietę i unikają aktywności fizycznej.

Skąd problem z trójglicerydami?

Faktycznie trójglicerydy (inne nazwy: triacyloglicerole, triacyloglicerydy, triglicerydy) to w nadmiarze zło. Jak cholesterol są związkami tłuszczowymi i też mają pewne zalety. Stanowią ważne źródło energii dla organizmu, a ten wykorzystuje je również do budowy warstwy ochronnej zapobiegającej ubytkom wody ze skóry.

Trójglicerydy produkuje wątroba z kwasów tłuszczowych i węglowodanów, ale ich głównym źródłem jest pożywienie.Wysokie wartości trójglicerydów to głównie problem osób z nadwagą, otyłych, ale nie tylko. Mogą wystąpić przy niedoczynności tarczycy.

Zbyt wysoki poziom trójglicerydów prowadzi do miażdżycy naczyń, a w efekcie udarów i zawałów, a także cukrzycy, stłuszczenia wątroby.

Przy zbyt wysokim poziomie trójglicerydów (powyżej 150 mg/dl), dokładnie jak przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu, potrzebna jest pomoc lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE