Co dziecko może jeść w Wigilię i święta? [LISTA POTRAW]

2015-12-23 14:27

Które potrawy wigilijne i świąteczne może jeść dziecko? Wiele zależy od tego, w jakim jest wieku. Najmniej wigilijnych potraw może skosztować niemowlę. Na wiele więcej mogą sobie pozwolić dzieci powyżej 1. roku życia. Prawie wszystkich potraw może spróbować już 3-latek. Sprawdź, co może jeść dziecko podczas kolacji wigilijnej.

Dania wigilijne dla niemowląt i małych dzieci [PRZEPISY]
Autor: Photos.com Sprawdź, jak przygotować zdrowe dania wigilijne dla niemowląt i małych dzieci - wykorzystaj pomysły i przepisy.

Które potrawy wigilijne i świąteczne może jeść dziecko? Lista dań wigilijnych dla małych dzieci, mimo wielu ograniczeń, jest dość długa. Wystarczy przygotować dania wigilijne w taki sposób, aby nie były ciężkostrawne. Układ pokarmowy małego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a co za tym idzie - bardzo wrażliwy, dlatego nie jest przystosowany do trawienia tłustych i "ciężkich" dań.

Spis treści

  1. Czy dziecko może jeść karpia?
  2. Czy dziecko może jeść śledzie?
  3. Czy dziecko może pić barszcz czerwony?
  4. Czy dziecko może jeść pierogi z kapustą i uszka z grzybami?
  5. Czy dziecko może jeść kapustę z grochem?
  6. Czy dziecko może jeść sałatkę jarzynową z majonezem?
  7. Jakie ciasta może jeść małe dziecko?
  8. Czy dziecko może jeść makowca i kutię?
  9. Czy dziecko może pić kompot z suszonych owoców?
  10. Czego lepiej nie podawać dziecku podczas Wigilii i świąt?

Czy dziecko może jeść karpia?

Rybę można wprowadzić do jadłospisu dziecka już od 6. miesiąca życia. Jednak dozwolone są tylko te chude i gotowane. Pieczoną mogą jeść dzieci od 11. miesiąca życia. Niedozwolone są ryby tłuste i smażone, zwłaszcza w panierce.

W związku z tym ze świątecznego menu dziecka należy wykreślić karpia, który jest jedną z tłustszych ryb i dodatkowo posiada dużą ilość drobnych ości, którymi może zakrztusić się dziecko.

Bezpieczniej przygotować rybę po grecku na bazie chudej ryby. Najlepsze będą te morskie, np. dorsz czy sola, ponieważ są bogatym źródłem niezbędnych dla rozwoju mózgu kwasów tłuszczowych z grupy omega-3.

Na wigilijną kolację dla dziecka można przygotować także pulpeciki rybne z dodatkiem warzyw. Ryba, przy dokładnym zmieleniu, straci wszystkie, nawet najdrobniejsze, ości.

WAŻNE! Nie podawaj dziecku ryby maślanej, ponieważ zawiera kwas oleinowy – składnik niestrawnych dla człowieka wosków.

Czytaj też: Karp na Wigilię. Jak wybrać zdrowego i smacznego karpia?

To ci się przyda

Przepis na rybę po grecku dla najmłodszych

Filet z dorsza obtocz ziołami i gotuj na parze do momentu, aż zmięknie (ok. 30 minut). W tym czasie ugotuj startą marchewkę, pietruszkę i selera z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Po ok. 15 minutach dodaj przecier pomidorowy (najlepiej ten domowej roboty) i 2-3 łyżki ryżu. Gotuj do momentu, aż ryż zmięknie, a woda odparuje. Do powstałego w ten sposób gęstego sosu dodaj rozdrobnioną rybę i wymieszaj.

Czy dziecko może jeść śledzie?

Śledzie w 100 g zawierają aż 10 g tłuszczu, w związku z tym są ciężkostrawne. Dlatego lepiej wstrzymać się od podawania ich dzieciom. Niewielkie ilości można podawać tym, które mają 1,5 roku.

Pamiętaj, że śledzie przed przyrządzeniem należy przez kilka godzin moczyć w wodzie lub mleku, by pozbyć się nadmiaru soli.

Czytaj też: Śledzie - jak je przyrządzić? Jak moczyć, smażyć i marynować śledzie?

Czy dziecko może pić barszcz czerwony?

Smak czerwonego barszczu mogą poznać dzieci, które skończyły 7 miesięcy. Ale tylko tego czystego, na bazie dietetycznego bulionu z warzyw, niezabielanego śmietaną. Aby poprawić jego smak, lepiej wybrać sok jabłkowy niż cukier. Można dodać także zioła, np. majeranek.

Czy dziecko może jeść pierogi z kapustą i uszka z grzybami?

Tradycyjne pierogi i uszka (z kapustą, ale bez dodatku grzybów), można podać dziecku, które skończyło rok. Ale tylko w małych ilościach.

Bezpieczniej przygotować dla dziecka pierogi z serem lub z owocami, np. jabłkami. W pierwszy i drugi dzień świąt możesz dać dziecku do spróbowania 1-2 pierożki z chudym mięsem (z indyka lub cielęciny). Pamiętaj, zawsze podawaj maluchowi tylko pierogi gotowane.

Czy dziecko może jeść kapustę z grochem?

Kapusta z grochem, zwłaszcza ta na bazie zasmażki, jest tłusta i ciężkostrawna, dlatego jej również nie należy podawać małym dzieciom. Ponadto kapusta może dodatkowo spowodować wzdęcia u dziecka. Samej kapusty mogą spróbować dopiero dzieci, które ukończyły rok.

Czy dziecko może jeść sałatkę jarzynową z majonezem?

Sałatkę warzywną można podać dzieciom, jeśli będzie ona przyrządzona na bazie duszonych lub gotowanych warzyw. Nie powinna zawierać majonezu, a nawet jogurtu - ten można wprowadzić do diety w 11. miesiącu życia, pod warunkiem, że dziecko nie ma uczulenia na białka mleka krowiego. Nie zaszkodzi natomiast skropić sałatki oliwą z oliwek.

Jakie ciasta może jeść małe dziecko?

Niemowlętom i dzieciom nie powinno się podawać ciast wypiekanych na bazie twardych margaryn, ponieważ zawierają ciężkostrawne i mało wartościowe tłuszcze. Niedozwolone są także te ciasta, które zawierają kremy czy śmietany.

Dla niemowląt są przeznaczone tylko dietetyczne biszkopty. Po niektóre tradycyjne świąteczne smakołyki mogą sięgać już dzieci, które ukończyły rok. Na szczycie listy ciast dozwolonych znajduje się sernik, który nie zawiera alergizujących orzechów i miodu. Bezpieczne są także ciasto drożdżowe, babka lub placek z kruszonką. Dozwolone są także pierniki, ale pod warunkiem że dzieci nie mają alergii na miód i orzechy.

Czy dziecko może jeść makowca i kutię?

Makowca, z powodu ciężkostrawnej masy makowej, można podawać w małych ilościach dziecku powyżej 2. roku życia.

Tradycyjnej kutii, która zawiera w sobie pszenicę, mak, orzechy, miód i rodzynki, może spróbować dziecko ok. 5. roku życia. Zamiast kutii możesz podać dziecku 1-2 kluski z makiem (ale bez bakalii).

Czy dziecko może pić kompot z suszonych owoców?

Kompot z suszu mogą pić dzieci od 8. miesiąca życia, pod warunkiem że nie jest bardzo dosłodzony.

Czego lepiej nie podawać dziecku podczas Wigilii i świąt?

Dietetycy zgodnie podkreślają, że niemowlęta i małe dzieci nie powinny spożywać dań z kapustą i octem.

Rodzice powinni zrezygnować także z podawania dzieciom ryby z ośćmi, w tym karpia.

Podczas wieczerzy wigilijnej dzieci nie powinny próbować żadnych potraw, w których mogą znajdować się grzyby, np. pierogów, kapusty czy zupy grzybowej. Grzyby, choć smaczne i aromatyczne, są też ciężkostrawne i pozbawione składników odżywczych.

Najmłodsi powinni unikać także potraw i ciast z dodatkiem orzechów. Orzechy, mimo że bardzo zdrowe, są ciężkostrawne, a dodatkowo mogą być przyczyną alergii. Ponadto istnieje ryzyko, że dziecko, z powodu niedostatecznego uzębienia, nie pogryzie dokładnie orzecha i się nim zakrztusi.

Należy także uważać na produkty zawierające miód. Nie tylko dlatego, że również jest alergenem. W miodzie mogą występować bakterie jadu kiełbasianego, które w układzie pokarmowym dziecka mogą produkować śmiertelne toksyny. A ten, jeszcze niedojrzały, może nie poradzić sobie z jego neutralizacją. Miód można podawać dziecku dopiero od 1. roku życia.

Na liście produktów zakazanych znajdują się także słodkości z makiem, szczególnie kutia.

Czytaj też:

Wiśnia japońska na Jasnych Błoniach zakwitła na same święta!

Ekstremalny quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. Sprawdź się, nie będzie łatwo!

Pytanie 1 z 15
Popularna piosenka „Jingle Bells” została napisana na Boże Narodzenie.
Quiz o Świętach Bożego Narodzenia