Dasz radę wypić 2,7 litra wody? Naukowcy podają nowe wytyczne dla kobiet i mężczyzn

2024-10-15 10:29

Picie wody niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, m.in. poprawia kondycję skóry, wspiera funkcjonowanie nerek oraz układ trawienny. Przez lata zalecano picie dwóch litrów wody dziennie, jednak najnowsze badania obalają ten mit, pokazując, że optymalne zapotrzebowanie na wodę jest trochę inne.

Dasz radę wypić 2,7 litra wody? Naukowcy podają nowe wytyczne dla kobiet i mężczyzn
Autor: Getty Images

Ile trzeba pić wody dziennie?

Woda stanowi około 65 proc. masy ciała osób dorosłych, a każdego dnia tracimy jej znaczną ilość wraz z moczem, potem i oddychaniem. Z tego względu tak istotne jest, aby nie zapominać o piciu w ciągu dnia.

Powszechnie uważa się, że należy wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Eksperci dotychczas zalecali stosowanie zasady 8x8, czyli opróżniania 8 szklanek dziennie. Jednak U.S. National Academies of Sciences, Engineering and Medicine przedstawili nowe zalecenia:

  • kobiety: 11,5 szklanki dziennie (2,7 litra),
  • mężczyźni: 15,5 szklanki dziennie (3,7 litra).

Warto pamiętać, że nowe wytyczne obejmują nie tylko wodę, ale również soki owocowe, kawę czy herbatę.

Co się dzieje, gdy organizmowi brakuje wody?

Eksperci z Harvard Medical School w raporcie "6-Week Plan for Healthy Eating" wyjaśniają, jak kluczowe jest codzienne picie odpowiedniej ilości wody. Odgrywa ona ważną rolę w wielu procesach organizmu, wspiera trawienie, zapobiegając zaparciom, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, reguluje temperaturę ciała oraz odpowiada za równowagę elektrolitową.

Niedostateczne spożycie wody może szybko odbić się na zdrowiu i samopoczuciu. Objawami odwodnienia mogą być zawroty głowy, osłabienie, problemy z koncentracją i dezorientacja. Ważne jest, aby nawadniać organizm regularnie, a nie tylko w momentach, gdy odczuwamy pragnienie.

W formie 24: Dieta na dobry humor

Ryzyko przewodnienia

Przewodnienie, znane również jako zatrucie wodne, to stan, w którym w organizmie znajduje się zbyt duża ilość wody, co prowadzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej, zwłaszcza obniżenia poziomu sodu we krwi (hiponatremia).

Występuje w przypadku wypicia takiej ilości wody, która przekracza zdolności organizmu do usunięcia nadmiaru płynów. Nerki przeciętnej osoby dorosłej są w stanie przefiltrować i wydalić około 0,8 do 1 litra wody na godzinę. Gdy ktoś wypije więcej, nadmiar pozostaje w organizmie, co prowadzi do zaburzeń elektrolitowych.

Zatrucie wodne może wystąpić przy wypiciu około 3-4 litrów wody w bardzo krótkim czasie, na przykład w ciągu godziny. Warto jednak podkreślić, że ilość ta może różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu, takich jak masa ciała, kondycja nerek i poziom aktywności fizycznej. Większość ludzi nie powinna się martwić ryzykiem przewodnienia, o ile pije wodę stopniowo w ciągu dnia i opróżnia na raz szklankę, a nie butelkę.