Dieta psychobiotyczna to istna rewolucja w walce ze stresem. Tylko 4 proste zasady

2022-12-05 11:46

Czy dieta może pomóc w walce ze stresem? Okazuje się, że tak, a to wszystko za sprawą osi mózgowo-jelitowej. To właśnie jelita rządzą naszym nastrojem. Naukowcy przeprowadzili badanie, które pokazuje, jak dieta psychobiotyczna może zmienić poziom odczuwanego stresu.

Dieta psychobiotyczna to istna rewolucja w walce ze stresem. Tylko 4 proste zasady
Autor: Getty Images Dieta psychobiotyczna to istna rewolucja w walce ze stresem. Tylko 4 proste zasady

Większość dotychczasowych badań nad wpływem interwencji żywieniowych na zdrowie neurologiczne koncentrowała się na pojedynczych produktach, a nie na całościowych podejściach dietetycznych. Naukowcy z Cork w Irlandii postanowili sprawdzić, czy dieta psychobiotyczna wspierająca pracę jelit ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne.

W formie 24: dieta łagodząca stres

Czym jest dieta psychobiotyczna?

Termin ten został ukuty przez autorów badania. Według definicji, dieta psychobiotyczna opiera się na osi jelitowo-mózgowej i polega na wybieraniu żywności zdrowej dla jelit, czyli takiej, która wspiera ich równowagę mikrobiologiczną. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • produkty zawierające pełne ziarna;
  • prebiotyczne owoce i warzywa;
  • rośliny strączkowe;
  • sfermentowaną żywność.

Dieta psychobiotyczna polega także na odrzuceniu słodyczy, słodkich napojów i przetworzonej żywności.

4 proste zasady

Naukowcy przekazali uczestnikom grupy badanej nastepujące zasady diety:

  • 6-8 porcji dziennie owoców i warzyw bogatych w błonnik prebiotyczny (np. jabłka, banany, pory, cebula)
  • 5-8 porcji pełnych ziaren dziennie (np. owies, pełnoziarnista pszenica, komosa ryżowa)
  • 2-3 porcje dziennie produktów fermentowanych (np. kapusta kiszona, kefir, kombucha)
  • 3-4 tygodniowe porcje roślin strączkowych (np. ciecierzyca, soczewica, groszek)

W badaniu wzięło udział 45 zdrowych osób dorosłych w przedziale wiekowym 18-59 lat. Uczestnikom grupy badanej udzielono niezbędnych informacji na temat składników diety psychobiotycznej i poproszono ich o jak najdokładniejsze jej przestrzeganie. Grupa kontrolna otrzymała podstawowe wskazówki dotyczące odżywiania.

Naukowcy zbadali skład i funkcję mikroflory kałowej, poziom stresu, ogólny stan zdrowia i dietę oraz profil metaboliczny próbek krwi, moczu i kału, zarówno przed, jak i po czterotygodniowym okresie próbnym dla obu grup.

Czytaj też: W zdrowych jelitach zdrowy duch, czyli jak stan jelit oddziałuje na nasz mózg

Jak dieta psychobiotyczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Uczestnicy stosujący dietę psychobiotyczną doświadczyli znacznego zmniejszenia poziomu odczuwanego stresu

Zmiany w składzie mikrobiologicznym jelit były subtelne dla grupy badanej. Odnotowano znaczące zmiany w 40 specyficznych lipidach kałowych (dzięki redukcji całkowitego tłuszczu w diecie i zwiększeniu ilości tłuszczów jednonienasyconych) i metabolitów tryptofanu w moczu (niezbędny aminokwas niezbędny do kluczowej syntezy białek i zdrową odpowiedź zapalną).

Po czterech tygodniach badań, uczestnicy stosujący dietę psychobiotyczną bogatą w błonnik i sfermentowaną żywność doświadczyli także m.in. zdrowszych wypróżnień, mieli zdrowsze profile metabolitów zapalnych oraz nieco lepszy skład i funkcje drobnoustrojów.