Dlaczego podczas upałów boli głowa i puchną kostki? Możliwe, że brakuje ci tych minerałów
W upalne dni odpowiednie nawodnienie jest kluczowe, ale bez elektrolitów daleko nie zajedziesz. Zapotrzebowanie na sód, magnez, wapń i potas nie maleje, ale te znikają z organizmu w ekspresowym tempie. Sprawdź jakie objawy towarzyszą niedoborom ważnych minerałów i jak sobie z tym radzić.

Bóle mięśni, obrzęki, kołatanie serca, chroniczne zmęczenie, gorszy nastrój, ból głowy? Trudno wymienić wszystkie objawy, które mogą być związane z zaburzeniem gospodarki elektrolitowej.
Upały, ale także wzmożona aktywność fizyczna, a nawet zwykłe letnie dni mogą prowadzić do niebezpiecznego wypłukania cennych minerałów z organizmu, a ignorowanie objawów niedoboru może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Elektrolity – jony na straży prawidłowego funkcjonowania
Elektrolity to roztwory jonów pierwiastków, ale potocznie tak określamy same jony. Do najważniejszych elektrolitów, o których odpowiedni poziom musimy dbać, zaliczamy sód, potas, wapń i magnez.
Elektrolity wchodzą w skład płynów ustrojowych (potu, krwi, osocza i płynów tkankowych), dlatego są niezbędne do prawidłowej pracy narządów wewnętrznych, wspierają przemianę materii i umożliwiają realizację zadań związanych z aktywnością psychofizyczną.
Bez elektrolitów nie da się żyć, co nam uświadamia mnogość nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się, kiedy ich brakuje.
Jak rozpoznać niedobór elektrolitów? Częste objawy
Niedobór elektrolitów daje o sobie znać na wiele sposobów. Niejednokrotnie towarzyszy mu odwodnienie, bo przy niedoborze niezbędnych minerałów ciężko utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, a kiedy nie spożywamy dość płynów, tracimy elektrolity. Zależność jest zatem dość silna.
To mogą być sygnały niedoboru elektrolitów:
- ogólne osłabienie i zmęczenie,
- bóle, skurcze i drżenie mięśni,
- kołatania serca, nieregularny puls, a nawet poważnych zaburzenia rytmu serca,
- zawroty i bóle głowy, czasem omdlenia,
- biegunki lub zaparcia,
- zaburzenia ciśnienia krwi,
- obrzęki (związane przede wszystkim z niedoborem potasu).
Przy niedoborze magnezu często pojawiają się też problemy ze snem i drażliwość, a niedobór sodu objawia się nawet wymiotami i drgawkami.
Warto jednak pamiętać, że w naszej diecie jest sporo, a najczęściej za dużo sodu, głównie z soli, czego nie lubią nerki.
Tobie może go brakować? Postaw na kiszonki. Orzeźwiają i są zdrowe, jeśli z nimi naprawdę nie przesadzisz.
Owoce i warzywa, które doskonale nawadniają organizm
Jak skutecznie uzupełnić elektrolity w upał? Wybieraj to, co orzeźwia
Wiele produktów zawiera bezcenne minerały. Nie musisz się męczyć z tymi, których nie lubisz lub nie sprawdzają się w upalne dni. Zapomnij o suszonych owocach czy rybich ościach.
Sięgaj po wodę mineralną, bogatą w elektrolity - za jednym zamachem zaspokoisz dwie potrzeby, czyli zapobiegniesz odwodnieniu i utracie jonów pierwiastków.
Wspaniale zrobią ci warzywa i owoce, a także świeżo wyciskane soki.
Nietrudno o potas w rozsądnej diecie: sporo go w szpinaku, ziemniakach, bananach, awokado, truskawkach czy brukselce, ale także w chudym mięsie, rybach i nabiale.
Magnez zawierają pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, migdały, kasza gryczana, płatki owsiane... Za sucho w ustach? Sporo go również w jarmużu, rukoli, warzywach strączkowych i w gorzkiej czekoladzie.
Wapń zapewnią produkty mleczne (mleko, jogurty, kefir) i nie ma przeszkody, żeby były dobrze schłodzone, pełne świeżych owoców, tworząc z nimi pyszne koktajle. Znajdziesz go także w warzywach liściastych (jarmuż, szpinak, natka pietruszki, brokuły).

Suplementacja elektrolitów z apteki - to ma sens?
Dostępne w aptekach płyny nawadniające to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Są przydatne w szczególnych okolicznościach, np. podczas wymiotów, biegunki lub intensywnego wysiłku fizycznego.
Warto jednak skonsultować się z lekarzem przed ich zastosowaniem, ponieważ przedawkowanie elektrolitów również jest niebezpieczne dla zdrowia. Co ciekawe - wiele objawów nadmiaru pokrywa się z tymi, które występują przy niedoborach.
W większości przypadków, odpowiednia dieta i nawodnienie wystarczą, aby utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów. Pamiętajmy jednak, że w upalne dni i podczas wzmożonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na te cenne minerały wzrasta, dlatego warto zadbać o ich regularne uzupełnianie.