Dodaj to do swojej diety. Kleszcze będą trzymać się z daleka
Jeśli chcemy uniknąć ukąszenia kleszcza, powinniśmy postawić na... zapach. Kleszcze nie mają zmysłu wzroku ani słuchu, kierują się jedynie zmysłem zapachu. Istnieją składniki, których nie lubią i które mogą je skutecznie odstraszać. Co warto włączyć do diety i jak chronić się przed ukąszeniami kleszczy?
Ciepła zima przyczyniła się do zwiększenia liczebności kleszczy. Brak śniegu sprawił, że insekty nie tylko nie wymarzły, ale rozmnożyły się, przez co dziś możemy spotykać je nie tylko w lesie, ale również w miejskim parku. Kleszcze mogą przenosić groźne choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego warto chronić się przed ukąszeniami na wszelkie możliwe sposoby.
Jak uniknąć ukąszenia kleszcza?
A tych jest wiele: specjaliści zalecają m.in. noszenie wysokich butów czy jasnej odzieży, na której z łatwością zauważymy insekty. Dobrym i skutecznym sposobem jest również korzystanie z mieszanek olejków zapachowych, których nie lubią te owady.
Nie każdy jednak wie, że równie skutecznie możemy chronić się przed ukąszeniami... zmieniając dietę. Istnieją zapachy, których kleszcze nie lubią i które mogą je skutecznie odstraszać.
Dieta przeciw kleszczom
Jeśli chcemy odstraszyć insekty, powinniśmy włączyć do diety:
- czosnek — wystarczy jeść 2-3 ząbki czosnku dziennie, by skutecznie odstraszyć insekty, a dodatkowo wzmocnić swoją odporność
- produkty bogate witaminy z grupy B — pełnoziarniste kasze, pieczywo, makarony, rośliny strączkowe (soja, fasola, groch) to doskonałe źródła witamin z grupy B. Wspomagają pracę układu nerwowego, wzmacniają kondycję włosów, skóry i paznokci, a dodatkowo zmieniają zapach potu. Insekty tego nie lubią!
- czystek — czystek to roślina, której zapach odstrasza kleszcze równie skutecznie jak lawenda. Można go pić (jest bezpieczny nawet dla małych dzieci), można również na bazie naparu z czystka przyrządzić domowy spray przeciw kleszczom.
Jakich zapachów jeszcze nie lubią kleszcze?
Insekty nie lubią intensywnych zapachów. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie na spacerze w parku lub w lesie, możemy spryskać odzież olejkiem lawendowym lub olejkiem z trawy cytrynowej. Odstraszają one nie tylko kleszcze, ale również komary, meszki czy muchy. Można je stosować nie tylko u siebie, ale również u pupili — wystarczy spryskać nimi sierść psa, by zabezpieczyć go przed ukąszeniami.
Podobne działanie mają szałwia czy mięta pieprzowa. Przygotowanie w domu naparu ziołowego i przelanie go do buteleczki z atomizerem nie zajmie nam wiele czasu, a pozwoli zwiększyć szansę na to, że nie wrócimy ze spaceru z intruzem.