Herbata z melisy - na co pomaga? Właściwości, zastosowanie, parzenie
Herbata z melisy to popularna herbata, którą w różnej formie znajdziemy w sklepach albo aptekach czy sklepach zielarskich. Czy warto pić melisę? W jakim połączeniu jest najzdrowsza? Jak parzyć herbatę z melisy?
Herbata z melisy jest powszechnie stosowana, jako herbatka o działaniu uspokajającym. Czy to jednak prawda? Jakie zastosowanie ma popularna herbatka z melisy? Czy są jakieś zasady odnośnie parzenia albo wyboru lepszej herbaty? Wreszcie - czy herbata z melisy ma takie same właściwości jak to popularne zioło? Herbata z melisy jest bardzo łagodnym napojem, który mogą pić także dzieci. Zobaczcie, jakie ma właściwości.
Spis treści
Herbata z melisy - zastosowanie
Zacznijmy od tego, że zioła powinno się stosować regularnie. Tylko wtedy działają. Dlatego jednorazowe wypicie herbaty z melisy nie uspokoi nas, ani nie wprowadzi zmian w naszym organizmie. Natomiast regularne picie melisy już tak - wspomaga koncentrację oraz poprawia pamięć, pomaga w uporaniu się z uporczywym bólem głowy, także tym migrenowym.
Liście melisy pomagają też na problemy z trawieniem - pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, przyspieszają trawienie nawet bardzo ciężkich potraw. Można ją podawać także na kolkę oraz przy zapaleniu dróg żółciowych. Melisa lekarska ma też działanie moczopędne i co ważne - mogą ją pić dzieci.
Picie herbaty z melisy obniża cholesterol we krwi, pomaga zapobiegać miażdżycy, hamuje proces utleniania się lipidów w wątrobie, zapobiega stłuszczeniu wątroby. Herbata ziołowa z melisy wspomaga psychiczne dobre samopoczucie, ułatwia odprężenie organizmu oraz korzystnie wpływa na spokojny sen.
Dlaczego liście melisy są takie zdrowe? Znajdziemy w nich olejek eteryczny oraz śluzy przyczyniające się do osłony błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Zawarte w melisie witamina C i flawonoidy chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.
Melisę warto pić w stanach przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli i innych problemów z drogami oddechowymi.
Herbata z melisy - jak parzyć?
Melisę najczęściej stosuje się w postaci naparu z suszu. W sklepach jest dostępna w formie herbat - także tych w torebkach. Warto zwrócić uwagę, żeby były one dobre jakościowo. Na etykiecie produktu powinno być napisane, że jest wykonana ze 100 proc. liści melisy.
Rodzaje herbat z melisą:
- z jabłkiem,
- lawendą,
- pigwą,
- pomarańczą,
- gruszką,
- szyszkami chmielu.
Jednak zdrowsza jest sama melisa, a dla smaku możemy wkroić do herbatki plaster pomarańczy. Możemy także parzyć melisę jako napar ze świeżych lub ususzonych liści. Przygotowanie herbatki z melisy jest bardzo proste. Wystarczy wsypać 1 łyżeczkę suszu do filiżanki, zalać wrzątkiem i odstawić na 15-20 minut do zaparzenia.
Zaleca się picie do 3 filiżanek melisy dziennie.
Herbata z melisy - skutki uboczne
Do skutków ubocznych przyjmowania zbyt dużych ilości melisy, także herbaty z melisy należą:
- zawroty głowy;
- świszczący oddech;
- bóle brzucha;
- wymioty i nudności.