Jak ustalić dawkę witaminy B12? [Porada eksperta]

2017-10-16 16:34

Witamina B12 rozpuszczalna jest w wodzie i jednocześnie jej zapasy magazynowane są w wątrobie. Myślałam, że nadmiaru wszystkich witamin rozpuszczalnych w wodzie pozbywamy się wraz z moczem. Pytam, ponieważ jestem wegetarianką i kupowałam już suplementy z różną dawką, ale nadal nie wiem, jaka byłaby najwłaściwsza. Jeśli rzeczywiście B12 przechowywana jest w organizmie, być może powinnam brać większe dawki rzadziej? Ostatnio brałam 1000 mikrogramów codziennie, co chyba jest za dużą dawką dla osoby bez niedoboru.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najbezpieczniej jest oznaczyć poziom witaminy B12 we krwi i jeśli będą niedobory, wtedy poprosić o poradę lekarza internisty, aby wskazał produkt, czas suplementacji. Być może potrzebujesz zastrzyków? A może w ślad za niedoborem witaminy B12, ciągną się niedobory innych witamin z grupy B. W każdym razie, zanim podejmie się decyzję o suplementacji, warto najpierw przebadać organizm.

Jeśli twoja dieta jest zróżnicowana, nie ma niepokoju do obaw. Większe ilości witaminy B12 produkowane są przez mikroflorę jelitową. Jednak nie jest ona jednak wchłaniana. Wchłanianie zachodzi dopiero w jelicie cienkim pod wpływem czynnika Castle’a (zwanego też czynnikiem wiążącym) wydzielanego przez błonę śluzową żołądka. Jednym słowem, nie ma co spekulować na temat dawki witaminy B12, tylko się przebadać dokładnie. 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta