Jak usunąć arsen z ryżu?
W ryżu możemy znaleźć niestety metale ciężkie, w tym szkodliwy dla zdrowia arsen. Spożywamy go wraz z ryżem, ale na szczęście są pewne metody pozwalające zmniejszyć jego ilość w ryżu lub całkowicie go wyeliminować.
Spis treści
Ryż jest popularnym w Polsce dodatkiem do obiadu. Z powodzeniem zastępuje ziemniaki czy makaron. Jednak nie każdy wie, że ryż może być... podrabiany albo pełen szkodliwych metali ciężkich. Czy można jakoś sprawdzić jakość ryżu? Czy można wreszcie usunąć z niego szkodliwy arsen?
Podrabiany ryż
Zacznijmy od tego, że największa produkcja ryżu odbywa się w Chinach. Właśnie stamtąd jest on sprowadzany do Polski. I jak wszędzie może dojść do różnych nieprawidłowości czy to na etapie transportu czy produkcji. I tutaj na pomoc przychodzą dziennikarze - dziennik Korean Times ujawnił światu prawdę o fałszywej produkcji ryżu.
Zamiast zbierać ryż z pola, niektórzy producenci robią go... ze skrobi ziemniaczanej i plastiku! Jak rozpoznać taką podróbę? Na szczęście jest to proste - wystarczy wsypać ryż do wody - jeśli opadnie na dno, to bardzo dobry znak. Nasz ryż jest organiczny. Natomiast jeśli pływa po powierzchni wody - jest kiepską podróbką.
Jak usunąć arsen z ryżu
Niestety nie tylko sztuczny ryż nam zagraża. W ryżu znajdziemy także arsen, czyli szalenie szkodliwy, rakotwórczy pierwiastek. Na szczęście tutaj również są sposoby na zminimalizowanie jego ilości w produkcie.
Z informacji przekazywanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wynika, że szkodliwy arsen ma zdolność do kumulowania się w ludzkim organizmie. Nie jest usuwany wraz z produktami przemiany materii. A jego zawartość w ryżu jest dużo wyższa niż w zbożach:
- Z danych publikowanych w literaturze naukowej wynika, że zawartość arsenu nieorganicznego w surowym ryżu waha się w zakresie od 0,1 do 0,4 mg/kg suchej masy. Są to wartości znacząco wyższe w porównaniu z innymi zbożami, w których stwierdzana zawartość arsenu całkowitego waha się np. w pszenicy i jęczmieniu w zakresie od 0,03 do 0,08 mg/kg, a w innych gatunkach zbóż jest poniżej granicy wykrywalności - czytamy na łamach “Science of the Total Environment”.
Jak usunąć arsen? Zminimalizowanie ilości tego pierwiastka w ryżu jest proste - wystarczy podczas gotowania wymienić wodę. Naukowcy podają, że w ten sposób można usunąć nawet 70 proc. arsenu z ryżu białego i 50 proc. z ryżu brązowego.
Zalecane jest także gotowanie ryżu w postaci sypkiej, a nie w woreczkach foliowych. W ten sposób unikamy narażenia na bisfenol A, który często znajdziemy w foliowych opakowaniach. Ryż przed gotowaniem należy wypłukać.