Kwasy OMEGA-3 - dlaczego są niezbędne w diecie?

2014-03-05 7:16

Kwasy omega-3 zyskały na popularmości, odkąd zaobserwowano, że Eskimosi, mimo że prawie nie jedzą warzyw ani owoców, rzadko zapadają na choroby serca, alergie, nowotwory. Ich tajemnicą okazała się dieta bogata w kwasy omega-3. Czym są te tajemnicze kwasy i dlaczego są tak ważne w diecie każdego człowieka?

Kwasy OMEGA-3 - dlaczego są niezbędne w diecie?
Autor: Photos.com Dieta bogata w kwasy omega-3

Kwasy omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie bez racji nazywa się niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Problem bowiem tkwi w tym, że organizm człowieka nie potrafi ich sam wytworzyć. Oznacza to, że musimy mu je regularnie dostarczać w pożywieniu.

Źródła kwasów omega-3

Prawdziwą skarbnicą kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie z zimnych wód: halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki oraz owoce morza. Można jadać wszystkie, ale ryby morskie cenne są właśnie ze względu na zawarty w nich tłuszcz. Niestety, większość z nas po ryby sięga sporadycznie albo po prostu w ogóle ich nie jada. A to odbija się niekorzystnie na naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Dobrym źródłem kwasów omega-3 są też orzechy włoskie, nasiona lnu, soi czy rzepaku. Niestety, pod wpływem światła i powietrza w ciągu 12 godzin od wytłoczenia kwas ten ulega rozpadowi, dlatego w kupowanych przez nas olejach roślinnych pozostaje go już tylko śladowa ilość.

Ważne

  • Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 1–1,5 g. Aby je zaspokoić, powinniśmy 2 razy w tygodniu zjadać porcję ryby.
  • W Polsce mężczyźni jedzą 6,9 kg, a kobiety 5,5 kg ryb rocznie. Dla porównania średnie spożycie ryb w krajach europejskich wynosi ponad 12 kg (według badań z 2005 r.).
  • Alternatywa dla ryb - tran i kapsułki z omega-3

    Dla tych, którzy nie lubią ryb albo jadają ich za mało, wyprodukowano tran (wyciąg z wątroby np. dorsza) oraz kapsułki omega-3 (odpowiednio spreparowany tłuszcz pochodzący z całej ryby). Suplementy przeznaczone są też dla osób zagrożonych (albo chorych) np. miażdżycą, reumatyzmem, chorobą Alzheimera, a także dla tych, którzy chcą wzmocnić organizm np. w okresie wzmożonych infekcji.

    Zażywając suplementy, należy jednak pamiętać, że dzienna dawka kwasów omega-3 nie powinna przekraczać 1 g. Krwawienie z nosa lub dziąseł, nudności, nieprzyjemny posmak mogą sygnalizować, że mamy ich za dużo. Większe dawki omega-3 można przyjmować tylko w uzasadnionych przypadkach pod kontrolą lekarza, ponieważ mogą nam zaszkodzić.

    Kupując tran, należy zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3, która powinna być bliska lub pokrywać dzienne zapotrzebowanie (tj. 1 g). Mniej istotne jest, skąd one pochodzą. To, czy są z chrząstki czy z ogona rekina, jest tylko chwytem reklamowym. W opisie preparatu powinna znaleźć się informacja, dla kogo jest przeznaczony, np. dla dzieci (trzeba podać wiek), ciężarnych czy dla osób dorosłych, dokładny skład i dawka oraz czy przeprowadzono badania gwarantujące bezpieczeństwo stosowania suplementu (certyfikat czystości).

    miesięcznik "Zdrowie"
    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE