Nalewka z czarnuszki - na co pomaga? Właściwości zdrowotne i przepis
Nalewka z czarnuszki to kolejny sposób przetwarzania nasion czarnuszki, które choć mają specyficzny smak, to są niesamowicie zdrowe. Właściwości bakteriobójcze nalewki z czarnuszki można docenić zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym.
Nalewka z czarnuszki - zastanawiacie się jak smakuje? A może pierwszy raz czytacie o takim specyfiku? Smak czarnuszki jest bardzo specyficzny i nie każdemu może pasować. Zazwyczaj czarnuszkę spożywamy albo w postaci nasion, albo w postaci oleju z czarnuszki. Kolejną opcją jest właśnie nalewka z czarnuszki. Nalewkę z czarnuszki przygotować łatwo, jednak jej smak jest specyficzny, a właściwości zdrowotne - ogromne!
Spis treści
- Nalewka z czarnuszki - właściwości zdrowotne
- Nalewka z czarnuszki - jak przygotować
- Nalewka z czarnuszki - stosowanie
Nalewka z czarnuszki - właściwości zdrowotne
Nalewka z czarnuszki swoje właściwości zdrowotne zawdzięczają nasionom czarnuszki, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, a także przeciwnowotworowe. W nasionach (a także w oleju z czarnuszki) znajdziemy bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych:
- kwas linolowy (omega-6) - około 60 proc.,
- kwas oleinowy (omega-9) - około 25 proc.,
- kwas alfa-linolenowy (omega-3) - około 1 proc.
Czarnuszka to także bogactwo witamin i minerałów, o których nie można nie wspomnieć przy okazji nalewki z czarnuszki. Znajdziemy w niej:
- witaminę E,
- beta-karoten,
- witaminę A,
- witaminy z grupy B: B1, B3, B6,
- selen,
- magnez,
- cynk,
- wapń,
- żelazo,
- sód,
- potas.
Głównym olejkiem eterycznym obecnym w czarnuszce jest tymochinon, który wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne ma miąższ nerek i wątroby.
Nalewka z czarnuszki - jak przygotować
Do przygotowania nalewki z czarnuszki potrzebujesz:
- 1 szklanka nasion czarnuszki
- 0,5 l alkoholu 40%
To niewiele. A przygotowanie jest równie proste:
- Nasiona czarnuszki wsyp do szklanego słoika.
- Zalej alkoholem i szczelnie zamknij. Odstaw w ciemne miejsce na tydzień.
- Po tygodniu przefiltruj, a płyn rozlej do butelek i zakorkuj.
- Po trzech dniach jest gotowa do spożycia!
Nalewka z czarnuszki - stosowanie
Nalewka z czarnuszki jest świetnym remedium na problemy z zatokami. Leczy katar, także ten mokry, zatokowy. Nalewka działa bakteriobójczo, a więc zapobiega infekcjom bateryjnym, które często rozwijają się po tych wirusowych.
Nalewka z czarnuszki jest skuteczna w leczeniu trądziku czy wyprysków. Co ciekawe można ją także stosować zewnętrznie w celu leczenia bólu - także reumatycznego.
Nalewkę należy stosować tylko w celach leczniczych i nie dłużej niż przez tydzień. Picie alkoholu nie jest wskazane. Nalewkę z czarnuszki pijemy po 1 łyżce stołowej 2 razy dziennie.
Nalewka z czarnuszki - stosowanie na skórę
Do użytku zewnętrznego nalewkę należy rozrobić w proporcjach: łyżka stołowa nalewki na 150 ml wody.