Napar z imbiru
Napar z imbiru działa rozgrzewająco na cały organizm, wykazuje także działanie antybakteryjne, przeciwpierwotniakowe, przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe. W medycynie ludowej napar z imbiru od wieków wykorzystywany był jako środek łagodzący mdłości i działający przyciwwymiotnie. Co ciekawe napar z imbiru zaparzyć można zarówno ze świeżego kłącza imbiru, jak również ze sproszkowanego imbiru sprzedawanego jako przyprawa.
Spis treści
- Napar z imbiru – właściwości
- Napar z imbiru - komu jest polecany?
- Napar z imbiru - jak przygotować? Przepisy
- Napar z gotowanego imbiru do pasteryzacji - przepis na napar ze świeżego korzenia
- Napar z imbiru - szybki przepis
- Napar z imbiru z mlekiem
- Napar z imbiru i cytryny na przeziębienie
- Napar z imbiru z goździkami
Napar z imbiru to cudowny środek - remedium na bóle głowy, nudności, a także naturalny środek na przeziębienie czy grypę. Napar z imbiru nie tylko nas rozgrzeje, ale także pobudzi krążenie krwi, a nawet - popęd seksualny! Tak, tak, napar z imbiru może być stosowany jako afrodyzjak! Korzyści zdrowotnych z picia naparu z imbiru jest wiele. Przekonajcie się sami, zwłaszcza, że napar z imbiru można łączyć - z mlekiem, cytryną czy goździkami.
Napar z imbiru – właściwości
Imbir, w dużym skrócie mówiąc, wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwymiotne oraz przeciwwirusowe. Jednak nie trzeba go spożywać w formie surowej, aby w pełni korzystać z jego zdrowotnych dobrodziejstw. Można przygotować napar z imbiru, dodając do niego różne składniki, które wpłyną na smak, aromat oraz właściwości odżywcze napoju.
Imbir, także w formie naparu, pobudza trawienie, wzmaga apetyt, łagodzi bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia. Świetnie sprawdza się także jako środek na mdłości i wymioty, dzięki zawartym w nim gingerolom i szoagolom. Te same substancje odpowiadają również za działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe imbiru oraz analogicznie - naparu z imbiru.
Napar z imbiru działa rozgrzewająco, pobudza krążenie krwi, w tym także przepływ krwi przez narządy płciowe. Nic więc dziwnego, że napar z imbiru stosowany jest jako afrodyzjak. Dodatkowo wspomaga odchudzanie, a dzięki poprawie krążenia krwi – także i pracę mózgu. Regularne picie naparu z imbiru znacząco poprawia koncentrację.
Napar z imbiru - komu jest polecany?
Po napar z imbiru warto sięgnąć w przypadku występowania migren. Pity regularnie łagodzi występujące przy atakach migren mdłości oraz zmniejsza ilość napadów. Polecany jest także kobietom z bolesnymi miesiączkami, łagodzi objawy zespołu napięcia miesiączkowego. Napar z imbiru warto zastosować u osób z nieświeżym oddechem - imbir ma działanie odkażające i pozostawia świeży zapach w ustach. Działa także na bolące gardło - zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Napar z imbiru powinny pić osoby z obrzękami, bowiem zawarte w nim olejki eteryczne działają moczopędnie.
Napar z imbiru - jak przygotować? Przepisy
Napar z imbiru przygotować można na kilka sposobów. Do przygotowania naparu z imbiru można wykorzystać świeży korzeń imbiru lub imbir sproszkowany. Należy jednak pamiętać, że taki imbir różni się od siebie smakiem. Surowy imbir jest pikantny i świeży, bardzo dobrze komponuje się z przyprawami korzennymi, natomiast mielony bardziej nadaje się do podawania na słodko, w towarzystwie cynamonu czy jabłek. Przygotowując napar z imbiru należy pamiętać, że o wiele bardziej aromatyczny będzie napar ze startego na tartce korzenia. W ten sposób do wody dostanie się więcej soku, niż z pokrojonych plastrów.
Napar z gotowanego imbiru do pasteryzacji - przepis na napar ze świeżego korzenia
- korzeń imbiru,
- 1-1,5 litra wody,
- miód,
- cytryna,
- pomarańcza,
- cynamon,
- kardamon.
Przygotowanie naparu z imbiru:
Korzeń imbiru należy obrać ze skóry. Można to zrobić za pomocą noża lub łyżki - skórę zeskrobuje się z korzenia. Połowę korzenia imbiru kroimy w plastry, drugą ścieramy na tarce o drobnych oczkach. W ten sposób napar nie będzie zbyt aromatyczny. Imbir umieszczamy w rondelku, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy jeszcze przez 15 minut na małym ogniu. Tak przygotowany napar możemy odcedzić, przelać do słoików i zapasteryzować.
Z 50 ml otrzymanego naparu przygotowujemy napój - dolewamy 150-200 ml wody i dodajemy miód, sok wyciśnięty z cytryny i połowy pomarańczy oraz przyprawy do smaku.
Napar z imbiru - szybki przepis
- 5 cm obranego korzenia imbiru,
- 2 łyżki miodu,
- 2 plastry cytryny,
- szklanka wrzątku,
- cynamon.
Przygotowanie naparu z imbiru:
Pokrojony w plastry imbir zalewamy wrzątkiem. Kiedy napój przestygnie (do około 40 stopni Celsjusza) dodajemy miód, plaster cytryny lub sok z cytryny oraz szczyptę cynamonu. Temperatura naparu jest ważna, jeśli chcemy korzystać ze zdrowotnych właściwości miodu - w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza miód traci wiele ze swoich właściwości odżywczych.
Napar z imbiru z mlekiem
- 10 cm obranego, startego imbiru,
- 2-4 łyżek miodu,
- litr wody,
- szklanka mleka.
Przygotowanie naparu z imbiru:
Do litra wody wrzucamy 10 cm obranego, startego imbiru i gotujemy przez 15 minut. Następnie odcedzamy, studzimy i do napoju w temperaturze 40 stopni Celsjusza dodajemy od 2 do 4 łyżek miodu i wlewamy szklankę mleka.
Napar z imbiru i cytryny na przeziębienie
- pól litra wody,
- 3 cm świeżego, obranego imbiru,
- cytryna,
- 2 łyżeczki miodu.
Przygotowanie naparu z imbiru:
Plastry imbiru razem z pokrojoną w plastry cytryną układamy w szklankach, a następnie zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą. Szklanki zakrywamy talerzykami i pozwalamy imbirowi zaparzyć się. Kiedy napar przestygnie zdejmujemy nakrycie, dodajemy miód i dokładnie mieszamy.
Napar z imbiru z goździkami
- 500 ml wody,
- 50 g obranego i pokrojonego w cienkie plasterki kłącza imbiru,
- 3 strączków kardamonu,
- 3 goździki.
Przygotowanie naparu z imbiru:
Imbir pokrojony w plastry razem z przyprawami zalewami wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut na małym ogniu pod przykryciem. Napar odcedzamy, przelewamy do butelki i trzymamy szczelnie zamknięty. Tak przygotowany napój pijemy w proporcjach 1:3 lub 1:4 wymieszany z gorącą wodą lub herbatą. Oczywiście do smaku można dodać miód, cynamon, sok z cytryny lub pomarańczy.