Naturalna alternatywa dla kawy. Korzeń Świętej Hildegardy pobudza efektywnie i bezpiecznie

2023-08-01 13:43

Kofeina, główny składnik kawy, znana jest ze swojego pobudzającego wpływu na nasz umysł i ciało. Ma jednak również szereg skutków ubocznych, zwłaszcza jeśli spożywamy jej zbyt dużo. Szczęśliwie, istnieją naturalne alternatywy, które mogą nam dostarczyć energii. Jedną z nich jest galgant, który jest o wiele zdrowsza od kawy.

Naturalna alternatywa dla kawy. Korzeń Świętej Hildegardy pobudza efektywnie i bezpiecznie
Autor: Getty Image Naturalna alternatywa dla kawy. Korzeń Świętej Hildegardy pobudza efektywnie i bezpiecznie

Często, gdy szukamy dodatkowego zastrzyku energii, sięgamy po kawę lub napoje energetyczne. Są one bogate w kofeinę, która zwiększa nasz poziom energii. Warto jednak pamiętać, że nasz organizm może tolerować tylko pewną ilość tej substancji. Przy zbyt dużej dawce mogą pojawić się skutki uboczne takie jak nudności, bóle głowy czy drżenie rąk.

Galgant - przyprawa doceniana już w średniowieczu

Święta Hildegarda z Bingien miała ogromny wpływ na rozwój zielarstwa i medycyny naturalnej. Jej porady i przepisy są stosowane do dziś. To ona przyczyniła się do popularyzacji galgantu w naszym regionie, opisując go w swojej księdze "Physica. Uzdrawiające Dzieło Stworzenia. Naturalna Siła Oddziaływania Rzeczy". Według niej galgant redukuje gorączkę, łagodzi bóle pleców, neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust i pozytywnie wpływa na funkcje płuc.

Ostatnio naukowcy odkryli, że ta substancja może stanowić alternatywę dla kofeiny. W publikacji "Advances in Complementary & Alternative Medicine" prezentowane są wyniki badań, które wskazują, że tajski imbir (inaczej alpinia galgana) wspiera funkcje poznawcze.

Galgant - roślina o właściwościach pobudzających

Alpinia Galgana ma intensywny, gorzko-ostry smak. Jest od dawna stosowana w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Jej właściwości są niezwykle cenne. Galgant może pomóc przy niestrawnościach i infekcjach układu oddechowego, wspiera również płodność u mężczyzn i zwalcza pasożyty. Naukowcy odkryli również, że ta roślina ma właściwości pobudzające. W badaniu, w którym uczestniczyło 62 osób, podano im 300 mg ekstraktu z galgantu 30 minut po posiłku.

Wyniki były jednoznaczne - badani wykazali poprawę w zakresie:

  • szybkości reakcji,
  • czujności,
  • poczucia zmęczenia,
  • prawidłowych odpowiedzi na pytania,
  • liczby błędów,
  • subiektywnego poziomu energii.

Galgant jest dostępny na rynku w różnych formach. Najpopularniejsze są proszek lub cięte kawałki suszonego kłącza. W przypadku proszku wystarczy dodać niewielką ilość do wody, natomiast kawałki suszonego kłącza wymagają przygotowania odwaru.

Najskuteczniejszy jest jednak ekstrakt z galgantu. Jak go przygotować? Pół łyżeczki gotujemy ze szklanką wody lub mleka. Warto jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki - maksymalnie 3 gramy (czyli jedna płaska łyżeczka) dziennie. Galgant nie jest zalecany dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Poradnik Zdrowie - Warzywa