Naturalne energetyki - 15 sposobów na dodanie sobie energii

2018-10-12 13:07

Jak dodać sobie energii w ciągu dnia? Sięgnij po naturalne energetyki! Naturalne "dopalacze" są jednocześnie zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu. Atrakcyjności dodaje im fakt, że można je kupić wszędzie, a każdy z nas z pewnością poradzi sobie z ich przygotowaniem. Jednak naturalne energetyki, to nie tylko substancje i produkty żywnościowe, ale także codzienne czynności, które stymulując krążenie krwi skutecznie cię rozbudzą! Sprawdź, jakie produkty sprawdzają się najlepiej w likwidowaniu zmęczenia i dowiedz się, jak dodać sobie energii dzięki naszej liście najlepszych, naturalnych energetyków.

Naturalne energetyki - 15 sposobów na dodanie sobie energii
Autor: Getty Images Jednym ze sposobów na dodanie sobie energii jest regularna aktywność fizyczna.

Spis treści

  1. 1. Naturalne energetyki - kawa
  2. 2. Naturalne energetyki - zielona herbata
  3. 3. Naturalne energetyki - żen-szeń
  4. 4. Naturalne energetyki - yerba mate
  5. 5. Naturalne energetyki - ashwaganhda
  6. 6. Naturalne energetyki - cytryna
  7. 7. Naturalne energetyki - guarana
  8. 8. Naturalne energetyki - sok z buraka
  9. 9. Naturalne energetyki - tauryna

Naturalne energetyki to przede wszystkim substancje i produkty pochodzące prosto z natury. Jednak do naturalnych dopalaczy możemy zaliczyć także praktyczne sposoby na dodanie sobie witalności, takie jak ruch na świeżym powietrzu, prysznic, czy wyjście na słońce.

Sprawdź, które z tych sposobów są najefektywniejsze i dowiedz się, jak skutecznie dodać sobie energii oraz, przy okazji, zdrowia. Oto nasza lista 15 zdrowych i naturalnych sposobów na dodanie sobie energii.

1. Naturalne energetyki - kawa

Wpływ kawy na nadciśnienie. Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?
Autor: Thinkstockphotos.com Kawa szybko podnosi ciśnienie, ale nie prowadzi do rozwoju nadciśnienia jeśli będziemy trzymać się bezpiecznych dawek.

Kawa to doskonale znany wszystkim naturalny energetyk, który nie tylko nam smakuje, ale także daje duży zastrzyk energii. Kofeina zawarta w ziarnach kakaowca bardzo szybko podnosi ciśnienie, więc jest doskonałym naturalnym dopalaczem, kiedy potrzebujemy natychmiastowego źródła energii. Ponadto, kawa doskonale działa na koncentrację, poprawia pamięć oraz wpływa na dobre samopoczucie.

Bezpieczna dawka kofeiny to 600 mg dziennie, czyli około 6 filiżanek kawy.

Żeby kawa mogła dawać oczekiwane efekty, trzeba ją pić bez mleka, ponieważ mleko osłabia jej działanie. Należy także zwrócić uwagę, aby była to kawa mielona, zaparzona we wrzątku, gdyż taka ma największe działanie pobudzające.

2. Naturalne energetyki - zielona herbata

 ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie
Autor: Thinkstockphotos.com Zielona herbata, oprócz walorów smakowych, ma także właściwości lecznicze.

Zielona herbata to kolejny z naturalnych dopalaczy, który z pewnością doda ci energii oraz doskonale wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie. Zielona herbata pochodzi z Chin i od wieków znana jest jako naturalny sposób na walkę z nadwagą, problemami gastrycznymi, chorobami układu krążenia oraz próchnicą.

Co więcej, zielona herbata ma w sobie mnóstwo przeciwutleniaczy, czyli antyoksydantów, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zielona herbata zawiera w sobie cenne mikroelementy takie jak cynk, żelazo i fluor. Jeśli zależy ci na stopniowym, ale długotrwałym podniesieniu energii zielona herbata będzie najlepszym wyborem!

Aby przygotować napar z zielonej herbaty należy zalać liście wodą o temperaturze max. 70 stopni Celsjusza. Żeby zielona herbata miała działanie pobudzające, należy parzyć ją nie dłużej niż 3 minuty.

Czytaj też: Koktajle energetyczne - przepisy na zdrowe koktajle warzywno-owocowe

3. Naturalne energetyki - żen-szeń

żeń szeń
Autor: opr. am Żeń szeń, czyli Panax ginseng znaczy panaceum, czyli środek na wszystkie dolegliwości.

Jednym ze skutecznych, naturalnych sposób na dodanie sobie energii jest picie naparu z żeń-szenia. Ta niezwykła w swoje właściwości roślina pochodzi z Azji i zwana jest „korzeniem życia”. I nie bez powodu, ponieważ żeń-szeń pomaga w transporcie tlenu do narządów, a im bardziej dotleniony organizm, tym większą energią i witalnością dysponujemy.

Do innych właściwości zdrowotnych żeń-szenia można zaliczyć poprawę pamięci i koncentracji, likwidację zmęczenia oraz działanie pobudzające.

Żeń-szeń można spożywać w formie naparów, herbat ziołowych oraz kapsułek.

4. Naturalne energetyki - yerba mate

Yerba mate: pogromca zmęczenia i chandry
Autor: Shutterstock Jakie właściwości i wartości odżywcze ma yerba mate? Jak się ją parzy? Czy każdy może pić popularną yerbę?

Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski, pochodzi z Ameryki Południowej i jest coraz bardziej popularnym w naszym kraju naturalnym energetykiem. Yerba mate działa na nasz organizm nie tylko pobudzająco, ale także prozdrowotnie. Ta amerykańska herbata potrafi zdziałać cuda! Dodaje energii, regeneruje układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, przyspiesza przemianę materii oraz zmniejsza uczucie głodu. Poza tym, zaparzona Yerba mate zawiera wiele bardzo cennych składników mineralnych oraz witamin, m.in. żelazo, magnez, wapń oraz witaminę B1, B2 i witaminę C.

Aby przygotować drogocenny napar z yerby, należy wsypać ususzone liście do szklanki (co najmniej do połowy) i zalać wodą o temperaturze max. 80 stopni Celsjusza. Co ciekawe, liście yerba mate można wykorzystywać wielokrotnie, nawet do sześciu zaparzeń, ponieważ herbata nie traci swoich właściwości tak szybko.

5. Naturalne energetyki - ashwaganhda

Ashwagandha (indyjski żeń szeń)
Autor: Thinkstockphotos.com Nasiona ashwagandhy.

Ashwagandha, inaczej żeń-szeń indyjski lub witania ospała, to naturalny lek na wiele dolegliwości. I choć nie działa natychmiastowo, jej prozdrowotne działanie jest niezastąpione!

Ashwagandha wpływa pozytywnie między innymi na zaburzenia snu, problemy ze stawami, astmę, bóle mięśni i stawów, zaburzenia miesiączkowania i choroby wątroby. Indyjski żeń-szeń poprawia także pracę mózgu, zwiększa możliwości intelektualne, poprawia pamięć i koncentrację, a to tylko niektóre z niezwykłych właściwości tej indyjskiej rośliny, dzięki której zyskasz ogromne pokłady energii życiowej i witalności.

6. Naturalne energetyki - cytryna

CYTRYNY: właściwości lecznicze i wartości odżywcze
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Zastanawiasz się, jak dodać sobie energii na cały dzień i dobrze go rozpocząć? Szklanka ciepłej wody z cytryną może zdziałać cuda! Nie tylko wspaniale pobudzi twoje ciało do pracy, ale także odkwasi organizm i usunie wszelkie zalegające w nim toksyny. Kwaśny smak cytryny rozbudzi niejednego, a jej prozdrowotne działanie przyniesie dodatkowe korzyści każdemu.

Czytaj też: Zalety picia wody z cytryną

7. Naturalne energetyki - guarana

Guarana
Autor: Thinkstockphotos.com Guarana, inaczej paulinia, gwarana lub cierniopląt, to gatunek pnącza, który rośnie w Ameryce Południowej i Środkowej.

Zaciekawić może fakt, że guarana składa się tak naprawdę z dobrze znanej wszystkim kofeiny. Ten naturalny dopalacz pochodzi z Amazonii i zawiera około cztery razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. Guarana wypada lepiej w porównaniu z kawą, ponieważ kofeina w niej zawarta przyswaja się znacznie szybciej. To sprawia, że guarana zapewnia nam właściwie natychmiastowe pobudzenie i długo utrzymuje się w organizmie.

Warto także wiedzieć, że guarana doskonale regeneruje układ nerwowy oraz mięśniowy, zwiększa koncentrację i - co więcej - uważana jest za antyoksydant oraz środek bakteriobójczy. Jest jednak dość trudno dostępna i nie każdy może ją spożywać z tego właśnie względu, że w porównaniu z kawą, ma w sobie dużo większą dawkę kofeiny.

Guaranę najczęściej spożywa się w formie proszku, zaparzając ją w gorącej wodzie lub w formie sypkiej jako dodatek do ciasteczek czy jogurtów.

8. Naturalne energetyki - sok z buraka

Koktajl energetyczny z burakiem w towarzystwie marchewki i jabłka
Autor: thinkstockphotos.com

Sok z buraka pomoże ci podczas intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego! Liczne badania udowodniły, że burak jest warzywem z największą ilością tlenku azotu, który odpowiada za wytrzymałość i sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, a to sprawia, że zyskujemy większą wydajność energetyczną przy znacznie mniejszym zużyciu tlenu.

Poza tym, burak jest bogaty w przeciwutleniacze, kwas foliowy, wapń, fosfor, potas, witaminę C oraz A, a taki skład odżywczy buraka z pewnością zapewni ci dodatkowe zapasy energii i zdrowia.

Zobacz też: Koktajle odchudzające - przepisy na dietetyczne koktajle owocowe i warzywne

9. Naturalne energetyki - tauryna

Tauryna, jako jeden z aminokwasów biogennych, wspomaga procesy regeneracyjne układu mięśniowego człowieka. Będzie więc doskonałym wyborem dla wszystkich sportowców! Ale to nie jedyne korzystne działanie tego aminokwasu.

Tauryna wspomaga budowanie masy mięśniowej i zapobiega katabolizmowi, więc przyczynia się do większej wydajności fizycznej. Co więcej, tauryna działa jak naturalny dopalacz, ponieważ wydłuża czas koncentracji bez jednoczesnego nadmiernego pobudzenia oraz hamuje wydzielanie serotoniny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za uczucie relaksu. To wszystko powoduje, że dzięki taurynie możemy pracować dłużej i wydajniej.

Taurynę może spożywać w formie proszku lub w postaci tabletek. Jednak taurynę może spotkać także w produktach spożywczych takich jak mięso indyka, mięso wołowe, owoce morza, ryby, cieciorka, kasza gryczana.

Warto wiedzieć

Proste czynności, które naturalnie dodają energii

Zimny prysznic

Nic nie działa lepiej na pobudzenie od orzeźwiającego, chłodnego prysznica! Zimna woda to jeden z najlepszych, naturalnych dopalaczy, nie tylko rano. Zimny prysznic można stosować po męczącym treningu lub ciężkim dniu w pracy w celu odświeżenia i zyskania nowych pokładów energii. Zimna woda działa na nas nie tylko energetyzująco, ale także pobudza krążenie, likwiduje cellulit, poprawia odporność, usprawnia termoregulację organizmu i likwidują problem nadmiernego pocenia.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to znany wszystkim doskonały, naturalny sposób na dodanie sobie energii. Kiedy uprawiamy sport, w naszym organizmie podnosi się ciśnienie krwi i wzrasta poziom endorfin – hormonów szczęścia. To sprawia, że serce bije szybciej, a uśmiech na twarzy poszerza się z każdą kolejną minutą treningu. Jednak mówiąc o aktywności fizycznej, nie mamy przecież na myśli jedynie treningu na sali fitness czy siłowni. W celu pobudzenia swojego organizmu wystarczy udać się na kilkunastominutowy spacer lub krótką przejażdżkę rowerem. Wystarczy kilkanaście minut ruchu, żeby można było odczuć pierwsze, zbawienne dla naszego organizmu, efekty aktywności fizycznej. Wśród aktywności, które doskonale dotleniają można wymienić bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, ćwiczenia na orbitreku, stepperze, szybki marsz.

Medytacja

Medytacja to doskonały sposób na zniwelowanie stresu i pozbycie się napięć, które skutecznie odbierają nam energię i pozbawiają witalności. Medytacja wycisza i sprawia, że mózg, tak ważny narząd w naszym ciele, lepiej funkcjonuje. Podczas medytowania możemy dotlenić organizm, a im lepiej będzie dotleniony, tym sprawniej będzie pracował. Ogromnym plusem medytacji jest fakt, że można ją wykonywać wszędzie – w domu, na świeżym powietrzu, a nawet w biurze podczas przerwy od pracy. Medytacja bowiem to stan umysłu i nie potrzeba do jej praktykowania żadnych specyficznych warunków.

Słuchanie muzyki

Muzyka potrafi pobudzić nawet najbardziej odpornego na jej działanie człowieka. Prędzej, czy później i tak ulegnie jej pozytywnym wibracjom :) Słuchanie muzyki sprawia, że nasz mózg wydziela hormony odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Muzyka to nie tylko doskonały sposób na dodanie sobie energii, ale także świetna metoda do walki ze zmęczeniem, stresem i sennością. W zależności od tego, jaki gatunek muzyczny wybierzesz, uzyskasz pożądane przez siebie efekty.

Drzemka

Nawet kilkuminutowa drzemka potrafi zdziałać cuda! Podczas jej trwania organizm doskonale się regeneruje, wycisza, a całe ciało relaksuje się i odpoczywa. Udowodniona, że codzienna kilkuminutowa drzemka zwiększa możliwości mózgu i przyczynia się do lepszej koncentracji oraz poprawienia pamięci. Drzemka łagodzi także objawy stresu i zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego. To wszystko w pośredni sposób dodaje nam energii, ale drzemka ma także właściwości zdrowotne. Pod koniec takiego relaksującego snu wydzielają się hormony: adrenalina i nonadrenalina, które wpływają na szybszą pracę serca oraz sprawiają, że mózg staje się lepiej ukrwiony. To wszystko po to, abyśmy mieli siłę do tego, żeby się przebudzić i sprawnie funkcjonować. Drzemka jest więc doskonałym sposobem zarówno na odprężenie i uspokojenie, jak i dodanie sobie energii i pozyskanie wigoru.

Przebywanie na świeżym powietrzu

Natura ma na nas zbawienny wpływ: redukuje poziom stresu, zwiększa witalność i dodaje energii, poprawia nasze samopoczucie, zwiększa koncentrację, wspomaga pracę układu nerwowego i odpornościowego. Czasem wystarczy zwykłe wyjście na świeże powietrze, aby poczuć więcej wigoru i energii. Warto wspomóc się wtedy kilkoma głębokimi oddechami, które zadziałają na nas kojąco i regenerująco.