ŚWIĄTECZNA UCZTA - jak powstrzymać apetyt i oprzeć się obżarstwu

2007-05-15 12:59

Nie jest łatwo oprzeć się łakomstwu, gdy stoły uginają się pod ciężarem przysmaków np. w święta czy podczas uroczystości rodzinnych. Ale też nie jest to niemożliwe. Oto sposoby na to, by powstrzymać nadmierny apetyt i nie obżerać się.

ŚWIĄTECZNA UCZTA - jak powstrzymać apetyt i oprzeć się obżarstwu
Autor: thinkstockphotos.com ŚWIĄTECZNA UCZTA - jak powstrzymać apetyt i oprzeć się obżarstwu

Świąteczna uczta czy większa rodzinna uroczystość lub przyjęcie zostawiają po sobie ślady: uczucie przejedzenia i 2-3 kilogramy więcej na wadze. Jeśli skorzystasz z naszych podpowiedzi, uda ci się uniknąć obżarstwa.

Przygotuj lżejsze dania

Kup tylko chude mięso (np. cielęcinę, indyka). Zamiast ciast - serwuj sałatki owocowe. Do sałatek dodawaj oliwę z oliwek lub chudy gogurt, a nie majonez. Zamiast smażyć, upiecz rybę w folii. Pamiętaj o ziołach - wspomagają trawienie i oczyszczają organizm z toksyn.

Jedz małe porcje

Ta nakazuje, by wigilijna kolacja składała się z 12 potraw. Wszystkie należy zjeść, by zapewnić sobie dostatek na następny rok. Niestety, żołądek dobrze radzi sobie z trawieniem, jeśli zjemy tylko 2-4 szklanki pokarmu. Skosztuj więc wszystkich potraw, ale symbolicznie.

Delektuj się każdym kęsem jedzenia

Trawienie zaczyna się już w ustach. Tu wydzielana jest amylaza - enzym, który trawi węglowodany. Pozwól mu zadziałać. Przeżuwaj dokładnie. To sprawi ponadto, że do żołądka trafi rozdrobniona miazga. Dzięki temu trawienie białek będzie znacznie ułatwione.

Zrób to koniecznie

Serwuj dania na małych talerzykach. Porcje na nich będą wydawać się ogromne i zjesz mniej.
Każdy posiłek zaczynaj od surówki z warzyw.
Do deserów używaj cynamonu, który przyspiesza przemianę materii.
Ponieważ zapach wanilii hamuje apetyt na słodycze, nasącz tym aromatem np. serwetki.
Soki owocowe rozcieńczaj wodą mineralną.
Zrezygnuj z dekoracji stołu w kolorze czerwonym, który pobudza apetyt. Odwrotnie zadziałają barwy w tonacji brązu, zieleni i niebieskiego.
Często myj zęby - po tej czynności nie chce się jeść.

Świadomie oszukuj głód

Zanim zasiądziesz do stołu, wypij 2 szklanki niegazowanej wody mineralnej. Wypełni żołądek i sprawi, że zjesz nieco mniej. Możesz też stosować tabletki zawierające błonnik lub przyspieszające spalanie tłuszczu.

Oddychaj głęboko

Głębokie oddechy między kolejnymi daniami dotlenią organizm, poprawią krążenie, a więc i metabolizm. Poza tym spowodują intensywne przesuwanie się przepony w dół. A takie rytmiczne masowanie żołądka wspomoże jego ciężką pracę.

Konwersuj podczas jedzenia

Łatwo zauważyć, że ci, którzy o czymś opowiadają podczas posiłku, kończą go najpóźniej. Bądź tą właśnie osobą. W ten sposób w tym samym czasie pochłoniesz o połowę mniej jedzenia.

Zadbaj o pogodny nastrój

Śmiech jest sprzymierzeńcem zgrabnej figury. Gdy się śmiejemy, pracuje aż 150 mięśni, przede wszystkim brzucha. Mamy więc zapewniony zbawienny dla naszego żołądka masaż.

Postaw na ruch po jedzeniu

Tuż po wstaniu od trzydaniowego obiadu, poprzestań na spacerze. Zacznij od powolnego marszu. Chodząc, wyprostuj się, wciągnij brzuch, napnij uda i pośladki. Oddychaj głęboko. Hausty rześkiego powietrza poprawią krążenie, dodadzą energii.

miesięcznik "Zdrowie"

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE