To może być najzdrowszy sok świata. Chroni przed nadciśnieniem i miażdżycą
Większość warzyw, które nadają się do spożycia na surowo, właśnie w takiej formie działa najbardziej korzystnie na nasz organizm. Pomidor, którego sok wzięli pod lupę japońscy badacze, jest tu wyjątkiem. Po podgrzaniu czy przerobieniu na sok, koncentrat lub keczup, staje się jeszcze zdrowszy. Wszystko za sprawą jednego składnika.
O tym, że pomidor to warzywo wyjątkowe, ludzie wiedzą od stuleci i chętnie wykorzystują go w kuchni. Mniej więcej 50 lat temu pojawiły się pierwsze doniesienia, że wyjątkowa moc pomidora związana jest z wysoką zawartością likopenu. To naturalny barwnik, należący do karotenoidów, który ma udowodnione znaczenie w profilaktyce chorób układu krwionośnego i zapobieganiu nowotworom. Chroni także komórki przed przedwczesnym procesem starzenia i obumierania. Niedawno japońscy naukowcy postanowili ponownie sprawdzić, czy ta utrwalona dobra opinia o pomidorowym soku jest uzasadniona.
Sok pomidorowy – jaki przygotować najzdrowszy?
Domowej roboty gęsty sok, świeżo wyciskany, lekko podgrzany z kroplą oliwy, ale bez soli, to po prostu pomidorowy król. W większości przypadków cenne składniki uciekają nam z produktów spożywczych poddawanych obróbce termicznej czy po podaniu tłuszczu. Z likopenem jest inaczej – jeszcze go przybywa po podgrzaniu i staje się lepiej przyswajalny.
Świeży pomidor, w zależności od odmiany, zawiera w 100 g od 3 do 7,5 mg likopenu. To niewiele więcej niż arbuz (ok. 4 mg), czerwony grejpfrut - ok. 3,5 czy papaja 3 mg. Zarazem: pasta pomidorowa może mieć już nawet 150 mg likopenu (w zależności od technologii: czasem tylko 5 mg), keczup: ok. 9-13 mg, a sos do spaghetti: ponad 18 mg.
Jedna szklanka soku pomidorowego zawiera ponad 20 mg likopenu. Dla optymalnych korzyści zdrowotnych warto wypijać co najmniej jedną szklankę tego napoju dziennie.
Sok pomidorowy przyjazny sercu
Zespół naukowców z Tokyo Medical and Dental University postanowił sprawdzić, czy sok pomidorowy jest naprawdę tak zdrowy, jak się powszechnie uważa.
Badacze sprawdzali przede wszystkim związek między spożywaniem napoju pomidorowego a ciśnieniem krwi.
Badaniem objęto 481 mieszkańców miasta Kuriyama na wyspie Hokkaido. Przez rok każdy z nich miał zapewniony codzienny dostęp do soku pomidorowego, z którego mógł korzystać w dowolnych ilościach. Po zakończeniu badania okazało się, że 94 osoby, które wcześniej miały problemy z nadciśnieniem, teraz mają lepsze parametry przepływu krwi.
Dowiedziano także związek między poziomem cholesterolu a spożywaniem soku z pomidorów. Znacząco podwyższony poziom LDL u 125 uczestników badania wyraźnie się obniżył. Zatem regularne picie soku pomidorowego pomaga zapobiegać miażdżycy, chroniąc naczynia krwionośne przed zmianami chorobowymi.
Sok z pomidorów – co jeszcze zawiera
Sok pomidorowy jest bogatym źródłem witaminy C i witaminy A, a także potasu, kolejnego sojusznika zdrowego serca. Znajdziemy w nim również witaminę K, niacynę (witaminę B3), kwas foliowy i przyjazny układowi nerwowemu magnez.