Tych dwóch witamin często brakuje latem. Sprawdź, czy masz objawy niedoboru

2024-06-19 13:47

Chociaż lato to najlepszy czas, by dostarczyć organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze, nie wszystkim to się udaje. Na niektóre z nich zapotrzebowanie teraz rośnie, a my spożywamy ich za mało. Te dwie witaminy są dobrym przykładem. Zobacz, jakie objawy mogą wskazywać na ich niedobór.

Tych dwóch witamin często brakuje latem. Sprawdź, czy masz objawy niedoboru
Autor: GettyImages

Jesteśmy dalecy od polecania ci latem suplementów. Wszystko, czego potrzebuje twój organizm, zapewnia zróżnicowana dieta. Znajdź chwilę, by się jej przyjrzeć i zadbać o odpowiednią ilość witamin A i E. Potrzebuje ich choćby twoja skóra, narażona na letnie wyzwania.

Dla zdrowia skóry ważna jest też witamina C, ale z nią zazwyczaj nie mamy problemów podczas letnich miesięcy. Znaczenie mają też minerały, choćby cynk i selen.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.15 Witamina E

Dlaczego latem potrzebujemy witaminy A i E

Witaminy A i E to uznani pomocnicy w ochronie skóry, a także jej regeneracji, jeśli dojdzie do uszkodzenia przez promienie słoneczne. Pamiętaj, że zwykła opalenizna to już znak, że promieniowanie było za duże, a kremy z filtrem często są niewystarczającą ochroną, gdy przebywasz na słońcu zbyt długo, zażywasz kąpieli wodnych etc.

Witamina A dba o zdrowie oczu, generalnie tkanek miękkich, kości i skóry. Wspomaga także układ odpornościowy w walce ze stanami zapalnymi i infekcjami, a te zdarzają się na wakacjach częściej, niż byśmy chcieli.

Witamina E, nazywana witaminą młodości, wspiera ochronę przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniami słonecznymi. Spożywanie witaminy E może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry, ale też chroni nasze serca.

Jak objawia się niedobór witaminy A

Jeśli widzisz gorzej po zmierzchu, twoja skóra i oczy są wyraźnie przesuszone, masz łamliwe włosy i paznokcie, to dość prawdopodobne, że brakuje ci witaminy A.

Inne objawy to choćby trądzik, podatność na infekcje, brak apetytu czy zaburzenia miesiączkowania.

Jak objawia się niedobór witaminy E

Objawy niedoboru witaminy E są dość podobne. Możesz też odczuwać zmęczenie, osłabienie koncentracji, dolegliwości ze strony mięśni. Czasem pojawia się anemia, a nawet niepłodność.

Gdzie szukać witaminy A i witaminy E

Niby nietrudno o dobre źródła witaminy A, ale coraz częściej występują jednak niedoboru. Witamina A występuje w wielu produktach zwierzęcych - w podrobach, jajach, serach dojrzewających, w maśle i niektórych rybach morskich.

Weganom i wegetarianom też nie powinno jej zabraknąć, jeśli w ich diecie jest miejsce na marchewkę, natkę pietruszki, szpinak, jarmuż, brokuły, morele czy brzoskwinie.

Skąd problemy z witaminą A? Niektórzy zapominają, że dobrze przyswajana jest w obecności tłuszczu. Zatem trzeba pamiętać, by do marchewki dodać odrobinę masła, do sałatki kroplę oliwy itd.

Co z witaminą E? Największe ilości zawarte są w olejach roślinnych, orzechach, nasionach dyni/słonecznika, sezamie, migdałach, awokado, kiełkach, roślinach strączkowych.

Znajdziesz ją także w gruboziarnistych produktach zbożowych, warzywach ciemnozielonych i otrębach.

Im bardziej zróżnicowane i zdrowe są twoje posiłki, tym większa szansa, że latem nie zniszczysz skóry, włosów i paznokci.

Sonda
Stosujesz suplementy diety?