Tyle złego w takiej odrobinie! Uważaj na ten dodatek do kawy. Zatyka tętnice, szkodzi jelitom

2024-02-01 9:56

Kawa musi być biała, niezależnie od okoliczności? Jeśli wyznajesz taką zasadę, lepiej przeczytaj ten tekst. Chociaż mała czarna to niemal lekarstwo, możesz znacząco ograniczyć jej walory prozdrowotne. Oczywiście nie mówimy o mleku, ale tym, co ma je czasem zastąpić.

Tyle złego w takiej odrobinie! Uważaj na ten dodatek do kawy. Zatyka tętnice, szkodzi jelitom
Autor: Getty Images Tyle złego w takiej odrobinie! Uważaj na ten dodatek do kawy. Zatyka tętnice, szkodzi jelitom

Zabielacze do kawy to nie jest po prostu sproszkowane mleko. Znajdziesz w nich tłuszcze utwardzone, nieprzyjazne organizmowi sole i cukry, emulgatory. Producenci tego specyfiku mocno się starają, by był trwały, poddając go obróbce i znacząco "wzbogacając" skład. I faktycznie, można odnieść wrażenie, że zabielacz przetrwa nawet koniec świata. A nasz organizm nim traktowany? Nie ma sensu demonizować - jeśli używasz takich dodatków od wielkiego dzwonu, np. w podróży, nic ci nie będzie. W końcu zabielacze są legalne i w niewielkich ilościach bezpieczne dla zdrowia. Dodajesz je do każdej filiżanki? Możesz mieć problem.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Co to jest zabielacz do kawy?

To nie jest mleko light, idealne na diecie odchudzającej, jak się czasem sądzi. Peerelowski wynalazek, który wraca do łask, na przykład w wielu biurach, ma zastąpić świeże mleko czy śmietankę, ale nie działa, jak one, z powodu wielu dodatków, które zawiera.

Zabielacz to spreparowane i wysuszone mleko, ale spróbuj go w wersji sproszkowanej. W smaku znacząco odbiega od klasycznego mleka w proszku, które można podać dziecku.

Czy zabielacz do kawy jest zdrowy?

W klasycznym zabielaczu znajdziesz:

  • Tłuszcze utwardzone. Wprawdzie to dawka czyni truciznę i w zabielaczu jest ich tyle, na ile pozwala prawo, ale z wielu produktów spożywczych praktycznie je usunięto. Odpowiadają za rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, otyłości, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.
  • Fosforan potasu, znany regulator kwasowości. To sól, która może utrudniać przyswajanie wapnia, a w sporych ilościach dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Syrop kukurydziany (glukozowo-fruktozowy) jest uznawany za substancję sprzyjającą rozwojowi insulinooporności i cukrzycy, a także podnoszącą poziom złego cholesterolu. Zbyt duże spożycie syropu fruktozowo-glukozowego może się przyczynić do rozwoju zespołu jelita drażliwego i próchnicy.

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa? Ile ma kalorii?

Czyli wracasz do małej czarnej z mlekiem? Warto wiedzieć, jak jego dodanie wpływa na właściwości zdrowotne kawy.

Białko zawarte w mleku tworzy z polifenolami kawy nieprzyswajalne w organizmie związki, a tym samym obniża ich biodostępność. Takie białka występują też w składzie zabielaczy do kawy.

Polifenole to najbardziej korzystne składniki kawy. To głównie dzięki nim mała czarna jest przyjaciółką twojego serca.

A kalorie? Klasyczna kawa z mlekiem odtłuszczonym ma ok. 25 kcal, z mlekiem 2% - ok. 45 kcal (z mlekiem 2 proc.). Słodzisz? Przy mleku odtłuszczonym i jednej łyżeczce mamy ok. 45 kcal w jednym kubku, a przy mleku 2-procentowym i dwóch łyżeczkach cukru ponad 80 kilokalorii.

Czytaj także: Kawa rozpuszczalna gorsza od sypanej? Dietetyk kliniczny tłumaczy