Uzupełnia niedobór potasu, chroni przed rakiem. Pij regularnie, nie pożałujesz
Ta skromna roślina kryje w sobie niezwykłe właściwości zdrowotne. Większości ludzi mniszek lekarski kojarzy się głównie z uporczywym chwastem, który pleni się na trawnikach i wydaje się być wrogiem numer jeden ogrodów. Niemniej jednak rzadko kto zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału leczniczego, który skrywa ta roślina.
Mniszek lekarski, często niedoceniany jako pospolity chwast, to roślina, którą nie należy bagatelizować. Ta powszechnie występująca roślina posiada szereg korzystnych dla zdrowia właściwości.
Mniszek lekarski
Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, z mleczy można przygotować specjalny eliksir, który efektywnie chroni przed rozwinięciem się poważnych chorób. Mniszek lekarski, zwany również mleczem, jest obecny wiosną i latem na łąkach, trawnikach, polanach oraz przydrożach w różnych regionach Polski.
Jego skład obejmuje takie elementy jak:
- Witamina D,
- Fitosterole,
- Olejek eteryczny,
- Żelazo,
- Witamina C,
- Krzem,
- Garbniki,
- Magnez,
- Witamina A,
- Potas,
- Fenolokwasy,
- Witaminy z grupy B,
-
Inulina.
Zastosowanie mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski jest używany nie tylko w domowych metodach leczenia, ale także w medycynie. Przygotowywane z niego przetwory (odwar z korzenia, wino z korzeni, sok z liści, syrop z kwiatów, krople z ziela) znajdują zastosowanie w wielu schorzeniach związanych z uszkodzeniem wątroby i zaburzeniami w wydzielaniu żółci. Jest szczególnie skuteczny w procesie rekonwalescencji po przebytej wirusowej infekcji wątroby, po zabiegach dotyczących dróg żółciowych, w przypadku zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym oraz ryzyku kamicy żółciowej.
Przetwory z mniszka są również zalecane przy osłabionej funkcji kłębków nerkowych, zmniejszonej ilości wydalanego moczu oraz obrzękach spowodowanych problemami z układem krążenia i nerek. Dodatkowo stosuje się go wspomagająco przy reumatyzmie, dnie moczanowej, nadwadze, trądziku, stanach przedcukrzycowych i w początkowej fazie cukrzycy. Mniszek lekarski jest również składnikiem wielu innych leczniczych preparatów, które znajdują zastosowanie w różnych dolegliwościach. Na zewnątrz, mniszek jest stosowany w kosmetycznych kąpielach, a świeży sok mleczny służy do okładów na kurzajki, brodawki oraz kłykciny kończyste. Kwiaty i ziele są pomocne w przewlekłych stanach zapalnych jamy ustnej, gardła oraz oskrzeli.
Mniszek lekarski to roślina, która wykazuje potencjał w zwalczaniu nowotworów. Przeprowadzono badanie laboratoryjne na ludzkich komórkach nowotworowych piersi i prostaty. Rezultaty wykazały, że ekstrakt pozyskany z liści spowodował aż o 40% zmniejszenie wzrostu komórek raka piersi oraz wykazywał hamujący wpływ na komórki raka prostaty.
Substancje zawarte w korzeniu mniszka lekarskiego wspomagają układ immunologiczny, pomagają w procesie wypróżniania, oczyszczają organizm z toksyn i mają korzystny wpływ na zdrowie jelit oraz nerek.
Mniszek lekarski również pomaga w usuwaniu nadmiaru sodu z organizmu oraz wyrównuje niedobory potasu. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy ten zdrowy eliksir redukuje ryzyko powstawania komórek nowotworowych w ciele. Przeciwdziałają one procesowi starzenia oraz chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników.
Dzięki obecności wielu cennych składników mniszek lekarski od wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Wśród innych roślin wyróżnia się swoimi charakterystycznymi żółtymi kwiatami. Z tych kwiatów można przygotować różne produkty, takie jak syropy, miód, wina, nalewki, herbaty czy sałatki.
Herbata z mniszka lekarskiego
Korzenie mniszka lekarskiego mogą być używane do przygotowania naparu o właściwościach leczniczych. Wystarczy zalać łyżkę suszonych i pokruszonych korzeni wrzątkiem, a następnie parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie miksturę należy odcedzić i po lekkim przestudzeniu spożyć przed snem.
Domowy preparat oparty na korzeniu mniszka lekarskiego posiada działanie przeciwzapalne, przeczyszczające oraz pobudzające produkcję żółci. Osoby cierpiące na zaparcia, kamicę żółciową i przewlekłe problemy z wątrobą mogą szczególnie skorzystać z tego naparu.
Herbata z mniszka działa oczyszczająco na krew, wspomaga proces pocenia się i stymuluje wydalanie moczu. Dodatkowo wspiera proces trawienia. Aby przygotować leczniczy napar z mniszka, należy łyżeczkę pokruszonych lub zmielonych korzeni zalać na noc szklanką zimnej wody. Następnego dnia płyn należy podgrzać do wrzenia i przecedzić. Otrzymaną herbatkę można podzielić na dwie porcje i pić je pół godziny przed śniadaniem oraz po nim.