WODA w diecie dziecka

2009-07-17 16:02

Woda jest niezbędna w diecie dziecka. Wodę tracimy przez cały dzień - z potem, oddychaniem i przemianą materii. Dziecko powinno uzupełniać jej straty, pijąc przez cały dzień, a nie tylko gdy odczuwa pragnienie. Zadbaj, aby w codziennej diecie twojego dziecka nie zabrakło wody bogatej w składniki odżywcze, które zapewnią twojemu maluchowi odpowiedni rozwój.

WODA w diecie dziecka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Woda w diecie dziecka - jaką pełni rolę?
  2. Woda w diecie dziecka - zalecane dzienne spożycie
  3. Woda w diecie dziecka - jaką wodę wybrać dla dziecka?
  4. Woda w diecie dziecka - uzupełnianie niedoborów

Woda jest niezbędnym składnikiem diety dziecka – młody organizm przyswaja ją najlepiej ze wszystkich napojów i co ważne nie zawiera zbędnych kalorii. U zdrowych dzieci zapotrzebowanie na nią zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma tutaj wiek, masa ciała, jak również czynniki zewnętrzne.

Na przykład, zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kg masy ciała, jest 4‑krotnie większe niż u osób dorosłych.

Woda w diecie dziecka - jaką pełni rolę?

Woda, zarówno w diecie dziecka, jak i dorosłych, ma wpływ na równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu.

Już nieznaczny niedobór wody w organizmie znacznie pogarsza jego funkcjonowanie. Niedobór wody
na poziomie 2–3%:¹

  • istotnie zmniejsza objętość i zwiększa gęstość  krwi
  • zaburza procesy pamięci krótkoterminowej
  • obniża koncentrację
  • wydłuża czas reakcji na bodziec
  • odpowiada za uczucie zmęczenia i znużenia
  • powoduje bóle głowy
  • jest przyczyną osłabienia
  • przyczynia się do braku apetytu
  • zaburza procesy warunkujące utrzymanie  stałej  ciepłoty  ciała

Woda w diecie dziecka - zalecane dzienne spożycie

Grupa Wiek/Normy spożycia wody [2012] EFSA - European Food Safety Authority [2010]
Niemowlęta 0-1. rok życia - 100-190/kg m.c. -
Dzieci 1-3 lat: 1250 ml/dobę

4-6 lat: 1600 ml/dobę

7-9 lat: 1750 ml/dobę

2-3 lata - 1300 ml/dobę

4-8 lat - 1600 ml/dobę

Chłopcy

10-12 lat: 2100 ml/dobę

13-15 lat: 2350 ml/dobę

16-18 lat: 2500 ml/dobę

9-13 lat - 2100 ml/dobę

chłopcy >13. roku życia, mężczyźni - 2500 ml/dobę
Dziewczęta

10-12 lat: 1900 ml/dobę

13-15 lat: 1950 ml/dobę

16-18 lat: 2000 ml/dobę

9-13 lat - 1900 ml/dobę

dziewczęta >13. roku życia, kobiety - 2000 ml/dobę

Źródło: H. Weker, Więch M., Woda w żywieniu najmłodszych dzieci – jej znaczenie i kryteria wyboru, "Problemy Higieny i Epidemiologii" 2013

Woda w diecie dziecka - jaką wodę wybrać dla dziecka?

Dla dzieci w różnym wieku odpowiednie są różne rodzaje wody. Dla niemowląt i dzieci do 3. r.ż. najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – wody niskozmineralizowane (ogólna zawartość soli mineralnych nie jest większa od 500 mg/1 litr), niskosodowe, niskosiarczanowe.²

Większe dzieci mogą pić zarówno wodę niskozmineralizowaną jak i średniozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500mg/l), jednak musisz pamiętać, aby nie były one zbyt wysoko nasycone dwutlenkiem węgla.

Ważne

Wodę z odkręconej butelki najlepiej wypić możliwie szybko. Po otwarciu zachowuje ona swoje właściwości przez kilkanaście godzin. Nie powinno się pić jej bezpośrednio z butelki, gdyż może to doprowadzić do zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Woda w diecie dziecka - uzupełnianie niedoborów

Wodę tracimy przez cały dzień - jest stale wydalana z organizmu w związku z poceniem, oddychaniem a także przemianą materii (mocz, kał).

Dziecko powinno uzupełniać jej straty, pijąc przez cały dzień, a nie tylko w momencie kiedy odczuwa pragnienie.

Przypominaj mu o tym, gdyż często zaaferowane zabawą po prostu zapomina o pragnieniu. Codziennie ucz dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych - pij wodę w jego obecności, zabierajmy ją ze sobą place zabaw i dbajm o to, by zawsze miało do niej dostęp.

Zawartość wody w ustroju człowieka jest zróżnicowana. Najwięcej znajduje się jej w organizmie noworodka i niemowlęcia, odpowiednio 94%  i 75%, najmniej u osób w wieku podeszłym. Ciało człowieka dorosłego składa się w 65% z wody.²

Dzienne zapotrzebowanie na wodę u dziecka szacuje się na 10–15% jego masy ciała.² Więcej wody należy spożywać podczas wysiłku fizycznego, zwiększonej ruchliwości oraz w czasie choroby, szczególnie gdy przebiega ona z  gorączką, wymiotami czy biegunką.