Wołowina kontra wieprzowina. Sprawdzamy, które mięso jest zdrowsze

2024-08-05 23:02

Wiadomo, że czerwone mięso, do którego zalicza się zarówno wołowinę, jak i wieprzowinę, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób. Trudno więc rozmawiać o walorach zdrowotnych tych produktów. Z drugiej strony szkodliwe jest przede wszystkim nadmierne spożycie zawartego w nich tłuszczu. I jednak to różne mięsa.

Wołowina kontra wieprzowina. Sprawdzamy, które mięso jest zdrowsze
Autor: GettyImages

Mięso czerwone, czyli wołowina, wieprzowina, konina, kaczka, gęś, jagnięcina i baranina, zawiera ważne składniki odżywcze. Jest źródłem pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka i obfituje w niezbędne dla organizmu żelazo, które ze źródeł roślinnych trudno wchłonąć.

W mięsie znajdziesz cenne składniki mineralne, choćby cynk, fosfor, magnez, miedź i siarka. Sporo w nim witamin, w tym z grupy B.

Zła sława nie wzięła się jednak znikąd. Jeśli już decydujesz się na mięso czerwone, trzeba to wiedzieć.

Beszamel: Mięso z indyka: właściwości i zastosowanie kulinarne mięsa indyczego

Dlaczego czerwone mięso jest niezdrowe

Niezdrowym składnikiem mięsa czerwonego jest przede wszystkim jego tłuszcz. To źródło nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu.

Obfituje w nie przede wszystkim mięso przetworzone, czyli parówki, szynka, kiełbasy, bekon, salami itp.

Czerwone mięso silnie przetworzone WHO kwalifikuje jako produkty rakotwórcze.

Dieta obfitująca w mięso czerwone zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, jego niewydolności, udarów, nowotworów, cukrzycy.

Czy to oznacza, że musimy zupełnie wyeliminować takie mięso z diety?

Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej można bezpiecznie spożywać czerwone mięso raz-dwa razy w tygodniu, ale niewskazane jest przekraczanie 350-500 g na tydzień.

Zdrowsze jest spożywanie mięsa nieprzetworzonego.

A wołowe czy wieprzowe? To zależy.

Najlepsze źródła białka

Wołowina - czy jest zdrowa

Mięso wołowe obfituje w dobrze przyswajalne białko, stanowiące ponad 20 proc. jego składu.

Witamina B12 i cenne żelazo hemowe to kolejne atuty wołowiny.

Wołowina w porównaniu do mięsa pozostałych gatunków zwierząt rzeźnych zawiera mniejsze ilości tłuszczu.

Trzeba jednak pamiętać, że to niekorzystny dla zdrowia skład kwasów tłuszczowych. Przeważają w nim kwasy tłuszczowe nasycone SFA (44%) oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe MUFA (46%).

Niezbędne wielonienasycone kwasów tłuszczowych PUFA stanowią zaledwie do 10% proc. mięsa wołowego.

Wieprzowina - czy jest zdrowa

Wieprzowina to najczęściej spożywane czerwone mięso na świecie. Najwyższej jakości chuda wieprzowina w składzie może osiągać poziom białka zbliżony do wołowiny. Zwykle jednak białka jest w niej mniej, kilkanaście proc.

Co z tłuszczem? Tłuszcz występuje tylko w niektórych częściach wieprzowiny, takich jak karkówka czy boczek. Inne elementy, jak polędwica czy schab, są stosunkowo chude, np. zawartość tłuszczu w szynce wynosi 6–7%.

Co z kalorycznością? Różnice poszczególnych części świni są spore. Przykładowo w 100 g boczku jest 322 kcal, ale w 100 g szynki 118 kcal.

Wieprzowina zawiera również witaminy z grupy B, cynk, potas, fosfor i selen. W jej składzie znajdują się także w bioaktywne związki m.in. keratyna.

Wołowina czy wieprzowina - co wybrać?

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie.

Wprawdzie wieprzowina jest bogatsza w witaminę B1, B2, B4 oraz E, ale wołowina charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy B12.

W mięsie wołowym znajduje się też większa ilość żelaza i cynku niż w wieprzowinie. Mięso wieprzowe jest jednak nieco lepsze pod względem zawartości magnezu, potasu, fosforu.

Wiele zależy od analizowanej części mięsa, pochodzenia czy sposobu hodowli zwierząt. Z pewnością żadnym z tych mięs nie warto się objadać, wybierać silnie przetworzonego i przekraczać zalecanej dawki łącznej do pół kg tygodniowo dla osoby dorosłej, aktywnej fizycznie.

Listen on Spreaker.