Wołowina kontra wieprzowina. Sprawdzamy, które mięso jest zdrowsze
Wiadomo, że czerwone mięso, do którego zalicza się zarówno wołowinę, jak i wieprzowinę, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób. Trudno więc rozmawiać o walorach zdrowotnych tych produktów. Z drugiej strony szkodliwe jest przede wszystkim nadmierne spożycie zawartego w nich tłuszczu. I jednak to różne mięsa.
Mięso czerwone, czyli wołowina, wieprzowina, konina, kaczka, gęś, jagnięcina i baranina, zawiera ważne składniki odżywcze. Jest źródłem pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka i obfituje w niezbędne dla organizmu żelazo, które ze źródeł roślinnych trudno wchłonąć.
W mięsie znajdziesz cenne składniki mineralne, choćby cynk, fosfor, magnez, miedź i siarka. Sporo w nim witamin, w tym z grupy B.
Zła sława nie wzięła się jednak znikąd. Jeśli już decydujesz się na mięso czerwone, trzeba to wiedzieć.
Dlaczego czerwone mięso jest niezdrowe
Niezdrowym składnikiem mięsa czerwonego jest przede wszystkim jego tłuszcz. To źródło nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu.
Obfituje w nie przede wszystkim mięso przetworzone, czyli parówki, szynka, kiełbasy, bekon, salami itp.
Czerwone mięso silnie przetworzone WHO kwalifikuje jako produkty rakotwórcze.
Dieta obfitująca w mięso czerwone zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, jego niewydolności, udarów, nowotworów, cukrzycy.
Czy to oznacza, że musimy zupełnie wyeliminować takie mięso z diety?
Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej można bezpiecznie spożywać czerwone mięso raz-dwa razy w tygodniu, ale niewskazane jest przekraczanie 350-500 g na tydzień.
Zdrowsze jest spożywanie mięsa nieprzetworzonego.
A wołowe czy wieprzowe? To zależy.
Najlepsze źródła białka
Wołowina - czy jest zdrowa
Mięso wołowe obfituje w dobrze przyswajalne białko, stanowiące ponad 20 proc. jego składu.
Witamina B12 i cenne żelazo hemowe to kolejne atuty wołowiny.
Wołowina w porównaniu do mięsa pozostałych gatunków zwierząt rzeźnych zawiera mniejsze ilości tłuszczu.
Trzeba jednak pamiętać, że to niekorzystny dla zdrowia skład kwasów tłuszczowych. Przeważają w nim kwasy tłuszczowe nasycone SFA (44%) oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe MUFA (46%).
Niezbędne wielonienasycone kwasów tłuszczowych PUFA stanowią zaledwie do 10% proc. mięsa wołowego.
Wieprzowina - czy jest zdrowa
Wieprzowina to najczęściej spożywane czerwone mięso na świecie. Najwyższej jakości chuda wieprzowina w składzie może osiągać poziom białka zbliżony do wołowiny. Zwykle jednak białka jest w niej mniej, kilkanaście proc.
Co z tłuszczem? Tłuszcz występuje tylko w niektórych częściach wieprzowiny, takich jak karkówka czy boczek. Inne elementy, jak polędwica czy schab, są stosunkowo chude, np. zawartość tłuszczu w szynce wynosi 6–7%.
Co z kalorycznością? Różnice poszczególnych części świni są spore. Przykładowo w 100 g boczku jest 322 kcal, ale w 100 g szynki 118 kcal.
Wieprzowina zawiera również witaminy z grupy B, cynk, potas, fosfor i selen. W jej składzie znajdują się także w bioaktywne związki m.in. keratyna.
Wołowina czy wieprzowina - co wybrać?
Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie.
Wprawdzie wieprzowina jest bogatsza w witaminę B1, B2, B4 oraz E, ale wołowina charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy B12.
W mięsie wołowym znajduje się też większa ilość żelaza i cynku niż w wieprzowinie. Mięso wieprzowe jest jednak nieco lepsze pod względem zawartości magnezu, potasu, fosforu.
Wiele zależy od analizowanej części mięsa, pochodzenia czy sposobu hodowli zwierząt. Z pewnością żadnym z tych mięs nie warto się objadać, wybierać silnie przetworzonego i przekraczać zalecanej dawki łącznej do pół kg tygodniowo dla osoby dorosłej, aktywnej fizycznie.