Zapewnia zdrowy sen, usprawnia trawienie, koi kaszel. Zapomniana skarbnica zdrowia ma szereg zastosowań

2024-05-13 12:52

To jedna z tych roślin, które od stuleci były znane w medycynie naturalnej. Współcześnie nieco zapomniana. Dlaczego warto odświeżyć wiedzę na temat właściwości leczniczych arcydzięgla? Argumenty na tak, to m.in. korzystny wpływ na układ nerwowy i pokarmowy. Sprawdź listę zalet arcydzięgla, a także upewnij się, jakie są przeciwwskazania do stosowania.

Zapewnia zdrowy sen, usprawnia trawienie, koi kaszel. Zapomniana skarbnica zdrowia ma szereg zastosowań
Autor: GettyImages Zapewnia zdrowy sen, usprawnia trawienie, koi kaszel. Zapomniana skarbnica zdrowia ma szereg zastosowań

Niezwykła roślina o prozdrowotnych właściwościach 

Arcydzięgiel litwor wedle niektórych legend ma nadprzyrodzone pochodzenie. My skupimy się na tych bardziej prozaicznych aspektach, związanych z wpływem arcydzięgla na organizm. Zacznijmy od przybliżenia charakterystyki tej rośliny.

Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych w Bydgoszczy

Naturalnie spotykamy arcydzięgiel w Azji oraz w Europie. W Polsce rośnie głównie na terenach górskich, w Sudetach i Karpatach, zwykle w miejscach o większej wilgotności np. na brzegach rzek czy łąkach.

Spotykamy tę roślinę również na Pomorzu, w okolicach jezior i ujść rzek. W Polsce to roślina chroniona, więc chcąc korzystać z jej dobrodziejstw nie należy zbierać jej samodzielnie, ale skorzystać z surowców uprawianych w celach leczniczych.

Korzeń arcydzięgla - leczy organizm i świetnie smakuje

Arcydzięgiel może osiągać nawet 2-3 m wysokości. Ma okrągłą, pustą w środku łodygę, porośniętą dużymi liśćmi z kwiatostanami o barwie żółtozielonej. Z arcydzięgla pozyskuje się cenne korzenie oraz nasiona i olejki eteryczne.

Co ciekawe, arcydzięgiel nie tylko ma korzystny wpływ na organizm, ale też... dobrze smakuje. Suszony lub kandyzowany korzeń jest wykorzystywany jako słodka przekąska m.in. w Skandynawii. Arcydzięgiel może być też składnikiem przetworów, a dzięki słodkiemu piżmowemu zapachowi, można go wykorzystywać również do produkcji perfum. To właśnie korzeń arcydzięgla jest najbogatszy w korzystne dla zdrowia substancje jak m.in.

  • fenolokwasy
  • fitosterole
  • flawonoidy
  • furanokumaryny
  • garbniki
  • hydroksykumaryny
  • kwasy afilatyczne
  • laktony
  • minerały
  • olejki eteryczne
  • seskwiterpeny
  • witaminy

Korzeń arcydzięgla - właściwości i zastosowanie 

W związku z tym korzeń arcydzięgla można wykorzystać, żeby zadbać m.in. o układ pokarmowy, poprzez poprawę apetytu. 

Arcydzięgiel ma również działanie m.in. przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe, w związku z czym wykorzystuje się ten środek w leczeniu przeciwpadaczkowym. Ponadto arcydzięgiel ma również antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe działanie. Przypisuje mu się również właściwości przeciwartretyczne, przeciwkaszlowe i przeciwastmatyczne.

Arcydzięgiel działa też moczopędnie, napotnie i wspiera oczyszczanie organizmu, co rozszerza wachlarz jego zastosowań. Łagodnie uspokaja, zmniejsza też napięcie i lęki.

Zauważono również korzystny wpływ na skórę, przez co poprawia pigmentację nawet w takich schorzeniach jak bielactwo czy łuszczyca, działa też na łupież. Zewnętrzne stosowanie okładów z arcydzięgla łagodzi dolegliwości bólowe stawów i mięśni.

Arcydzięgiel - przeciwwskazania i środki ostrożności 

Kto nie powinien sięgać po arcydzięgiel? Wśród przeciwwskazań wymienia się choroby nerek, zapalenie wyrostka, nieżyt żołądka, nieżyt jelit, wrzody, a także okres ciąży i miesiączki, z uwagi na możliwe zwiększenie czynności skurczowej macicy. Przeciwwskazaniem jest również zażywanie leków rozrzedzających krew. Nie zaleca się również ekspozycji na słońce po zastosowaniu preparatów z arcydzięglem.