Beskid Śląski: opis trasy turystycznej [3 dni]
Propozycja 3-dniowej wycieczki pieszej po Beskidzie Śląskim dla średniozaawansowanych. Trasa turystyczna prowadzi przez Szczyrk, Wisłę, Ustroń, Babią Górę i Skrzyczne. Zobacz plan wędrówki, czasy przejścia poszczególnych etapów i propozycje atrakcji turystycznych w okolicy.
Spis treści
- Plan pieszej wędrówki po Beskidzie Śląskim
- Plan wędrówki: dzień 1
- Plan wędrówki: dzień 2
- Plan wędrówki: dzień 3
- Musisz się wdrapać (lub wjechać):
- Musisz zobaczyć:
- Warto odwiedzić:
- Te numery ci się przydadzą:
To w Beskidzie Śląskim Adam Małysz szlifował narciarską formę, a Jerzy Pilch ostrzył pióro. To z góry tego regionu wypływa Wisła, królowa naszych rzek, a stringi koronczarek z Koniakowa narobiły sporo zamieszania. Ale nie tylko dlatego warto przyjechać w Beskid Śląski.
Trzy miejscowości wyznaczają rytm życia tej części Polski – Wisła, Ustroń i Szczyrk. Zimą pękają w szwach, bo to mekka dla narciarzy. Latem, mniej zapchane, wabią turystów pieszych i coraz częściej miłośników kolarstwa górskiego. Bo te właśnie miejscowości są bramami prowadzącymi na nie tak wysokie znowu szczyty.
To góry niemal dla każdego, choć może najmniej dla spragnionych landszaftowych widoków (spora część szlaków wiedzie lasami). Ale nie ma tu przepaści, urwisk, wdrapywania się po klamrach. Są za to koleje linowe i jagody wielkie jak czereśnie.
Plan pieszej wędrówki po Beskidzie Śląskim
Trasa: Ustroń - Szczyrk, przez Stożek, Baranią Górę i SkrzyczneCzas: 3 dni (dwie noce w schronisku)
Stopień trudności: dla dobrego piechura (długie odcinki)
Plan wędrówki: dzień 1
- Dzień 1: z Ustronia na Stożek
- Czas: ok. 7 godzin lub 5.5 godz.
Ruszasz z Ustronia. To jedna z najstarszych miejscowości na ziemi cieszyńskiej. Dojeżdżasz (autobusem lub busem) do Ustronia Polany i tu możesz wybrać wariant dla oszczędzających siły do dalszej drogi czyli wjazd na Czantorię wyciągiem krzesełkowym (polecamy!) albo dla wytrzymałych czyli 2 godzinną wędrówkę pod górę. Dość nudną i monotonną. Wyciąg dowozie cię prosto na polanę Stokłosica. Przejazd trwa kilkanaście minut.
Przy górnej stacji kolejki działa bufet. Warto stanąć na tarasie i spojrzeć na góry: zobaczysz cały Beskid Śląski (tam gdzie się wybierasz!), Beskid Mały i Żywiecki. Do Czantorii masz jeszcze pół godziny. Droga jest szeroka i pnie się łagodnie.
Schodzisz teraz dość stromą, kamienistą drogą. Po kilkunastu minutach wychodzisz z lasu na otwartą przestrzeń. Idziesz wśród łąk i ogrodzonych pól. Po pokonaniu karkołomnego zejścia, dotrzesz do prywatnego schroniska Światowid. Dalej droga wiedzie prawie poziomo, ale tuż za przełęczą rozpoczynasz krótkie podejście na Mały Soszów (762 m n.p.m). Po kilkunastu minutach docierasz do schroniska.
Ruszasz na szczyt Soszowa Wielkiego (886 m.n.p.m.). Trasa jest dosyć stroma (można się nieźle zmęczyć!). Po drodze mijasz Zagrodę Lepiarzówkę ( hotel, góralską karczmę oraz zadaszony grill). Przerwa na posiłek! Ze szczytu Soszowa Wielkiego zobaczysz przepiękną panoramę okolic Wisły z Baranią Górą . Ujrzymy też cel naszej dzisiejszej wędrówki – Stożek.
Dochodzisz na Cieślar (918 m n.p.m.). To kolejny wspaniały punkt. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Docierasz najpierw na Stożek Mały (843 m n.p.m.), a następnie na Stożek Wielki (pół godziny naprawdę wyczerpujące!). Schronisko na Stożku jest uważane za najstarsze w tej części Beskidów. Pięknie położone, na skraju polany, niedaleko szczytu to raj dla spragnionych widoku. To już koniec na dziś.
Plan wędrówki: dzień 2
- Dzień 2: do źródeł Wisły
- Czas: ok. 6 godzin (7 z przerwą na Kubalonce)
Najlepiej wyruszyć rano, bo droga długa, chociaż niezbyt męcząca. Szlak cały czas wiedzie grzbietem. Po kilkunastu minutach marszu dojdziesz do interesujących skałek. To jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w okolicach Wisły! Do przełęczy Kubalonka (przebiega nią droga WisłaIstebna) dotrzesz za ok. 1.5 godziny. Tu można zrobić przerwę na posiłek. Jest w czym wybierać, są i górlaskie karczmy i małe sklepiki.
Z Kubalonki po ok. 15 min. dochodzisz do przełęczy Szarcula. Idziesz lesistym grzbietem Beskidka i mijasz skalną ścianę piaskowcową. Po około 45 min. dochodzisz do polany Stecówka. W pobliżu znajduje się niewielki kościółek. Wchodzisz w las i po godzinie schodzisz do Doliny Czarnej Wisełki. Płynie nią Czarna Wisełka, która wypływa ze zbocza Baraniej Góry. Potok ten łączy się z Białą Wisełką (także mającą źródło na stoku Baraniej) tworząc Wisłę. Po ok. 300 metrowej wędrówce pod górę czeka cię jeszcze spory, ale ostatni tego dnia wysiłek – strome podejście leśną ścieżką do schroniska na Przysłopie. Na dziś to wszystko!
Plan wędrówki: dzień 3
- Dzień 3: do Szczyrku przez Baranią i Skrzyczne
- Czas: 6 godzin (lub 5 gdy zjedziemy wyciągiem)
Dzień zaczniesz ostro - ze schroniska na szczyt Baraniej podchodzisz najpierw dość stromo przez wyrąb, później łagodnie - szeroką przecinką leśną. Zajmie ci to ok. 1 godziny. Baranią Górę (1220 m.n,p,m) znają wszyscy! Każdy się przecież uczył, że spod tego szczytu wypływa Wisła. Sam szczyt zaś jest absolutnie… niewidokowy. Ukryty w lesie i zupełnie pozbawiony widoków. Ten mankament wynagradza nie za piękna wieża, ale pozwala coś dojrzeć.
Ze szczytu idziemy lasami przez siodło nad Roztoczonym, Magurkę Wiślańską (1129 m n.p.m), Zielony Kopiec i dochodzisz do Malinowskiej Skały. Po godzinie jesteś na Skrzycznym. (1257 m n.p.m.). To najwyższy szczyt polskiej części Beskidu Śląskiego. Na jego zboczu działa jedno z najwyżej położonych w Beskidach schronisk. Wyciąg na górę jest dwuetapowy. Dolny odcinek ma 1680 metrów, górny – 1181 m. W ciągu 25 minut można pokonać różnicę 813 metrów.
Ze Skrzycznego już niedaleko do Szczyrku. I znowu masz do wyboru dwa warianty drogi. Jeśli jesteś zmęczony, zjedź wyciągiem, gdy masz jeszcze siłę (lub brakuje kasy) – schodzisz (ok. 1.5 godziny).
Musisz się wdrapać (lub wjechać):
- na Skrzyczne (bo to najwyższa tu góra)
- na Baranią Górę (bo zna ją każdy!)
Musisz zobaczyć:
- Wisłę: miasto Adama Małysza (choćby z góry)
- miejsce, skąd wypływa Wisła (wiadomo!)
Warto odwiedzić:
- Wjechać na Szyndzielnię (bo do jej podnóża dowiezie cię… miejski autobus)
- W Szczyrku odwiedzić Góralską Chatę (bo jest tam odcisk dłoni m.in. Pudziana – możesz ”przymierzyć” do własnej!)
Te numery ci się przydadzą:
Centrum Informacji Turystycznej Wisła
033 855 34 56
PTTK o/ Wisła
033 855 35 60
Wstour SC, Centrum Rezerwacji Noclegów
033 855 21 67