KOWNO - tu powstały "Dziady"
Podczas wojny zniszczeniu uległo raptem 10 proc. Kowna i dlatego śluby mogą odbywać się w ratuszu ulokowanym w domu "Pod białym łabędziem", zbudowanym, bagatela, w XV wieku. W dawnej sali sądu, za drzwiami w doskonałym stanie zachowały się stare schody, które prowadzą bezpośrednio do lochów. Żeby było blisko!
Kowno - bezcenne zabytki
W Kownie znajdują się trzy zabytki klasy 0. Jednym jest późnogotycki dom Perkuna (inaczej Pioruna, najważniejszego boga pogańskich Litwinów). Do jego budowy wykorzystano 20 różnych profili cegły. Początkowo w domu był magazyn bogatego kupca, później spełniał funkcje kaplicy i szkoły jezuickiej. Obecnie mieści niewielkie muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. W katedrze św. Piotra i Pawła, największym gotyckim zabytku na Litwie, warto zwrócić uwagę na piękny drewniany ołtarz. Najstarszym zabytkiem Kowna jest zamek, postawiony w XIII w. u ujścia do Niemna rzeki Wilii. Z czterech wież do dziś zachowały się tylko dwie. Tereny wokół zamku to ulubione tereny spacerowo-rekreacyjne mieszkańców Kowna.
Śladem Mickiewicza po Kownie
Nasz wieszcz pracował w Kownie w latach 1819-1823. Stypendium uniwersyteckie musiał odpracować w miejscowej szkole. Nie był z tego zadowolony. Miasto liczyło wtedy 13 tys. mieszkańców, nie było dla młodego człowieka atrakcyjne. Mieszkał pod miastem w folwarku Kartofliszki, w pokoju wyklejonym gazetami. Brak znajomych i innych rozrywek pozytywnie wpłynął na jego twórczość. Tu napisał "Odę", "Grażynę", "Dziady" i wiele innych utworów. Mówi się, że natchnienia szukał w szarej kamienicy przy rynku, gdzie mieszkała piękna mieszczka Karolina Kowalska.
Muzeum Farmacji w Kownie
W salach kowieńskiego Muzeum Farmacji zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, m.in. aparaturę do produkcji wielu leków i nalewek, w tym sławnej nalewki 999 robionej na 27 ziołach. Smak i skuteczność nalewki opisywał zarówno Adam Mickiewicz, jak i Melchior Wańkowicz. Także dziś trzy dziewiątki traktowane są jako niezastąpiony lek przy wielu schorzeniach, przede wszystkim układu pokarmowego.