Liverpool - Miasto legendy rocka

2008-07-24 3:22

Beatlesi, muzea i największa katedra na Wyspach. To Liverpool - portowe miasto w północno-zachodniej Anglii.

Liverpool - Miasto legendy rocka
Autor: Getty Images

Liverpool kojarzony jest głównie z legendarnym zespołem The Beatles. To tu urodzili się i razem grali Paul McCartney, John Lennon, George Harrison i Ringo Starr. Obecność sławnej czwórki można zauważyć na każdym kroku. Co roku do miasta przybywa tysiące turystów, żeby odkryć miejsca związane z zespołem. Obowiązkowym punktem wycieczki są domy rodzinne Beatlesów. Dwa z nich, Mendips i 20 Forthlin Road (domy Johna Lennona i Paula McCartney’a) zostały udostępnione dla zwiedzających. Można w nich sprawdzić, w jakich warunkach dorastali młodzi John i Paul, obejrzeć stare rodzinne fotografie i wysłuchać zabawnych anegdotek z ich dzieciństwa. Jednak prawdziwą podróż w czasie przeżyjemy w muzeum Beatlesów The Beatles Story. Ekspozycje opowiadają historię zespołu, a dzięki wiernie odtworzonym realiom z tamtych czasów, mamy wrażenie, że uczestniczymy w wydarzeniach sprzed lat. Dodatkową atrakcją jest dźwiękowy przewodnik, dostępny również w języku polskim.

Śladami Beatlesów

Po wizycie w muzeum prawdziwi fani z pewnością wyruszą w miasto, aby odnaleźć ślady legendarnej czwórki. Koniecznie trzeba wybrać się na Mathew Street, zwaną miejscem narodzin zespołu. To tu znajduje się pub The Cavern, w którym Beatlesi rozpoczynali karierę i w którym wystąpili 292 razy. Nie można także ominąć pobliskiego pubu The Grapes, w którym lubili przesiadywać po występach. Nieopodal znajduje się też słynny The Beatles Shop, w którym fani mogą zaopatrzyć się w pamiątki po zespole. Prawdziwi miłośnicy Beatlesów mogą również spróbować odszukać miejsc związanych z ich najsłynniejszymi piosenkami. Od tamtych czasów w mieście wiele się zmieniło, jednak na rondzie przy Penny Lane, uwiecznionym w piosence o tym samym tytule, czas jakby się zatrzymał. Warto skoczyć też na Strawberry Field. Szkoda tylko, że nie ma już tam tytułowych pól truskawkowych. Zawsze jednak można zrobić sobie zdjęcie przy słynnej czerwonej bramie i zanucić… “Strawberry Fields Forever”. W poszukiwaniu Yellow Submarine trzeba udać się na lotnisko, Liverpool John Lennon Airport. Przed wejściem do budynku ustawiono model słynnej żółtej łodzi podwodnej.

Port pełen muzeów

Legendarni Beatlesi na pewno należą do największych atrakcji turystycznych miasta, ale 800- letni staruszek Liverpool (w tym roku miasto obchodziło jubileusz) ma do zaoferowania znacznie więcej. Miasto przede wszystkim postawiło na swój portowy charakter i korzystne położenie w ujściu rzeki Mersey. Wspaniale utrzymana linia brzegowa i port zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Albert Dock skupiły się przeróżne muzea, takie jak Tate Liverpool (największa po Londynie galeria sztuki współczesnej w Anglii), muzeum morskie Merseyside Maritime Museum, muzeum niewolnictwa oraz przebojowe The Beatles Story. W muzeach można spędzić cały dzień, ale warto zrobić sobie przerwę na godzinny rejs po rzece promem Mersey Ferry, który odpływa z pobliskiej przystani Pier Head. Wieczorem charakterystyczne zabudowania z czerwonej cegły oraz kolorowe łodzie i żaglówki malowniczo odbijają się w wodzie. Wtedy Albert Dock zmienia swój charakter i z centrum galerii staje się ulubionym miejscem spacerów i spotkań w knajpkach. Czas odmierza oświetlony zegar z największą w kraju tarczą, mieszczący się na słynnym Liver Building.

Największa katedra na Wyspach

Zwiedzając Liverpool nie można pominąć Hope Street, czyli ulicy Nadziei, która łączy dwie katedry, wzniesione na jej krańcach. Rzymskokatolicka Metropolitan Cathedral, potocznie zwana “Paddy’s Wigwam” (kształtem przypominająca wigwam), może poszczycić się największym na świecie, witrażowym sklepieniem. W każdą niedzielę o godz. 13 odprawiana jest tu polska Msza Święta. Anglikańska Liverpool Cathedral jest największą w Wielkiej Brytanii oraz piątą pod względem wielkości katedrą na świecie. Ważące 31 ton dzwony są najcięższe na świecie! Miłośnicy architektury nie mogą pominąć także neoklasycystycznego budynku St. George’s Hall, który, też został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tuż obok znajduje się Walker Art Galery, zwana galerią narodową Anglii Północnej. W poszukiwaniu sztuki współczesnej trzeba wybrać się do FACT (Foundation for Art and Creative Technology), nowoczesnego centrum sztuki na Wood Street. A z okazji obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury, Liverpool przygotował dla turystów wiele dodatkowych atrakcji i wydarzeń kulturalnych. O wszystkich można dowiedzieć się w świetnie zorganizowanych punktach informacji turystycznej.