Międzyzdroje - kurort gwiazd

2009-07-30 13:23

W Międzyzdrojach polscy aktorzy mają swoją aleję i swoje... muzeum. To nie jedyne atrakcje tej nadmorskiej miejscowości. Najwięcej turystów przyciągają szerokie plaże.

Międzyzdroje - kurort gwiazd
Autor: Getty Images

Nad plażą w Międzyzdrojach powiewa błękitna flaga. Na razie to tylko wyróżnienie krajowe: na międzynarodowe uznanie czystości nadmorskiego piasku i proekologicznych inwestycji kąpielisko musi jeszcze zapracować. W tym roku plaża w Międzyzdrojach przegrała z pobliskimi – w Świnoujściu, Pobierowie, Pogorzelicy i Kołobrzegu – to one cieszą się międzynarodowym certyfikatem. Ale to wcale nie znaczy, że nie warto wczasować w tym znanym bałtyckim kurorcie, bo szeroki pas piasku wygląda imponująco. Ciągnie się od ujścia Świny na zachodzie, na wschodzie ogranicza go zwężenie poniżej Kawczej Góry. Tu brzeg morski zaczyna się wznosić wysokim klifem i stromo opada do wody. Te dwie naturalne granice wyznaczają obszar kąpieliska, ale dzieli je kilkanaście kilometrów.

Na molo

W morze prowadzi wybudowane w 2004 roku betonowe molo. Ma 395 metrów, a wchodzi się na nie przez pawilon pełen sklepików i kawiarni. Jego konstrukcja przypomina nieco pawilon wejściowy, jaki stał przy starym molo, wybudowanym w 1895 roku, kiedy jeszcze Międzyzdroje nazywały się Misdroy i należały do pasa eleganckich kurortów wzdłuż niemieckiego wybrzeża Bałtyku.
Ciężka, betonowa konstrukcja morskiego deptaka nie przypomina niestety tej dawnej, lekkiej, drewnianej. Pośrodku stoi kantor. Dlaczego nie kawiarnia?

W cieniu gwiazd

Tuż obok wejścia na molo buduje się właśnie muszla koncertowa. Jest już na ukończeniu i wszystko wskazuje na to, że będzie stanowić ozdobę kurortu. Opodal rozbudowuje się muzeum figur woskowych. Sądząc po liczbie odwiedzających je wycieczek, cieszy się sporym zainteresowaniem publiczności. W końcu to jedyne takie miejsce w Polsce. Można tu zobaczyć i królowa Kleopatrę, i Stalina, i Beatę Tyszkiewicz w sukni Izabelli Łęckiej.
Stąd już niedaleko do gwiazd – mają tu swoją aleję. Promenada Gwiazd, skwer, w którego płytę wmurowano już 108 tabliczek z odciskami dłoni i autografami znanych ludzi kina. Międzyzdroje są gospodarzem dorocznego Festiwalu Gwiazd. Właśnie trwa jego kolejna edycja.

Miejskie spacery

Miasto, które w latach 30. XIX wieku w szybkim tempie zamieniło się z rybackiej wioski w znane kąpielisko zabudowane jest dość przypadkowo. Są i ładne stuletnie pensjonaty, i niezbyt piękne wczasowiska sprzed pięćdziesięciu lat. Wzdłuż nadmorskiego deptaka rząd straganów ze wszystkim organizuje życie tych, którzy zeszli już z plaży. Na dłuższy spacer warto się wybrać do ładnie położonego na wzgórzu neogotyckiego kościoła parafialnego, gdzie w maju odbywają się koncerty międzynarodowego festiwalu muzyki chóralnej i odwiedzić niedawno odnowioną i kaplicę Stella Matutina (Gwiazdy Zarannej).

Przyrodnicze wycieczki

W Międzyzdrojach mieści się siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, a przy niej zorganizowano muzeum przyrodnicze. W wolierach żyją orły bieliki i puchacze. Nieco poza miastem ulokowano pokazową zagrodę Żubrów. Miasteczko jest doskonałym punktem wypadowym do wycieczek po wyspie Wolin.

www.miedzyzdroje.pl
www.miedzyzdroje.info.pl
www.wolinpn.pl

9e57399e1e0630fe3def8e187f51881cfc08a0d6.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
6065f2a78a4ff23ec292f2daae42bed4ddbdc326.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl